گام 13 – برداشت سود، حد ضرر و مدیریت ریسک در بازار رمزارزها

در این گام می خواهیم یاد بگیریم که چه زمانی رمزارزهای خریداری شده را بفروشیم تا سود خود را از بازار برداشت کنیم (تِیْک پِرافیت Take Profit). اینکه زمانی در یک قیمت پایین، بیتکوین را بخریم و بعداً در قیمت بالاتر بفروشیم خیلی عالی و ایده آل است اما برخی مواقع، بازار به نفع ما عمل نمیکند و بر خلاف تحلیل، قیمت بیتکوین پایینتر از قیمتی که خریداری کرده بودیم می رود. در این صورت هم باید بدانیم چه موقع بیتکوین خود را با ضرر بفروشیم!، جلوی ضررهای بیشتر را بگیریم.

پس مهم است قبل از پرداختن به موضوع «کسب سود» به سمت دیگر یک معامله و سرمایه گذاری نگاهی بیاندازیم: «جلوگیری از ضرر» یا در اصطلاح فنی، متوقف کردن ضرر (اِستاپ لاس Stop Loss).

با قوانین سرمایه گذاری از نگاه غولِ وال اِستریت شروع می کنیم:

قانون 1: هیچگاه ضرر نکنید. قانون 2: هیچگاه قانون 1 را فراموش نکنید. وارن بافت

می توان قاطعانه گفت که جلوگیری از ضرر و در اصطلاح فنی، مدیریت ریسک (Risk Management)، مهمترین مهارت و دانشی است که یک سرمایه گذار یا معامله گر باید یاد بگیرد و به آن مسلط شود. اگر بخواهید در عمل، مبلغی را وارد بازار کنید با بسیاری از موارد غیر منتظره برخورد خواهید داشت که قطعاً در هیچ وبسایت یا منبع یا کتابی نمی توان آن ها را پیش بینی و گِردآوری کرد!. بخاطر همین عدم قطعیت در بازارهای مالی و بخاطر عکس العمل های فیزیکی، روحی و روانی ای که یک انسان به شکل طبیعی در برابر محرک های محیطی از خود نشان می دهد موظف هستیم «قبل از» هر خرید یا سرمایه گذاری، ریسک آن معامله را بسنجیم. این دانش و مهارت به ما کمک می کند که با شناختِ خطراتِ پیش رو، تصمیم بهتری در خصوص انتخاب برای خرید، زمان خرید و مبلغ خرید داشته باشیم تا اگر زمانی بر خلاف تحلیلِ ما، بازار ما را به سمت ضرر هدایت کرد، از قبل آن را شناسایی و برایش برنامه ریزی کرده باشیم. در این صورت، ضرر را با آغوش باز می پذیریم!، و به دنبال معامله بعدی می رویم بدون آنکه شوکه یا سورپرایز شده باشیم. یکی از ضررهای پنهانی که بیش از ضررهای دیگر به ما آسیب می رساند، مشکلات روحی و روانی ای است که بعد از هر ضرر با آن مواجه می شویم. در این خصوص هم می بایست از مدت ها قبل با توجه به شناختی که از خود داریم، با تمرینات ورزشی، مطالعات و شاید جلسات روان شناختی و … هرچه بیشتر روی شخصیت و روح و روان خود مسلط شویم! به نظر من:

سلامتی جسمی، روحی و روانی، گران ترین و با ارزش ترین دارایی پورتفوی ما است. آنها را به خطر نیاندازید.مهدی بیک محمد لو

چرا ضرر می کنیم؟

معامله گری و سرمایه گذاری آسان نیست. اگر اینطور بود همه پولدار می شدند. در اینجا چند دلیل قدیمی وجود دارد که نشان می دهد که چرا معامله گران پول خود را از دست می دهند. نکاتی برای کمک به شما برای بازگشت به اصول اولیه نیز آورده ام:

عدم آگاهی

بسیاری از معامله گران بدون اینکه درک کاملی از نحوه عملکرد آن و آنچه برای موفقیت لازم است وارد بازار شوند. در نتیجه اشتباهات پرهزینه ای مرتکب می شوند و به سرعت پول خود را از دست می دهند.

مدیریت ریسک ضعیف

ریسک بخشی ذاتی هر شغلی است و مدیریت موثر آن برای محافظت از سرمایه و به حداکثر رساندن شانس موفقیت بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از معامله گران استراتژی مدیریت ریسک مشخصی ندارند و در نتیجه، در برابر زیان های بزرگ آسیب پذیرتر هستند.

تصمیم گیری احساسی

به راحتی می توان احساسات قوی را در حین معامله احساس کرد. با این حال، تصمیم گیری بر اساس احساسات به جای تجزیه و تحلیل منطقی می تواند دستور العملی برای وقوع یک فاجعه باشد. بسیاری از معامله گران زمانی که احساس غرق شدن، طمع یا ترس می کنند، تصمیمات ضعیفی می گیرند و این می تواند منجر به زیان های قابل توجهی شود.

عدم نظم و انضباط

معامله گری و سرمایه گذاری موفق مستلزم نظم و انضباط است، اما بسیاری از معامله گران تلاش می کنند تا در هر شرایطی فقط به یک برنامه پایبند باشند. این می تواند به ویژه زمانی چالش برانگیز باشد که بازار بی ثبات است یا معامله گر در حال فعالیت در بازار خرسی است. سیستمی برای خود ایجاد کنید که سازگاری با آن آسان باشد!

معامله بیش از حد

بسیاری از معامله گران اشتباهِ «معامله بیش از حد» را مرتکب می شوند، به این معنی که معاملات زیادی را انجام می دهند و اجازه نمی دهند معاملات آنها به درستی انجام شود. این منجر به افزایش ریسک، کارمزدهای صرافیِ بالاتر و احتمال زیان بیشتر می شود. نوشتنِ واضحِ استراتژی ای که دوست دارید، می تواند به جدا کردن فرصت های خوب از فرصت های بی ارزش کمک کند.

فقدان استراتژی معاملاتی

یک استراتژی معاملاتی مجموعه ای واضح از قوانین و دستورالعمل هایی را ارائه می دهد که باید هنگام انجام معاملات از آنها پیروی کرد. بدون برنامه، معامله گران ممکن است تصمیمات تِکانِشی و لحظه ای بگیرند، که می تواند خطرناک باشد و اغلب منجر به ضرر شود.

عدم همراهی با داده ها و اطلاعات مهم

بازار و داده های رایج آن به طور مداوم در حال تغییر هستند، و برای معامله گران مهم است که با یادگیری و شناخت آخرین تحولات، به روز بمانند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند.

عدم قطع سریع ضرر و زیان

هیچ معامله‌گری نمی‌تواند به طور کامل از ضرر کردن جلوگیری کند، اما نکته کلیدی این است که باید تأثیر آن را بر حساب خود به حداقل برسانید. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، قطع سریع ضرر و زیان در مواقعی است که معامله علیه تحلیل شما پیش می رود. با این حال، بسیاری از معامله گران برای مدت طولانی در معاملات زیانده خود، به امید برگشت روند می مانند و این می تواند منجر به زیان بیشتر از حد انتظار شود.

عدم به حداکثر رساندن معاملات برنده

همانطور که کاهش سریع ضررها مهم است، به حداکثر رساندن معاملات برنده یا سودده نیز مهم است. بسیاری از معامله گران در انجام این کار شکست می خورند زیرا برنامه ای ندارند که به آنها بگوید چه زمانی و چگونه از معامله با سود خارج شوند. در نتیجه، ممکن است معامله خود را رها کنند و سود احتمالی را از دست بدهند و با بازگشتِ روند، به سمت نقطۀ سر به سر بازگردند یا حتی ضرر کنند.

سازگار نیستند

انطباق با شرایط متغیر بازار برای موفقیت در بازارهای مالی بسیار مهم است. معادلات تغییر می‌کنند، مزیت معاملات ناپدید می‌شود و دوباره ظاهر می‌شود، و زیربنای همه چیز دائماً در تلاطم هستند. یک روز یک استراتژی معاملاتی سود ثابتی ایجاد می کند، روز دیگر اینطور نیست. معامله گران برای کسب درآمد در درازمدت باید خود را با شرایط متغیر بازار وفق دهند، در غیر این صورت خطر خروج تدریجی از بازار، آنها را تهدید می کند.

به طور کلی، اکثر معامله گران به دلیل عدم آمادگی برای چالش های بازار، ضرر می کنند. معامله گران با آموزش خود، ایجاد یک استراتژی معاملاتی قوی و برنامه ریزیِ از قبل برای تصمیم گیری، می توانند شانس موفقیت خود را افزایش دهند و از دام های رایج در امان بمانند.

مواردی که در بالا ذکر شد معمولا در بازارهای نزولی اتفاق می افتند. در نقطۀ مقابل، بازارهای صعودی زمانِ خوش بینی و رشد هستند و می توانند فرصتی عالی برای دستیابی به سودهای قابل توجه باشند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که بازارهای صعودی برای همیشه دوام نمی‌آورند، و بسیار مهم است که با احتیاط کافی به آنها نزدیک شوید و در عین حال مراقب اهداف بلندمدت خود باشید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام برخورد با بازارهای صعودی به خاطر داشته باشید:

گرفتار جنون سوداگرانه نشوید

مهم این است که منطقی و خونسرد باقی بمانید و از تصمیم گیری های تکانشی بر اساس دستاوردهای کوتاه مدت خودداری کنید. برای بررسی کامل معاملاتی که در نظر دارید وقت بگذارید. همیشه خوب است که روی ایده هایی با اصول فاندامنتال و همچنین تکنیکال قوی تمرکز کنید.

مراقب ارزش گذاری ها باشید

در یک بازار صعودی، افزایش قیمت ها معمول است، اما گاهی اوقات به سطوحی می رسد که ممکن است توسط تحلیل فاندامنتال آن ارز دیجیتال قابل توجیه نباشد. برای سرمایه گذاران، توجه به ارزش گذاری ها و اطمینان از قیمت مناسب ارز دیجیتالی که در آن سرمایه گذاری می کنید، می تواند مهم باشد.

برای برگشت آماده باشید

مانند همۀ چیزهای خوب، بازار گاوی نیز در نهایت به پایان می رسد. از این رو، آمادگی برای ریزش قیمت ها ضروری است. همیشه خوب است که با استفاده از تکنیک هایی مانند متنوع سازی و پوشش ریسک، ریسک را مدیریت کنید.

ریسک خود را کنترل کنید

طبیعی است که بخواهیم معاملاتی را که عملکرد خوبی دارند تا جای ممکن حفظ کنیم، اما مهم است که به یاد داشته باشیم که بازارهای صعودی در نهایت به پایان خود می رسند. اگر سودهای قابل توجهی به دست آورده اید، قبل از اینکه اوضاع به سرعت تغییر کند، ممکن است دنبال کردنِ روند (Trailing) گزینه خوبی برای تضمین سود باشد.

دیدگاه بلند مدت داشته باشید

معامله گری شبیه دوی ماراتن (استقامتی) است، نه دوی سرعت. بازارهای صعودی می تواند فرصتی عالی برای سود باشد، اما مهم است که چشم انداز بلندمدت در مورد اهداف خود داشته باشید. اگر حرکات بزرگ را از دست داده اید، عصبانی نشوید و تصمیمات بد نگیرید. در این مسیر فرصت های بیشتری برای به کارگیری آنچه آموخته اید وجود خواهد داشت.

بازارهای صعودی می توانند فرصت های خیلی خوبی را ارائه دهند، با این حال، باید با احتیاط و با اهداف شخصی تعریف شده از قبل با آنها برخورد کرد. ریسک ها و پاداش های (Risks and Rewards) هر سرمایه گذاری را در نظر بگیرید، مراقب ارزش گذاری ها باشید و همیشه برای رکود آماده باشید.

با این مقدمۀ نسبتاً طولانی اکنون وقت آن رسیده که به پرسش اصلی این گام پاسخ دهیم:

چه موقع بیتکوین یا ارزهای دیجیتال را بفروشیم؟

به عنوان یک سرمایه گذار در بازار صعودی، بعد از خرید یک رمزارز در قیمتی مشخص، امیدواریم که قیمت آن رمزارز افزایش یابد. اما بیائیم واقع بینانه و منطقی فکر کنیم. ممکن است با وجود تمام تحلیل های طاقت فرسای ما، قیمت رمزارز پایینتر برود و ما را دچار زیان کند. پس با توجه به مطالبی که در مقدمۀ این گام عنوان شد، بهتر است ابتدا حد ضرر (Stop Level – Stop Loss – SL) را مدیریت کنیم.

حد ضرر به درصد

بعد از خرید یک رمزارز (یا سهام یا …) برخی از معامله گران نهایتاً حاضر هستند تا 10% ضرر را بپذیرند. برای همین، بعد از خرید، بلافاصله یک سفارش فروش در قیمتی معادل 10% پایینتر از قیمت خرید را در صرافی ثبت می کنند. اگر یک معامله گر یا تِرِیْدِر (Trader) به طور مثال، 1 بیتکوین را در قیمت 20000 دلار خریده باشد، بلافاصله سفارش فروشِ 1 بیتکوین و به قیمت 18000 دلار را در صرافی ثبت می نمایند. (این نوع سفارش که سفارش حد ضرر یا استاپ اورْدِر Stop Order است به نحوی ثبت می شود که اگر قیمت بیتکوین به نزدیکِ 18000 رسید، آن وقت، فروش اتفاق می افتد. در مورد انواع سفارش گذاری هم توضیح خواهم داد.) در این مثال، اگر قیمت بیتکوین به 18000 دلار برسد، صرافی سفارشِ فروش را انجام می دهد و 1 بیتکوین را به قیمت 18000 دلار می فروشد و مبلغ 18000 دلار در حساب تریدر نمایان می شود. در این حالت این تریدر 2000 دلار ضرر کرده است. این میزان ضرر، برابر است با 10درصدِ 20000 دلاری که معامله گر قبلا برای خرید 1 بیتکوین هزینه کرده بود. (در محاسبات فوق، به منظور ساده سازی، هزینه کارمزد صرافی که از معامله گران دریافت می شود را منظور نکردم)

میزانِ 10% ضرر، به شکل تصادفی مورد توجه معامله گران قرار نگرفته بلکه با استفاده از یک سری محاسبات ریاضی به دست آمده. اگر شما 20000 دلار در پورتفوی خود داشته باشید و سپس 10% ضرر کنید، موجودی پورتفوی شما به 18000 دلار می رسد. حال چه مقدار باید الاش کنید تا آن 2000 دلاری که از دست دادید برگردد؟ البته در اینجا میزان تلاش را می خواهیم با زبان ریاضی و به درصد محاسبه کنیم:

پس در حال حاضر، 18000 دلار داریم و باید 2000 دلار سودآوری داشته باشیم تا دوباره به نقطۀ سر به سر یا همان نقطه ای که قبلا در آن قرار داشتیم بازگردیم. این 2000 دلاری که نیاز داریم، در برابرِ 18000 دلاری که در پورتفو داریم، چند درصد است؟:

2000 / 18000 = 0.11

0.11 * 100 = 11%

طبق فرمول بالا، 2000 را تقسیم بر 18000 کردیم که برابر شد با 0.11 (یازده صدم). برای اینکه بتوانیم یک عدد را به درصد بیان کنیم، آن را در 100 ضرب می کنیم. در ادامه 0.11 را در 100 ضرب کردیم و به عدد 11 رسیدیم که همان 11درصد (11%) است.

تا اینجا متوجه شدیم که اگر در یک معامله، 10% ضرر کنیم، در معامله یا معاملات بعدی، باید بتوانیم 11% سود کنیم تا دوباره برگردیم سر جای اول! تعجب کردید؟

فرض کنید که همان 20000 دلار را داشتیم و اینبار 50% ضرر کردیم. یعنی 50% یا نیمی از پولمان رفت!، در این حالت، دارایی ما از 20000 دلار به 10000 دلار کاهش می یابد. دوباره طبق فرمولی که یاد گرفتیم میخواهیم محاسبه کنیم که در ادامه چند درصد باید سود کنیم تا به نقطه سر به سر بازگردیم.

پس در حال حاضر، 10000 دلار داریم و باید 10000 دلار سودآوری داشته باشیم تا دوباره به نقطۀ سر به سر یا همان نقطه ای که قبلا در آن قرار داشتیم بازگردیم. این 10000 دلاری که نیاز داریم، در برابرِ 10000 دلاری که در پورتفو داریم، چند درصد است؟:

10000 / 10000 = 1

1 * 100 = 100%

در اینجا نیز متوجه شدیم که اگر در یک معامله، 50% ضرر کنیم، در معامله یا معاملات بعدی، باید بتوانیم 100% سود کنیم تا دوباره برگردیم سر جای اول! تعجبتان بیشتر شد؟

همانطور که می بینید هر اندازه، ضرر بیشتر شود، جبرانش سختتر می گردد. پس در حالت کلی اگر حتی هیچ استراتژی ای برای مدیریت ضرر نداشتیم، هیچگاه اجازه نمی دهیم، ضرری بیش از 10% نصیبمان شود. البته بعضی افراد باتوجه به اینکه ریسک پذیری کمتری دارند می توانند نهایتاً 5% ضرر را برای خود در نظر بگیرند.

در جدول زیر می توانید ببینید که به ازای چه میزان ضرر، باید چه میزان سود کنیم تا جبران شود و فقط برگردیم به ایستگاه اول:

جدول جبران ضرر
جدول جبران ضرر

برداشت سود از طریق جابجا کردن حد ضرر

تا اینجا یاد گرفتیم که اگر به طور مثال، 1 بیتکوین را در قیمت 20000 دلار خریده باشیم، بلافاصله باید سفارش حد ضرر در قیمت 18000 دلار را در صرافی ثبت نماییم. حال فرض کنیم که قیمت بیتکوین بالا رفت و به 24000 دلار رسید. آیا فکر می کنید، نیازی است که سفارش فروش در قیمت 18000 دلار همچنان در صرافی باقی بماند؟

بله درست پاسخ دادید. دیگر نیازی به سفارش فروش با ضرر و آن هم در قیمت 18000 دلار نداریم چون بازار در جهت تحلیل ما و به شکل صعودی رشد کرده است. حال که قیمت بیتکوین به 24000 دلار رسیده، می توانیم سفارش فروش 18000 دلاری را لغو یا کَنسِل Cancel کنیم و اینبار سفارش حد ضرر یا همان استاپ را روی قمیت 20000 دلار (نقطه سر به سر) یا حتی بالاتر مثلاً در قیمت 21000 دلار (با کمی سود) در صرافی ثبت کنیم تا اگر به هر دلیلی، قیمت بیتکوین از 24000 دلار به سمت پایین سقوط کرد، از قبل، یک سفارش فروش در قیمت 20000 یا 21000 داشته باشیم. به این جابجایی حد ضرر، استاپ تِرِیْلینگ (Stop Trailing) می گویند. همانطور که مشاهده می کنید، بعد از جابجایی استاپ، معاملۀ خریدمان دیگر در معرض ریسکِ ضرر نمی باشد چون حتی اگر قیمت بیتکوین از 24000 دلار به سمت پایین سقوط کند، در قیمت 20000 یا 21000 فروش خواهد رفت. در حقیقت ما با این کار (استاپ تریلینگ)، معاملۀ خود را بدون ریسک یا ریسک فری Risk-Free کرده ایم.

اینکه استاپ را چه موقعی تِرِیْل یا جابجا کنیم و یا اینکه در چه قیمتی قرار دهیم، مانند سایر مباحث این وبسایت، نیازمند آموزش تخصصی است. اما یکی از استراتژی هایی که می توان در مثال بالا به کار برد این است که استاپ را 10% پایینتر از قیمت فعلی قرار دهیم. اگر قیمت فعلی، همان 24000 دلار در نظر گرفته شود پس استاپ را می توانیم در قیمت 21600 دلار قرار دهیم:

24000 – 10% = 21600

یک استراتژی دیگر این است که بعد از هربار واکنشِ مثبت قیمت به حمایت، استاپ را یک پله بالاتر بیاوریم. در تصویر زیر فرض کنید بیتکوین را در نقطه 3 و قیمت حدوداً 18900 دلار خریداری و سپس بلافاصله استاپ (حد ضرر SL) را در 10% پایینتر و در قیمت 17010 دلار در صرافی ثبت کرده باشیم. در ادامه بعد از واکنشِ مثبتِ قیمت به حمایت در نقطه 4، می توانیم استاپ را تا زیر همان نقطه 4 یعنی حدوداً در قیمت 20400 بالاتر بیاوریم و معامله خود را از اینجا به بعد ریسک فری کنیم. در ادامه و پس از واکنش مثبت به حمایت در نقطه 5، می توانیم استاپ را تا زیر نقطه 5 یعنی حدوداً در قیمت 22400 بالاتر بیاوریم و به همین ترتیب ادامه دهیم. در تصویر زیر با شکسته شدن حمایت در نقطه 6 حتی اگر در ادامه به قیمت های پایینتر هم سقوط کند، ما یک سفارش استاپ در قیمت 22400 از قبل در صرافی داریم. با فرض اینکه قیمت پایین بیاید و در قیمت 22400، بیتکون های خریداری شده را بفروشیم، چقدر سود کرده ایم؟ پاسخ را برایم ایمیل بفرمائید: mahdibml@mahdibml.com

سیگنال خرید در روند صعودی

هشدار مهم

تاکید می کنم که مثال ها و اعداد و درصدهایی که در این گام و گام ها و مطالب دیگر در این وبسایت می بینید ممکن است برای تمام حالت های بازار و برای همه افراد، خروجی یکسانی نداشته باشد و هر شخص باید استراتژی معاملاتی متناسب با خود را طراحی کند.

برداشت سود به درصد

بعد از کلی صحبت در خصوص ضرر، نوبت به سود می رسد. یکی از مواقعی که می توانیم از معاملۀ خرید خارج شویم، زمانی است که رشد قیمت در حدِ درصدی باشد که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودیم. به طور مثال اگر بیتکوین را در قیمت 20000 دلار خریده باشیم و سفارشِ حد ضرر هم مطابق مثال قبل در صرافی ثبت کرده باشیم، اکنون نوبت آن رسیده که سفارشِ برداشت سود یا تِیْک پِرافیت (Take Profit – TP) را در صرافی ثبت کنیم. فرض کنید به دنبال سودی 25درصدی هستیم. پس 25% بالاتر از قیمت خرید را محاسبه می کنیم:

20000 + 25% = 25000

در نتیجه یک سفارش فروش در قیمت 25000 دلار در صرافی ثبت می کنیم و منتظر می مانیم ببینیم که بازار ما را به سمت SL می برد یا TP. با کسب دانش و تجربه کافی و مداومت در تحلیل و کار و تلاش شبانه روزی، حتماً اغلب موارد به سمت TP خواهیم رفت.

فروش با دلیل تکنیکال

اگر به یاد داشته باشید در گام 12 سیگنال های ورود یا خرید در نقاط 3 و 4 و 5 را بررسی کردیم. تا وقتی قیمت ها در امتداد یک حمایت یا ترندلاین صعودی در حال رشد باشد، برای یک سرمایه گذار یا معامله گرِ صعودی مطلوب است، اما به محض شکسته شدن ترندلاین یا همان برک اوت (Break out / BO) این احتمال وجود دارد که صعود قیمت دیگر ادامه نخواهد داشت. پس یکی از شریاط و مواقعی که می توان برای فروش در نظر گرفت، شکسته شدن حمایت یا ترندلاین صعودی است که در شکل زیر در نقطه 6 اتفاق افتاده است. انواع شرایط تکنیکال دیگر هم برای فروش قابل طراحی است اما در اینجا ساده ترین آن ها را مثال زدم.

سیگنال خرید در روند صعودی
سیگنال خرید در روند صعودی

فروش با دلیل فاندامنتال

ممکن است قیمت رمزارز خریداری در حال رشد باشد اما اخباری مبنی بر تغییرات گسترده در تیم پروژه و مخصوصاً وایت پیپر، نقشه راه یا توکنومیکس آن رمزارز به گوش برسد که دیگر نتواند شرایط استراتژی و تحلیل فاندامنتال شما برای انتخاب یک رمزارزِ با ثبات را پوشش دهد. در نتیجه شما تصمیم می گیرید آن رمزارز را بفروشید و به خرید رمزارز دیگری فکر کنید. در برخی از رمزارزهای دیگر دلایل مختلفی از جمله:

  • ورود رقبای جدید
  • عدم توانایی تیم پروژه در محقق کردن برنامه های اعلامی در نقشه راه
  • عدم توانایی در انجام تعهدات مالی در قبال مشتریان
  • کیفیت پایین روابط عمومی، اطلاع رسانی، پاسخگویی یا پشتیبانی فنی پروژه
  • ورشکست شدن شرکت سرمایه گذار در رمزارز مورد بررسی (مانند آنچه برای آلامِدا و متعاقباً سولانا اتفاق افتاد)

و یا دلایل فاندامنتال دیگر، سیگنال هایی برای فروش به حساب می آیند. پس همزمان با تمرکز روی معاملات خود می بایست نیم نگاهی هم به اخبارِ رمزارزها و پروژه های بلاکچینی ای که در آن ها سرمایه گذاری کرده ایم باشد.

یکی دیگر از دلایل بنیادی می تواند بحران های کلان اقتصادی در سطح جهان باشد. همانطور که در گام 7 توضیح داده شد، بحران های اقتصادی می توانند دلیلی برای خروج افراد از بازارهای پر ریسک مانند بازار کریپتو باشد. در این شرایط اولویتِ مردم، گذراندن این بحران است و خیلی کمتر و سختتر از گذشته تمایل به سرمایه گذاری در دارایی های پر ریسکی مثل رمزارزها و حتی بازار سهام (بورس) دارند و برای همین، تقاضا برای رمزارزها به شدت پایین می آید و این کاهش تقاضا منجر به کاهش قیمتِ تقریباً همۀ رمزارزها می گردد. در چنین شرایطی سیگنال فروش برای تمام پورتفو و دارایی تحت مدیریت ما وجود دارد.

 

در گام 13 به آخرین پرسش اساسی در تنظیم یک استراتژی معاملاتی و سرمایه گذاری پاسخ دادیم: چه موقع یک رمزارز را بفروشیم؟

در گام های بعد کمک میکنم تا به شکل عملی یک کیف پول ارز دیجیتال بسازید و اولین رمزارزهای خود را دریافت و ارسال کنید یا بخرید و بفروشید.

گام 14 – ولت یا کیف پول رمزارز و امنیت آن

امیدواریم از این گام بهره لازم را برده باشید. لطفاً هر گونه سوالی را در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه یا از طریق ایمیل برای من ارسال کنید: mahdibml@mahdibml.com

سلب مسئولیت

محتوای mahdibml.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا