گام 2 – بیتکوین، رمزارز و ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که در گام 1 در مورد بلاکچین گفته شد، بیتکوین یک ارز یا پول اینترنتی است که اطلاعات آن شامل آدرس فرستندۀ وجه (بیتکوین)، آدرس گیرندۀ وجه و زمان انجام تراکنش، در یک دفترکلِ توزیع شده به نام بلاکچین یا زنجیرۀ بلوکی ذخیره می گردد. اگر یادتان مانده باشد گفتیم که بین صفحاتِ این دفتر یا بهتر بگوییم، بین بلوک های بلاکچین، یک رمز (در اصطلاح فنی: هَش Hash) رد و بدل می گردد تا پیوستگی و امنیت و ترتیب صحیح بلوک ها حفظ گردد.

ارز رمزنگاری شده، ارز رمزپایه، رمزارز و تفاوتش با ارز دیجیتال

بعد از معرفی فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو تا به امروز، ارزهای دیگری با الهام از همین فناوری به مرور متولد شده اند. هر نوع پول یا ارزی که بر مبنای فناوری بلاکچین و بر اساس رمزنگاری بوجود آمده را ارزِ رمزنگاری شده یا اصطلاحاً رَمزاَرز می نامیم. همانطور که در گام 1 اشاره کردم، کلمۀ رمزنگاری، معادلِ فارسیِ عبارت Cryptography (کریپتوگرافی) می باشد. از طرفی نیز می دانیم که معادل انگلیسی کلمۀ ارز، Currency (کارِنسی) است و به همین جهت است که به ارزهای بر پایه رمزنگاری، کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا همان ارزِ رمزپایه یا رمزارز می گویند.

از سوی دیگر شاهد هستیم که در زبان فارسی به اشتباه از عبارت ارز دیجیتال برای این نوع از ارزها استفاده می گردد. ارز دیجیتال همانطور که از اسمش پیداست، همان ارزی است که امروزه به شکل دیجیتال و الکترونیک از آن استفاده می نمائیم. به طور مثال، امروز کمتر از پول کاغذی ریال استفاده میکنیم و در عوض، از نسخۀ الکترونیک و دیجیتال ریال در اپ های موبایلی و یا کارت های بانکی استفاده می کنیم. در مورد ارز دلار و ارز یورو هم همینطور است. امروزه در سراسر دنیا، دلار و یورو از طریق اپلیکیشن های موبایلی و به شکل اینترنتی و دیجیتال و نه کاغذی، جابجا می گردند.

پس بهتر است تا جای ممکن، عبارت ارز دیجیتال را برای نسخۀ دیجیتالِ ارزهای سنتی مثل ریال و دلار و … استفاده کنیم و از عبارت رمزارز در مورد بیتکوین و سایر ارزهای بلاکچینی. البته خیلی هم نیاز نیست سختگیر باشیم چون متاسفانه عبارت ارز دیجیتال سالهاست به غلط در میان فارسی زبانان مصطلح شده. همین که امروز متوجه شدیم که رمزارز یا ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری  شده چیست به نظرم کافی است.

امتیاز کاربران: 4.67 ( 3 رای)
دکمه بازگشت به بالا