بیتکوین یا ارز دیجیتال چیست؟ – گام ۲

ارز دیجیتال و رمزارز چیست؟

همانطور که در گام ۱ در مورد بلاکچین گفته شد، بیتکوین یک ارز یا پول اینترنتی است که اطلاعات تراکنش‌های آن شامل آدرس فرستندۀ وجه (بیتکوین)، آدرس گیرندۀ وجه و زمان انجام تراکنش، در یک دفترکلِ توزیع شده به نام بلاکچین یا زنجیرۀ بلوکی ذخیره می‌گردد. اگر یادتان مانده باشد گفتم که بین صفحاتِ این دفتر یا بهتر بگوئیم، بین بلوک‌های بلاکچین، یک رمز (در اصطلاح فنی: هَش Hash) رد و بدل می‌گردد تا پیوستگی و امنیت و ترتیب صحیح بلوک‌ها حفظ گردد.

بعد از معرفی فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو تا به امروز، ارزهای دیگری با الهام از همین فناوری به مرور متولد شده‌اند. هر نوع پول یا ارزی که بر مبنای فناوری بلاکچین و بر اساس رمزنگاری بوجود آمده را ارزِ رمزنگاری‌شده یا اصطلاحاً رَمزاَرز می‌نامیم. همانطور که در گام ۱ اشاره کردم، کلمۀ رمزنگاری، معادلِ فارسیِ عبارت Cryptography (کِریپتوگِرافی) می‌باشد. از طرفی نیز می‌دانیم که معادل انگلیسیِ کلمۀ ارز، Currency (کارِنْسی) است و به همین جهت است که به ارزهای رمزنگاری‌شده، کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)، ارزِ رمزپایه یا رمزارز می‌گویند.

برخی از مشکلاتی که بیت‌کوین آنها را حل می‌کند؟

تمرکز

بیت‌کوین نیاز به یک سیستم ثالث متمرکز – مانند یک بانک مرکزی – را برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌ها کاهش می‌دهد. بیت‌کوین به جای نیاز به سیستم مالی فعلی برای واسطه گریِ نقل‌وانتقالات و تسویه‌حساب‌های ما، صرفاً به صورت همتا به همتا کار می‌کند و نیاز به اعتماد به یک کنترل‌کنندهٔ مرکزی یا متمرکز دولتی را از بین می‌برد.

وقتی یک ارز فیاتِ متمرکز مانند دلار آمریکا (پول ذخیره فعلی جهان) یا یوان چین دارید، مجبور به ورود به یک سیستم مالی می‌شوید که می‌تواند قوانین را در هر زمان تغییر دهد. شما در معرض سیستم بانکی بزرگی هستید که کارمزد اضافه برداشت را از شما دریافت می‌کند، حداقلِ موجودی را نیاز دارد، و پول شما را به افراد دیگر وام می‌دهد تا کمتر از ۱٪ سود سالانه به شما بپردازند. البته این سود در ایران گاهی نزدیک به ۳۰٪ می‌باشد.

حریم خصوصی

در بانکداری سنتی، شما بر اساس احراز هویتِ دولتی، تحت قوانین و محدودیت‌هایی قرار می‌گیرید. این امر همه را مستعدِ تقلب می‌کند. اگر شخصی هویت شما را بدزدد، می‌تواند کارت‌های بانکی را هک کند، به نام شما خرید یا کلاهبرداری کند و ثروت و اعتبار شما را از بین ببرد.

با بیت‌کوین، مشارکت شما به هویت شما بستگی ندارد. همه و همه می‌توانند به صورت ناشناس فعالیت و مشارکت کنند، زیرا نام‌ها و داده‌های شخصی شما به تراکنش‌های بلاکچین بیتکوین متصل نیستند. در نهایت، هیچ کس بیت‌کوین را در بالاترین سطح، کنترل نمی‌کند. اما بیت‌کوین به شما این امکان را می‌دهد که بانک خود باشید و ثروت خود را کاملاً بدون نظارت شخصی دیگر کنترل کنید.

تورم

دولت‌ها مجاز هستند هر زمان که بخواهند عرضه پولی را افزایش دهند. آنها از شما می‌خواهند که فکر کنید همه چیز تحت کنترل است (و به معنای واقعی کلمه اینطور است). مسئله در اینجا نهفته: آنها در حالی که با شما دست می‌دهند از پشت به شما خنجر می‌زنند. با نگاهی به چاپ گزاف پول در کشورهایی مانند ونزوئلا و زیمبابوه، می‌بینیم که تورم شدید در این کشورها در حال وقوع و پیشرفت است. اگر بخواهیم از تاریخ درس بگیریم، باید راه‌حل‌های کارآمدی برای آسیب‌پذیری‌هایی که ارزهای قبلی قربانیِ آن شده‌اند، دریابیم. اما به جای نگرانی زیاد در مورد چیزهایی که نمی‌توانیم در فیات تغییر دهیم، می‌توانیم به دنبال راه حل‌های واقعی باشیم.

قبلاً ما فقط می‌توانستیم رویاهای چنین چیزهای غیرممکنی را داشته باشیم. اکنون، ما بیت‌کوین داریم. در بیتکوین، هیچ کس کنترلی ندارد. عرضه بیت‌کوین به ۲۱ میلیون محدود شده است. هرگز بیتکوینی بیشتر از آن وجود نخواهد داشت. هیچ کس نمی‌تواند مانند دلاری که در حال حاضر چاپ می‌کنیم، بیتکوین بیشتری چاپ کند و حجم پول را افزایش دهد. برخلاف ارزهای فیات، بیت‌کوین به مرور زمان قدرت خرید شما را از بین نمی برد و در خصوص بیتکوین شما دچار تورم نمی‌شوید.

بیتکوین پولی است که مشکلات مربوط به کاهش ارزش پول را حل می‌کند. در گام ۶ از گام‌های آموزشیِ ۲۱ گانۀ کریپتو منتور، سقف عرضه ثابت بیت‌کوین را بررسی می‌کنم و می‌آموزیم که چرا بیت‌کوین هرگز قدرت خرید خود را مانند هر پول دیگری از دست نمی‌دهد.

 

قبل از ادامه به گام ۳، بیائیم با نماد (BTC,ETH, …) و نشانِ (لوگو) بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزشِ بازار آشنا شویم:

نماد و نشان بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزش بازار
نماد و نشان بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزش بازار

این نکته را هم بدانید که در برخی از وب‌سایت‌ها و صرافی‌ها، نماد بیتکوین، XBT می‌باشد!

در این لینک می‌توانید به جستجو و بررسی تعدادی از رمزارزهای مختلف با کاربردهای متنوع بپردازید:

معرفی رمزارزها

امتیاز کاربران: ۴.۷۷ ( ۶ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا