مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

نهنگ بیت‌کوین Bitcoin Whales

نهنگ بیت‌کوین چقدر سرمایه دارد

نهنگ‌ها بزرگ‌ترین موجودات در اقیانوس‌ها هستند و در حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده نیز تفاوتی ندارد. این اصطلاح به افراد یا نهادهایی گفته می‌شود که مقادیر زیادی از ارز مربوطه را درکیف پول‌های خود دارند . این اشخاص یا نهادها به اندازه‌ای از آن ارز در کیف پول‌های خود دارند که قادر هستند روند بازار را به کلی تغییر دهند و آن را دستکاری کنند. یک نهنگ بیت‌کوین اصولا به یک آدرس والت منفرد با بیش از هزار BTC اشاره دارد. با این حال، افرادی که مقادیر زیادی ارز رمزنگاری‌شده دیگر دارند را می‌توان با اصطلاح عمومی‌تر “نهنگ کریپتو” نامید.

نهنگ در بازار ارز دیجیتال می‌تواند یک فرد بسیار ثروتمند، یک شرکت، نهاد و یا سازمان باشد که بخش زیادی از یک ارز رمزنگاری‌شده را در اختیار دارد به گونه‌ای که قادر است بازار را به سمت بالا یا پایین جابه‌جا کند.

از نمونه‌های قدرتمند نهنگ‌ها در بازار ارز می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری PanteraCapital و Fortress Investment Group  اشاره کرد.

دربلاکچین هایی که مکانیزم اجماع آن ها گواه اثبات سهم است ، نهنگ‌ها نقش بزرگتری ایفا می‌کنند چرا که در این نوع مکانیزم اجماع هر چه قدر دارایی بیشتر باشد قدرت رای دهی بالاتری نیز وجود دارد .در این مورد وجود نهنگ‌ها هم می‌تواند مفید و هم می‌تواند مضرباشد . مفیدبه این علت که آن‌ها بیشترین انگیزه را برای قدرت گرفتن شبکه و شرکت در رای گیری‌ها دارند . مضر به این خاطر که ، کنتر ل بیش از حد بازار توسط نهنگ‌ها ، بازار را به سمت متمرکز بودن پیش می‌برد . که این در  واقع خلاف فلسفه غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین است .از آن جا که بیت‌کوین و اکثر بلاک‌چین‌ها دفترهای عمومی و متن باز دارند ، سایت‌های ردیابی و تحلیلگران قادر هستند که عملکرد نهنگ هارا کنترل کنند ، این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ و رهبران پروژه در برابر مردم پاسخ گو بوده و از بودجه خود به درستی استفاده کنند . انواع مختلفی از نهنگ‌ها وجود دارد و رفتار هر کدام متفاوت است .

انواع نهنگ‌‌ها در بازار ارزدیجیتال

·     صرافی‌های بزرگ

غالب صرافی‌های بزرگ مقدار زیادی بیت‌کوین را در اختیار دارند زیرا بودجه هزاران یاحتی میلیون‌ها در دست دارند .در حال حاضر صرافی هیوبی بزرگ ترین آدرس بیت‌کوین را در اختیار دارد با این حال هیوبی بیشتر بیت‌کوین خود را در یک آدرس نگه داری می‌کند . بایننس هم کیف پول‌های بزرگی در اختیار دارند .علی رغم موجودی زیاد ، مبادلات کمی در این آدرس‌ها رخ می‌دهد و معاملاتی هم که انجام می‌دهند تنها بین آدرس‌های مختلف آن‌ها است و تاثیر معنی داری بر بازار ندارد و غالبا ناپایدار است .با این وجود معاملات با حجم معاملات بزرگ ، گاهی منعکس‌کننده فعایلت‌های تجاری غیر معمول مانند فروش گسترده یا حجم معاملات تقلبی هستند . علاوه بر این ، معاملات بین صرافی‌ها ممکن است روابط ناگفته بین شرکت‌های بزرگ رمزنگاری را نشان دهد.

·     افراد ثروتمند

برخی از افراد برجسته و رهبران پروژه‌های بزرگ نیز نهنگ محسوب می‌شوند .با این حال حدس وگمان‌ها بر این است که بیت‌کوین‌های او در چندین  آدرس کوچک پخش شده است . ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم ، آدرس اصلی خود را فاش کرده است . در حال حاضر بیست و یکمین آدرس اتریوم است . درست مانند هر سرمایه‌گذار ثروتمند دیگر، رهبران پروژه می‌توانند منابع خود را بفروشند و بر باراز تاثیر بگذارند ، بنابراین اقدامات آن‌ها باید دنبال شود و می‌تواند سیگنال‌های جالبی به معامله‌گران بدهد . 

·     استییل کوین‌های بزرگ

پروژه های استیبل کوین های بزرگ مثل تتر ، در موقعیت منحصر به فردی هستند آن‌ها قادر خواهند بود به طور معمول چندین بار در روز توکن هارا ایجاد و یا تخریب کنند .از آن جا که پشتوانه تتر ، دلار است . به ازای ورود و خروج دلاری به پشتوانه تتر ، باید توکن سوزانده یا ایجاد شود . علاوه براین تتر روی چندین بلاک‌چین وجود دارد و باید حرکت بین زنجیره‌ها سوزانده شود .به عبارت دیگر مقدار توکن‌های ایجاد شده و سوزانده شده باید برابر باشد و معاملات بزرگ در استیبل کوین‌ها معنی خاصی ندارد . با این وجود ثبات این جور کوین‌ها باید کنترل شود .

·     کلاهبرداران

فعالیت کلاهبردارن باعث ایجاد کیف پول‌هایی با حجم زیادی ارز دیجیتال شده است .   یکی از بزرگ ترین این آدرس‌ها مربوط به یک کلاه برداری مربوط به بازار غیرقانونی “راه ابریشم ” است . این پروژه در سال ۲۰۱۳ توسط پلیس FBI توقیف شد و ۱۴۴۰۰۰ بیت‌کوین در یک آدرس ماندگار شد . آدرس‌های بزرگ دیگری هستند که مربوط به پروژه‌های کلاهبرداری است برای مثال پنجمین آدرس بزرگ بیت‌کوین مربوط به وجوه سرقت شده Mt . Gox در سال ۲۰۱۱ است . توکن Plus یکی از طرح‌های پانزی بود که اکنون از بین رفته اما هشتمین آدرس بزرگ متعلق به اتریوم است . نهنگ‌هایی که ازطریق کلاه برداری وجوه خود را به دست آوردند می‌توانند تا مدت‌ها پایدار بمانند چرا که ردیابی آن‌ها کمی مشکل است برای مثال WhaleAlert .Io هنوز در حال ردیابی وجوه سرقت شده از صرافی بیتفینکس در سال ۲۰۱۶ است . نمی‌توان این آدرس‌ها را غیرفعال کرد اما  می‌توان با دنبال کردن هشدارنهنگ‌ها یا همان WhaleAlert ، صرافی‌ها آدرس‌های آن هارا در لیست سیاه قرار دهند که کاربران از تعامل با چنین آدرس‌هایی خودداری کنند .

·     کسانی که برای اولین یک ارز را پذیرفتند

برخی از آدرس‌های بزرگ بیت‌کوین مربوط به کسانی است که برای اولین بار بیت‌کوین را پذیرفتند و با توجه به قیمت پایین بازار توانستند مقادیر قابل توجهی از آن را خریداری کنند . در حال حاضر بیست و پنجمین و بیست و ششمین آدرس بیت‌کوین حاوی ۳۰۰۰۰ بیت‌کوین است و این مقادیر از سال ۲۰۱۰ همچنان دست نخورده باقی مانده است . دقیقا چهل و یکمین آدرس بزرگ بیت‌کوین نیز حاوی ۲۰۰۰۰ بیت‌کوین دست نخورده از ۱۰ سال گذشته است . چنین اشخاصی تمایل دارند که بیت‌کوین خود را نگه دارند ، هر چند گاهی اوقات سرمایه خود را جابه جا می‌کنند.

یک نهنگ بیت‌کوین bitcoin Whales چقدر سرمایه دارد و بررسی گروه‌بندی دارندگان بیت‌کوین

آدرس‌های بیت‌کوین، آدرس‌های عمومی هستند که روی شبکهٔ بلاک‌چین ذخیره شده‌اند و ارسال و دریافت بیت‌کوین را ثبت می‌کنند. به‌ وسیلهٔ بررسی‌های رایانه‌ای و الگوریتم‌های خوشه‌بندی، با اطمینان بالایی می‌توان بفهمیم که کدام خوشه از آدرس‌ها توسط مالکان یکسانی کنترل می‌شوند که به آن‌ها «نهاد شبکه» می‌گویم.

نهادهای شبکه را طبق موجودی بیت‌کوینشان به دسته‌های زیر تقسیم کرده‌ایم، دلیل نام‌گذاری بر اساس گونه‌های دریایی به این دلیل است که حرکت نهنگی در اقیانوس بیت‌کوین، بر کل مجموعه اثر می‌گذارد و قیمت‌ها را جابه‌جا می‌کند:
  • پلانکتون (کمتر از یک بیت‌کوین)
  • میگوها (کمتر از یک بیت‌کوین)
  • خرچنگ (یک تا ۱۰ بیت‌کوین)
  • هشت‌پا (۱۰ تا ۵۰ بیت‌کوین)
  • ماهی (۵۰ تا ۱۰۰ بیت‌کوین)
  • دلفین (۱۰۰ تا ۵۰۰ بیت‌کوین)
  • کوسه (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت‌کوین)
  • نهنگ (۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ بیت‌کوین)
  • نهنگ گوژپشت (بیشتر از ۵۰۰۰ بیت‌کوین)

پلانکتون

کوچکترین عضو این اقیانوس‌ها پلانکتون‌ها هستند و پلانک توها کسانی هستند که تازه ۵ میلیون ساتوشی دارند یعنی اونقدر هم کم نیست،یک پلانکتون از خیلی از افرادی که تازه وارد این حوضه هستند و در سایت‌های کلیکی و… کار می‌کنند بیشتر بیت‌کوین داره و میشه با جرعت گفت که یک ماینر واقعی در این گروه قرار نمیگیره.

میگوها

میگو‌های ارز دیجیات کسانی هستند که کمتر از ۱بیت دارند، بسیاری از ماینرها در این بخش قرار میگیرند حتی ماینر‌هایی که یک سال شروع به کار کردن و کمتر از ۱۰ دستگاه هم دارند هنوز یک میگو جوون و تازه کارند.

خرچنگ

بعد از اینکه شما موفق میشید و اولین بیت‌کوین خودتون رو جمع آوری می‌کنین وارد دنیای بزرگتری میشین و شما دیگه الان یک خرچنگ در دنیای مجازی هستید یک خرچنگی که میتونه بگه جایگاه نسبتا مطمئنی داره و میشه حرف‌هایی برای گفتن ازش انتظار داشت. دارندگان ۱ بیت‌کوین تا ۱۰ بیت در خانواده خرچنگ‌ها جا میگیرند.

هشت‌پا

جایگاه بعدی رو در این رده بندی دارند و اون افرادی که از ۱۰ بیت‌کوین تا ۵۰ واحد بیت‌کوین رو دارند در این گروه قرار میگیرند.

ماهی

 ماهی کسی است که بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد بیت‌کوین رو هلد کرده باشه و برای روز‌های روشنتر این تجارت داره نقشه میکشه و اماده رشد خوب ارزهای خودش است.

دلفین

از اینجا به بعد وارد اعلاد بزرگتری میشم و دارندگان بیت‌کوین‌های ۳ رقمی در  این گروه قرار میگیرند کسانی که از ۱۰۰ تا ۵۰۰ بیت‌کوین رو ذخیره کرده‌اند اون‌ها رو میشه یک دلفین دانست.

کوسه

اما ابعاد بالاتر از ۵۰۰ بیت‌کوین تا ۱کا رو تنها میتونه یک کوسه بیت‌کوینی حمل کنه برای همین کسی که این میزان بیت‌کوین داشته باشه به عنوان یک کوسه بزرگ سفید شناخته می‌شوند.

نهنگ

دیگه وارد ابعاد‌های خیلی بزرگ میشیم مکان دوم این رده بندی در اختیار نهنگ قاتل است یک نهنگ قاتل بین ۱۰۰۰ تا ۵ هزار بیت‌کوین دارد.

نهنگ گوژپشت

نهنگ بیت‌کوین کسی است که حداقل بیش از ۵ هزار بیت‌کوین دارد و فکر کنین کسی با داشتن ۵ هزار بیت‌کوین که در ابعادی بیش از خیلی از صرافی هاست میتونه به راحتی تکان‌های قیمتی حسابی به بازار بیت‌کوین و حرکت‌های صعودی و نزولی اون بده و تعداد زیادی پلانکتون و میگو و… رو با یک نفق ببلعه و…

دلیل اهمیت نهنگ‌ها در بازار ارزدیجیتال

ارزش ارزهای دیجیتال  شده از طریق عرضه و تقاضا به میزان زیادی تعیین می‌شود. به این معنی که اگر بخش عمده‌ای از عرضه یک کوین خاص از گردش خارج شود، این باعث افزایش قیمت کوین‌های در گردش می‌شود. همچنین نهنگ‌ها می‌توانند بیت‌کوین‌های خود را نگه دارند و میزان عرضه را کاهش می‌دهند و ارزش کوین‌هایی که اخیرا خریداری کرده‌اند را افزایش می‌دهند .معاملات بزرگ لزوما بد و حتی غیر معمول نیست . تحلیلگر خوب ، تحلیلگری است که رفتار نهنگ‌ها را کنترل کرده و آن هارا معنی می‌کند .

از این رو می‌توان گفت که اگر تعداد زیادی کوین به طور ناگهانی منحل شود، ارزش آن کوین‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلیل، نهنگ‌ها توانایی منحصربه‌فردی دارند که اساساً بازار رمزنگاری را برای منافع خود دست‌کاری می‌کنند. تماشای نهنگ‌ها ، عمدتا به خاطر اعتماد و شفافیت است . سایت‌های مثل WhaleAlert.Io وجود دارند  که نهنگ‌ها را دنبال می‌کنند و اطلاعات آن‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند . این اطلاعات به کاربران کمک می‌کند تا بهترین نهاد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا براساس فعالیت بازار تصمیمات آگاهانه بگیرند . اینکه همه چیز کنترل می‌شود و تحت نظر است برخی شرکت‌های بزرگ را ترغیب می‌کند که صداقت و رفتار اخلاقی داشته باشند حتی اگر کاربران واقعا کنترل مستقیمی بر شرکت‌ها نداشته باشند .

چگونه نهنگ‌ها در بازار تاثیر می‌گذارند

تصمیم گیری در باره بالا و پایین آمدن قیمت یک ارز ، همیشه در دست نهنگ‌ها است . تصور یک نهنگ بخواهد کوین‌های بیشتری را با قیمت ارزان‌تری به دست آورد، چه می‌شود؟ تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که اقدام به فروش بخشی از دارایی‌های موجود در کیف پول خود کنند. این اتفاق ممکن است باعث سقوط فاجعه بار قیمت شود سپس وقتی بیت‌کوین‌های خودرا فروختند و قیمت را کاهش دادند ، حالا با سودی که به دست آوردند و سرمایه اولیه خود ، مقدار بیشتری بیت‌کوین می‌خرند چرا که قیمت را کاهش دادند . این کار سود زیادی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد و اگر آن‌ها این کار را ادامه دهند ، کل ارزش بیت‌کوین را تحت تاثیر قرار خواهند داد . این یک نگرش ساده است از قدرت تأثیر نهنگ‌ها در بازار ارز دیجیتال است.

آیا پیگیری رفتار نهنگ‌ها در بازار ارزدیجیتال ضرورت دارد؟

پیگیری رفتار نهنگ‌ها در بازار ارز دیجیتال برای همه اشخاص ضروری نیست، چون اگر بخواهید رفتار همهٔ نهنگ‌ها و موج‌هایی که توسط آن‌ها در بازار ایجاد می‌شود را بررسی کنید، زمان بسیاری از شما گرفته می‌شود؛ ابتدا اطمینان حاصل کنید که کاملا بازار را تخت نظر دارید .

داشتن ایده در مورد اینکه چه زمانی می‌خواهید از بازار خارج شوید یا وارد شوید و پایبند بودن باعث می‌شود از تصمیمات عجولانه جلوگیری شود .

شناخت حرکت‌های نهنگ‌ها از طریق وب‌سایت وال آلرت (Whale Alert)

یکی از منابعی که در شناخت فعالیت‌های نهنگ‌ها به شما کمک می‌کند، وب‌سایت وال آلرت است. وال آلرت منبع شماره یک اعتماد و شفافیت در صنعت بلاک‌چین است. این وب‌سایت هر روزه میلیون‌ها معامله را ردیابی و تجزیه تحلیل می‌کند.

وب‌سایت وال آلرت، بلاک‌چین‌ها را رصد و تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس از طریق توییتر و تلگرام معاملات جالبی را که شناسایی کرده‌است، گزارش می‌دهد. این معاملات اکثرا تراکنش‌های بزرگی هستند که معنای واضحی را مخابره می‌کنند. به طور مثال خروج استیبل کوین‌ها به معنای برداشت سود نهنگ‌ها است. خروج بیت‌کوین یا هر ارز دیگری کمیابی بعدی را نشان می‌دهد. این یعنی نهنگ‌ها یا سرمایه داران بزرگتر به افزایش قیمت آن ارز امید دارند. ورود بیت‌کوین یا هر ارز دیگری به صرافی‌ها نیز نتیجه عکس دارد. این به معنای این است که نهنگ‌ها در صدد فروش دارایی‌های خود هستند. با این حال ورود استیبل کوین‌ها به حساب صرافی‌ها نشان فشار خرید است.

شما به سادگی و پیگیری این تراکنش‌ها می‌توانید به حرکت بعدی که در بازار رخ می‌دهد پی ببرید. البته این یک معیار ساده برای معامله‌گران به حساب می‌آید. در سطح حرفه‌ای تر شما با تحلیل زنجیره‌ای یا آن چین می‌توانید فعالیت شبکه‌های بلاک‌چین را به دقت بررسی نمایید.

 

تکنیک نهنگ‌های ارز دیجیتال

نهنگ‌های ارز دیجیتال از دو طریق سود می‌کنند:

·     پامپ و دامپ

یکی از رایج ترین روشهای ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال ، روش پامپ و دامپ است. نهنگ‌ها آنقدری سرمایه دارند که بتوانند قیمت ، یک ارز ، یا توکن را به صورت تصاعدی افزایش بدهند یا به اصطلاح پامپ کنند.این فرآیند با ایجاد هیجان کاذب یا هایپ شروع می‌شود.برای این کار معاملات خاصی در اطراف آلت کوینی که مدت کوتاهی در کما بوده یا حجم معاملاتش صفر است اتفاق می‌افتد. سپس نهنگ‌ها شروع به تبلیغات گسترده و تشویق مردم به سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر روی همان سهام می‌کنند. با چنین تبلیغاتی است که مردم کم کم فریب خورده، شروع به خرید می‌کنند و حتی این کار را به دیگران هم توصیه می‌کنند. در نتیجه بر اثر افزایش تقاضا، قیمت محصول یا ارز مورد نظر به شدت و به صورت حبابی رشد می‌کند. به این پروسه پامپ (Pump) گفته می‌شود. وقتی که نهنگ‌ها به سود مورد نظر و هدف خود رسیدند، ابتدا با قرار دادن سفارشات فروش بیشمار قیمت را دامپ می‌کند. سپس اقدام به خرید توکن‌های سرمایه‌گذاران خرد می‌نماید. در این زمان افراد خبره و حرفه‌ای بازار نیز که پامپ را تشخیص داده بودند با مشاهده افزایش عرضه، سریع سود خود را سیو کرده و قبل از ریزش شدید از بازار خارج می‌شوند. حال افراد عادی و فریب خورده‌ای که وارد بازار شده‌اند، وقتی حجم فروش و کاهش قیمت به این سنگینی را مشاهده می‍‌کنند، از ترس نابودی کامل سرمایه‌شان شروع به فروش در قیمت کمتر از خرید خود می‌کنند. به این صورت کل بازار دچار ریزش و سقوطی بسیار شارپی شده و افراد زیادی با ضررهایی بسیار سنگین مواجه خواهند شد.به این پروسه دامپ (Dump) گفته می‌شود. به طور کلی فعالیت نهنگ‌ها به صورت موثر در بازار کریپتو نوسانات شدید و همین‌طور سودها و ضررهای کلانی را ایجاد می‌کند.البته با رشد قیمت بیت‌کوین و گسترده شده بازار از شدت این نواسانات در مورد بیت‌کوین کاسته شده است.

·     تکنیک دیوار فروش (Sell Wall)

یکی دیگه از تدابیری که نهنگ‌ها برای بلعیدن سرمایه در بازار اندیشیدند، ایجاد دیوار فروش (sell wall) هست. نهنگ‌ها، ارزهای ارزان قیمت می‌خرند، آنها را نگه می‌دارند و از همین راه سود می‌کنند. هر چقدر سرمایه بیشتری داشته باشند، بیشتر می‌توانند قیمت‌ها را تغییر دهند. روش انجام این کار به این صورت است که قیمت‌ها به صورت تصنعی پایین نگه داشته می‌شوند. نهنگ‌ها دیوار (sell wall) بزرگی را ایجاد می‌کنند. استراتژی دیوار فروش معمولا در مورد ارزهایی کارساز است که مطمئنأ در آینده‌ ی نزدیک ارزش آنها چند برابر رشد پیدا می‌کند. آنها وارد بازار این ارزها می‌شوند، آرام آرام خرید می‌کنند و بعد شروع به فروش‌های سنگین می‌کنند . نهنگ‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، همواره به اطلاعات داخلی دسترسی دارند و پیش از آنکه کل بازار بداند؛ متوجه تغییرات آن می‌شوند. این موضوع، سرمایه‌داران عادی رو نگران می‌کند و آنها را به فروش، آن هم با پایین ترین قیمت ممکن ترغیب می‌کند. نهنگ‌ها هم از فرصت پیش آمده برای خرید استفاده می‌کنند. همزمان با منتشر شدن این خبر، دیوارهای فروش برداشته می‌شوند و قیمت شروع به نوسان می‌کند؛ یعنی هم زمان با بالا رفتن تقاضا، هزینه هم افزایش پیدا می‌کند. از این رو، با برداشته شدن دیوار فروش موج قیمتی بزرگی در بازار بلند می‌شود. در واقع به این معنی است که وقتی که خرید نهنگ‌ها کامل شد، نهنگ‌ها دیگردست به فروش نمی زنند و خریدهای سنگینی در یک قیمت مناسب انجام می‌دهند و از آنجایی که این کوین قابلیت رشد داشت؛ کوین به رشد خوب و نهنگ‌ها به نتیجه دلخواه میرسند. در اخر وقتی که حاشیه قیمتی به اندازه کافی گسترش پیدا کرد، نهنگ‌ها شروع به دامپ کردن می‌کنند. پس، این روش هم در نهایت به پامپ و دامپ ختم می‌شود.
 

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا