گام 8 – تحلیل تکنیکال (فنی) بیتکوین و رمزارزها

تا اینجا یاد گرفتیم که چگونه رمزارزهای دلخواه خود را برای خرید و سرمایه گذاری انتخاب کنیم. در گام های 8 تا 11 به یکی دیگر از پرسش های اساسی در تنظیم یک استراتژی معاملاتی و سرمایه گذاری پاسخ می دهیم: چه موقع یک رمزارز را بخریم؟

نکته مهم و البته جالب اینجاست که شما با یاد گرفتن تحلیل تکنیکال می توانید از آن در بازارهای مالی مختلف مانند بازار رمزارزها، بازار فارِکس، بازار بورس، بازار طلا، بازار بورس و… استفاده نمائید و طبیعتاً من با تمرکز روی بازار کریپتو این مفاهیم و مهارت ها را همراه با شما بررسی می کنم.

برخی از سرمایه گذاران، به محض پایان تحلیل فاندامنتال و پیدا کردن ارزهای دیجیتال مورد نظر، همان موقع اقدام به خرید می کنند و تصمیم می گیرند آن ارز دیجیتال را برای مدت زمان طولانی (چند سال!) نگه دارند یا هولْد Hold نمایند یا به قول اغلب فعالین بازار، هادِل یا هودِل Hodl کنند. این نوع از سرمایه گذاران امید دارند که در طی چند سال آینده، قیمت ارز دیجیتالی که خریداری کرده اند افزایش یابد یا به قول کریپتوبازها، به سمت ماه برود (To the moon – Mooning). حتی اگر قیمت ارزهای دیجیتالی که خریداری کرده اند بعد از گذشت چند هفته یا ماه، پایینتر هم بیاید خوشحال می شوند!، و باز هم اقدام به خرید می کنند تا میانگین قیمت خریدشان پایینتر بیاید! در خصوص نحوه مدیریت سبدهای سرمایه گذاریِ بلندمدت در گام 12 صحبت خواهیم کرد.

ولی در کوتاه مدت، زمانبندیِ معاملۀ خرید یا فروش بسیار مهم می شود. معامله گران یا همان تِرِیْدِرها Traders برای این منظور از مهارتی به نام تحلیل تکنیکال (تحلیل فنی) استفاده می کنند. تحلیل تکنیکال همان فن و مهارتِ استفاده از نمودارها برای بررسیِ تاریخچۀ رَوَند و الگوهای قیمتیِ یک دارایی جهت پیش بینی قیمت در آینده است:

تحلیل تکنیکال TA
تحلیل تکنیکال

معمولاً در نمودارهای قیمتی، محور عمودی نمایشگر قیمت است و محور افقی نمایشگر تاریخ یا زمان. در محور قیمت، از پایین به بالا، قیمت افزایش می یابد و در محور افقی، از سمت چپ به سمت راست تاریخ یا زمان، جلو می رود.

تحلیل تکنیکال TA
تحلیل تکنیکال

تکنیکالیست ها (افرادی که تحلیل تکنیکال انجام می دهند)، معتقد هستند که روندها در آینده تکرار می شوند. یعنی هیچ روندی همیشه صعودی یا نزولی نخواهد ماند و مرتباً در دوره های زمانی مختلف، تغییر می کنند و تکرار می گردند. آنها همچنین معتقدند که این روندها قابل پیش بینی هستند زیرا رفتار انسان قابل پیش بینی است. در گام 9 به نحوه تشخیص انواع روند می پردازم.

گام 9 – روندها در تحلیل تکنیکال

سلب مسئولیت

محتوای mahdibml.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا