معرفی رمزارزها

رمزارز بیتکوین Bitcoin BTC

ارز دیجیتال بیت‌کوین Bitcoin BTC و تاریخچه بیت‌کوین

قبلاً در گام ۱ و گام ۲ و گام ۳ و گام ۴ از گام‌های ۲۱ گانۀ آموزش رایگان ارز دیجیتال، خیلی جزئی و ساده اما فنی در خصوص بلاکچین و رمزارز بیتکوین Bitcoin آموزش داده ام:

بیست و یک گام تا آزادی مالی در بازار رمزارزها

در این مطلب نیز می‌توانید اینجا هم اطلاعات ارزشمند دیگری کسب کنید:

تاریخچه رمزارز بیتکوین

«Bitcoin» نخستین ارز دیجیتالی است. هیچ‌کس نمی‌داند که چه کسی آن را ساخته است. البته این موضوع تازه‌ای نیست. چون بیشتر ارزهای دیجیتالی در سکوت تولید می‌شوند.

گفته می‌شود که سازنده بیت‌کوین، فردی به نام ساتوشی ناکوموتو (Satoshi Nakomoto) است. دقیقا مشخص نیست که ساتوشی ناکوموتو واقعا یک فرد است یا گروهی از افراد تحت این نام، اقدام به تولید «Bitcoin» کرده‌اند.

بعد از تولد این رمزارز، دیگر خبری از ساتوشی ناکوموتو به گوش نرسید. مدتی بعد، رمزارزهای متفاوت دیگری مانند «لایت‌کوین»، «اتریوم» و… هم به دنیا معرفی شده‌اند.

اصطلاحات حوزه بیتکوین

·      حالت ذخیره سرد در بیت‌کوین

یکی از مزایای اصلی «Bitcoin» این است که می‌توان آن را در حالت آفلاین هم در یک سخت‌افزار امن ذخیره کرد. به این حالت، «ذخیره سرد» گفته می‌شود. با وجود ذخیره سرد، امکان به سرقت رفتن رمزارزها به صفر می‌رسد.

ذخیره سرد، در مقابل «ذخیره گرم» قرار دارد. ذخیره گرم، نوعی ذخیره‌سازی است که طی آن، داده‌ها روی سطح اینترنت ذخیره می‌شوند و در نتیجه، امکان به سرقت رفتن آن به وجود می‌آید.

·      مزرعه استخراج رمزارز بیتکوین Bitcoin

هنگامی‌ که تعداد بسیاری از سرورهای قدرتمند برای استخراج بیت‌کوین در یک سوله و یا یک مکانی جمع شوند، ما به این منطقه و به این محل، مزرعه استخراج بیت‌کوین می‌گوئیم. ‌توجه نمایید که مزرعه‌های بیت‌کوین معمولاً در فضاهای بسیار دورتر از شهرها و روستاها قرار می‌گیرد زیرا عمل استخراج بیت‌کوین سر و صدای بسیار زیادی را با خودش به‌ همراه دارد و دستگاه‌‌هایی که بیت‌کوین‌ها را استخراج می‌کنند بسیار پر سر و صدا هستند.

علاوه ‌بر این، دستگاه‌‌هایی که بیت‌کوین را استخراج می‌کنند انرژی برق بسیار زیادی را می‌خواهند که این انرژی برق، می‌تواند خطوط برق شهری را دچار مشکل کند‌ به‌ همین دلیل اگر فردی قصد داشته باشد یک مزرعه استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی کند باید حتما این مزرعه را در جایی دور از شهر و دور از خطوط برق شهری ایجاد کند تا هم سر و صدای استخراج شهروندان را اذیت نکند، و هم به قدرت برق‌رسانی شهر آسیب وارد نشود.

·      فرآیند استخراج بیت‌کوین یا عبارت دیگر ماینینگ

اگر فردی بخواهد یک بیت‌کوین را بدست بیاورد، با عنوان ماینر و یا استخراج‌‌کننده شناخته می‌شود. هنگامی ‌که چند فرد کنار یکدیگر جمع شوند و برای استخراج یک بیت‌کوین معاملات ریاضی سخت و پیچیده‌ای را حل کنند و برای حل سریع آن‌‌ها با یکدیگر به رقابت بپردازند، در نهایت بیت‌کوین به فردی خواهد رسید که در زمان کمتر و به‌ صورت درستی این معادلهٔ ریاضی را حل کرده باشد و بیت‌کوین را به دست آورده باشد.

هنگامی‌ که یک ماینر و یا استخراج ‌کننده به جواب صحیح برسد، بیت‌کوین‌هایی که در این زمان تولید شده‌اند تماما برای او خواهند بود و به او تعلق دارند.

·      نود بیت‌کوین  ( Bitcoin NODE )

قبل از هر چیز باید درباره نودها صحبت کنیم؛ یک نود (Node) یا گره در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات، به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می‌کند.

بعضی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آن‌ها نود ماینینگ )همان ماینر(می‌گویند؛ در ابتدای کار بیت کوین، همه نودها ماینر بودند اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای صرفاً اعتبارسنج تفاوت دارند؛ نودهای ماینر که دارای قدرت پردازش زیادی هستند، تراکنش‌های بیت‌کوین را در بسته‌هایی به نام بلاک جمع‌آوری و سپس آن‌ها را به هم متصل می‌کنند و بلاکچین را تشکیل می‌دهند.

بلاکچین Blockchain

وایت پیپر بیتکوین Bitcoin white paper (سپیدنامه بیتکوین)

وایت پیپر بیت‌کوین اولین سندی بود که اصول یک سیستم پرداخت الکترونیکی با رمزنگاری امن را به صورت خلاصه و از نگاه فنی ارائه می‌داد. همچنین، توضیحاتی برای یک سیستم همتا به همتا بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث ارائه کرد که اساساً برای شفافیت و مقاومت در برابر سانسور طراحی شده بود، و در نهایت وایت پیپر بیتکوین اولین سندی بود که کنترل مالی را دوباره در اختیار افراد قرار می‌داد.

در آن زمان، جهان گرفتار یک بحران مالی بود که به وسیله سرمایه‌گذاری و سفته بازی‌های بیش از حد در بازارهای مالی و به خطر افتادن پول سپرده گذاران به ارزش میلیون‌ها دلار تشدید شده بود. این سند، بنیادی را برای اولین ارز کاربردی دیجیتال که با فناوری دفتر کل توزیع شده به نام بلاکچین تأمین می‌شود تعیین کرد.

یکی از ویژگی‌های نو آورانه سیستم پرداخت الکترونیکی Satoshi این بود که این سیستم مشکل همیشگی “هزینه دو برابر” که پرداخت‌های بدون پول را دچار اختلال کرده بود را حل کرد.

از طریق اجرای تراکنش‌های دارای زمان ثبت شده و بدون تغییر که به صورت کلی توسط یک شبکه توزیع‌کننده اعتبارسنج تأیید می‌شود، دیگر امکان ندارد شخص دو بار همان وجوه را پرداخت کند.

این وایت پیپر تحت مجوز عمومی MIT در سال ۲۰۰۸ منتشر شد تا همگان از آن یاد بگیرند، به اشتراک بگذارند و از آن لذت ببرند.

در این مقاله ۱۰ نقل‌قول کلیدی از مقاله ناکاموتو را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

۱- بیت‌کوین نقش واسطه‌ها را حذف می‌کند

تجارتی که در دنیای اینترنت صورت می‌گیرد، منحصراً مؤسسات مالی را به‌عنوان شخص ثالث قابل‌اعتماد می‌شناسد و به آن‌ها وابسته است. دنیای امروزی به یک سیستم پرداخت الکترونیکی نیاز دارد که مبتنی بر اثبات رمزنگاری باشد نه اعتماد.

هواداران و مدافعان رمزارز بیتکوین Bitcoin، عاشق این مسئله هستند که بیت‌کوین به هیچ نیروی متمرکزی (مانند بانک‌ها) وابسته نیست، مخصوصاً که پتانسیل نقض اعتماد را نمی‌توان نادیده گرفت. به‌عنوان‌مثال شرکت‌های کارت‌های اعتباری اجازه می‌دهند خریداران، تراکنش‌های خود را تحت شرایط خاص نقض کنند (یا بازگردانند). یک فروشنده، هرگز نمی‌تواند یقین داشته باشد که یک پرداخت، به‌صورت دائمی صورت گرفته است. حال‌آنکه بیت‌کوین شخص ثالث را از معادله حذف می‌کند و تراکنش‌ها را قابل‌اعتماد و غیرقابل‌فسخ می‌سازد.

۲- آسیب‌پذیری بنیادی بیت‌کوین

این سیستم تا زمانی که گره‌های صادق و درستکار، به‌طور جمعی قدرت CPUبیشتری را نسبت به گروه گره‌های مهاجم کنترل می‌کنند، امن خواهد بود. رمزارز بیتکوین Bitcoin در صورتی عملکرد مطلوبی خواهد داشت که به‌اندازهٔ کافی «سخت» باشد، یعنی افرادی که به دنبال زنجیرهٔ معاملات جعلی هستند، نتوانند از بلاک‌چین اصلی سبقت بگیرند. این امر مستلزم قدرت محاسباتی بسیار بالا است. درواقع همین امر مشخص می‌کند که درنهایت، چه چیزی تهدیدی برای بیت‌کوین محسوب می‌شود: اگر تعداد افراد کافی، تلاش کنند از قدرت محاسباتی مذکور پیش بیفتند، صحت و تمامیت بیت‌کوین در معرض خطر خواهد بود.

۳- پایهٔ اعتماد به بیت‌کوین

ما باید راهی برای پرداخت بیابیم که از طریق آن، مطمئن شویم مالکین قبلی بیت‌کوین، پیش‌ازاین تراکنشی را امضا نکرده‌اند. راه‌حل ما با یک سرور زمان‌بندی (تایم استمپ) آغاز می‌شود.

بزرگ‌ترین تهدید در استفاده از رمزارز بیتکوین Bitcoin، پتانسیل دو بار خرج شدن آن است. در پول‌های فیزیکی، امکان دو بار خرج شدن پول مطلقاً وجود ندارد، زیرا شما نقدینگی را به دست فروشنده می‌سپارید. اعتبار پایه‌ای بیت‌کوین، از جایی ناشی می‌شود که هر کس، به کلیهٔ تراکنش‌های قبلی واقف است. به عبارتی، کاملاً مشخص است که یک پول، چه مسیری را درگذشته طی کرده است.

۴- چرا گواه ثبات کار ضروری است

پس‌ازاینکه تلاش یک CPU، به‌عنوان اثبات کار (Proof-of-Work) صرف شد، دیگر آن بلوک بدون بازنویسی مجدد، تغییری نخواهد کرد. هنگامی‌که بلوک‌های بعدی وارد زنجیره می‌شوند، کاری که برای تغییر بلوک لازم است، بازخوانی کلیهٔ بلوک‌های بعدی را هم شامل می‌شود.

بیت‌کوین در طول زمان قوی‌تر شده و گواه اثبات کار، یکی از اجزای ضروری این قدرت است. با طولانی‌تر شدن بلاک‌چین بیت‌کوین، شانس حملهٔ موفق به آن نیز کاهش‌یافته است. درحالی‌که سختی گواه اثبات کار در طول زمان افزایش می‌یابد، توان دفاعی بیت‌کوین  هم بیشتر می‌شود.

۵- ارز دیجیتال بیتکوین چگونه رشد می‌کند

گره‌ها، همیشه طولانی‌ترین زنجیره را به‌عنوان زنجیرهٔ صحیح در نظر می‌گیرند و به گسترش آن ادامه می‌دهند. چالش جدیدی که با افزایش محبوبیت بیت‌کوین، مطرح شد، این بود که همهٔ گره‌ها، آخرین نسخهٔ بلاک‌چین را در اختیار نداشتند. اما باگذشت زمان، تراکنش‌های بعدی، توزیع بلاک‌چین بلندتر را بیشتر گسترش می‌دهند و به‌این‌ترتیب، کل شبکه را در برمی‌گیرند.

۶- انگیزهٔ استخراج بیت‌کوین

به‌طور قراردادی، اولین تراکنش در یک بلوک، یک تراکنش خاص است که به خلق یک کوینِ جدید منجر می‌شود. خالق بلوک جدید، مالک کوین است. این فرض، انگیزه‌ای می‌شود برای همهٔ گره‌ها، که از شبکه حمایت کنند. همچنین راهی را برای به گردش درآمدن کوین‌ها فراهم می‌کند.

استخراج بیت‌کوین همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این جنبش بوده است. با افزایش قیمت بیت‌کوین، حجم عظیمی از قدرت محاسباتی صرف باز کردن بلوک‌های جدید و کسب مقدار کمی رمزارز بیتکوین Bitcoin است که درنتیجهٔ این موفقیت حاصل می‌شود. همان‌طور که این مقاله اشاره می‌کند، ماین کردن یا استخراج بیت‌کوین به افرادی که قدرت پردازشی بسیار زیادی دارند، انگیزه می‌دهد که به دنبال تخریب و نابود کردن بلاک‌چین نباشند. زیرا آن‌ها در عوض می‌توانند به دنبال ایجاد بیت‌کوین جدید باشند.

۷- تعامل با یک زنجیرهٔ در حال رشد

زمانی که یک تراکنش در یک کوین، زیر تعداد بلوک‌های کافی قرار گرفت، می‌توان به‌منظور خالی کردن فضای هارددیسک، تراکنش‌های پیش از آن را حذف کرد.

سرعت پردازش بیت‌کوین به علت افزایش محبوبیت آن، کاهش‌یافته است؛ اما بنیان‌گذاران بیت‌کوین نیاز به هرس کردن شاخه‌های بلاک‌چین را پیش‌بینی کرده‌اند. این متدولوژی، شامل فشرده‌سازی بلوک‌های قدیمی (که قبلاً تراکنش‌های کافی روی آن انباشته‌شده‌اند) با استفاده از هش‌های کوتاه‌تر است. گرچه کوتاه کردن تئوریکال شاخه‌ها، در عمل سخت‌تر از چیزی است که در سپیدنامه بیت‌کوین بیان‌شده بود. زیرا تضمینی وجود ندارد که هر یک از بلوک‌های حذف یا هرس شده، حاوی اطلاعاتی نباشند که برای بقیهٔ بلاک‌چین ضروری است.

۸- ادارهٔ تراکنش‌های بزرگ‌تر

گرچه می‌توان هر کوین را به‌صورت جداگانه و انفرادی مدیریت کرد، اما کار سختی است که برای هر یک سنتی که می‌خواهد منتقل شود، تراکنش جداگانه‌ای انجام داد. به‌منظور تقسیم و ترکیب مبالغ؛ تراکنش‌ها از ورودی‌ها و خروجی‌های متعددی برخوردار خواهند بود.

ما ارزهای رایج را در قالب سکه (مثلاً یک یورو) یا اسکناس (۲۰ دلاری) می‌بینیم. رمزارز بیتکوین Bitcoin هم به لحاظ تئوریک، می‌تواند با واحدهای گسسته تنظیم و تعریف شود. بااین‌حال بیت‌کوین هنوز هم کارایی بیشتری برای اجرای تراکنش‌های با سایز متغیر دارد. بر این اساس، یک کاربر می‌تواند یک قبض چهار بیت‌کوینی داشته باشد، بدون اینکه بلاک‌چین چهار بار برای هر بیت‌کوین واحد اجرا شود. این در حالی است که ما برای یک پرداخت چهار دلاری، به چهار «یک‌دلاری» نیاز داریم.

۹- حریم خصوصی بیت‌کوین

مردم می‌توانند ببینند که یک نفر، مبلغی را به فرد دوم انتقال می‌دهد؛ اما اطلاعاتی که این تراکنش را به فرد خاصی لینک کند، در دسترس نخواهد بود. درواقع این اطلاعات، مشابه با چیزی است که در بورس سهام می‌بینیم: تاریخ و سایز معاملات فردی و «نوار»، به‌صورت عمومی منتشر می‌شود، بدون اینکه اعلام کنند معاملات به چه کسی تعلق دارد.

حریم خصوصی، یکی از مهم‌ترین مزایای تراکنش‌های ارزهای رمزنگاری در مقایسه با سایر پرداخت‌ها است. شاید بیت‌کوین، آن‌قدر هم که مدنظر بعضی از کاربران است، خصوصی نباشد. این امر، نقطهٔ قوت برخی از رقبای ارز دیجیتال بیتکوین Bitcoin محسوب می‌شود که بیشتر از سایرین، روی حریم خصوصی متمرکز شده‌اند. بااین‌حال مقالهٔ سفید به اقدامات دیگری ازجملهٔ استفاده از اطلاعات کلیدی مختلف در هر تراکنش اشاره می‌کند که کاربران بیت‌کوین می‌توانند انجام دهند.

۱۰- مکانیسم دفاعی بیت‌کوین

گره‌ها، هیچ تراکنش نامعتبری را به‌عنوان پرداخت نمی‌پذیرند و گره‌های درستکار، هرگز اجازه نمی‌دهند که یک بلوک آن‌ها را کنترل کند. یک مهاجم، تنها می‌تواند تلاش کند یکی از تراکنش‌های خودش را تغییر دهد تا آخرین پولی را که خرج کرده است، بازگرداند.

مقالهٔ سفید در پایان، این احتمال را بررسی می‌کند که یک مهاجم، بخواهد بلاک‌چین متناوبی را تولید کند. در این صورت مهاجم باید به‌اندازه‌ای سریع کار کند که نسخهٔ نادرست او، مقبولیت به دست آورد. در غیر این صورت، اگر مهاجم پشت سر گره‌های دیگر قرار بگیرد، احتمال نقض تراکنشی که درگذشته صورت گرفته، به صفر می‌رسد.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا