مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

هادل HODL

منظور از هودل کردن (HODL) ارز دیجیتال چیست؟

هودل (HODL) کردن از همان کلمه انگلیسی HOLD به معنای نگه داشتن می‌آید و در دنیای ارزهای دیجیتال به معنی نگه داشتن ارز دیجیتال به جای فروختن آن است. کاربران معمولا در شرایط نوسانات شدید بازار یا ریزش قیمت‌ها به یکدیگر پیشنهاد می‌کنند که هودل کنند و اسیر ترس نشوند.

به تازگی هودلر (HODLER) نیز کاربرد زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند و به دنبال خرید و فروش لحظه‌ای (ترید) نیستند، خود را هودلر معرفی می‌کنند.

چه موقع باید به هولد ارز دیجیتال بپردازیم ؟

تصمیم گیری آن که شما چه زمان می‌خواهید هولد کنید با شما است و باید تحقیقات را در مورد هر رمز ارزی که می‌خواهید هولد کنید را کامل داشته باشید و سپس بعد از آن تصمیم را بگیرید. برخی از سرمایه گزارن استراتژی هودل را نیز انتخاب می‌کنند، یعنی رمز ارز خود را می‌خرند و تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها آن را نمی فروشند و آن‌ها را نگه می‌دارند.

با این مسئله که استراتژی برای کسانی که به افزایش قیمت بیت‌کوین یا دیگر ارز‌های دیجیتال اعتقاد دارند بسیار مفید است، اما لزوما به نفع آنها نخواهد کار کرد، آینده این صنعت به صورت دقیق مشخص نیست . هک‌ها، اخبار منفی و دیگر اتفاقات ناگوار می‌توانند بر قیمت ارز‌های رمز نگاری شده تاثیر گذار باشند. برخی از سرمایه‌گذاران انتخاب می‌کنند که Bitcoin را هولد کنند و دیگر رمز ارزها که درباره آینده آن‌ها مطمئن نیستید را ترید کنیید و در کوتاه مدت سود‌های خوبی را از آنها بگیرید. با این دلیل که هودل کردن ارزهای دیجیتال با حجم بازار کم تر می‌تواند سود بیشتری به هوراه خود داشته باشد، اما ممکن است آینده خاص و مطمئنی نداشته باشد، با این توضیحات سرمایه‌گذاران معمولا ارزهای که مارکت کپ آن‌ها بالا باشد را برای HODL انتخاب می‌کنند که سود پایین تری دارد، اما مطمئن تر هستند.

یک استراتژی دیگر که می‌تواند بسیار مفید باشد، متنوع سازی سبد سهام است، در این صورت اگر یکی از کوین‌های شما ریزش داشت باشد مابقی خرید‌هایی که کرده‌اید می‌تواند این ضرر را نیز جبران کنند. این بازار بسیار پر نوسان است و نسبتا جدید است، بنابراین نیازمند این است که تحقیق و توجه به بازار و دنبال کردن اتفاقات این حوزه بسیار کاربردی و مهم است.

جایگزین هودل کردن چیست؟

در کنار ترید‌های که روزانه انجام می‌دهید و HODL  کردن، جایگزین‌های دیگری هم وجود دارد و می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید مانند SPEDN و BUIDL نیز وجود دارند، این استراتژی‌ها به رشد این صنعت نیز کمک می‌کنند و می‌توانند ارزش ارز‌های دیجیتال را نیز افزایش دهد. فلسفه پشت خرج کردن (SPEDN)، استفاده از ارزهای دیجیتال برای خرید محصولات و خدمات است، پس می‌توانیم به پذیرش عمومی کریپتو در دنیای واقعی کمک کند.

صنعت ارزهای دیجیتال یک صنعت نوپا است و هنوز نیاز به توسعه بسیاری دارد. در اینجاست که بعضی از افراد تصمیم می‌گیرند گه شرکت‌ها، پلتفرم‌ها، اپلیکشن‌ها و ابزارهایی را با استفاده از ارزهای رمز نگاری شده BUIDL ایجاد کنند.

قوانین هودل کردن؟ چگونه هودل کنیم؟

وب‌سایت گیت هاب (GitHub) برای کسانی که استراتژی هودلینگ یا هودل کردن را دنبال می‌کنند، ۸ قانون آورده است که باید آن‌ها را دنبال کنند.

قانون ۱

هرگز کوین‌های خود را نفروشید. اولین و مهم‌ترین قانون در استراتژی هودلر این است که هرگز کوین‌های خود را نفروشید. کاربری ممکن است تمامی کوین‌های خود را صرف خرید کالا و خدمات کند و دیگر هیچ کوین‌ای برای هودل کردن باقی نماند.

اگر می‌خواهید طی چند سال آینده سود فراوانی کسب کنید باید کوین‌های خود را هودل کنید و اگر نیاز به خرید کالا و خدمات دارید چند کوین جداگانه برای خود خریداری کنید.

قانون ۲

کسانی که از استراتژی هولد کردن استفاده می‌کنند، لازم است هنگامی که قیمت ارز افت می‌کند بلافاصله کوین‌های زیادی را خریداری کنند؛ البته تنها در صورتی که شرایط خرید ارز بیشتر را دارند.

حتی اگر سرمایه شما دچار افت و کاهش قیمت شد نگران نباشید، زیرا این افت قیمت طبیعی است و به مرور زمان دوباره صعود خواهد کرد. شما تنها زمانی دیگر نیازی به خرید ارز جدید پیدا نخواهید کرد که از قبل سرمایه مناسبی در این بازار داشته باشید.

قانون ۳

هودلرها باید تمامی اخبار مبنی بر اینکه فلان کشور رمز ارز انتخابی شما را ممنوع خواهد کرد یا این رمز ارز هک شده است، نادیده بگیرند و اگر مشکلی پیش آمده به خوبی مشکل پیش آمده را مدیریت کنند. به اخباری که ترس، ترید و عدم قطعیت را به دنبال دارند توجه نکنید و آن‌ها را نادیده بگیرید.

قانون ۴

کوین‌های خود را از مبادلات و کیف پول‌های آنلاین در امان نگه دارید، به‌خاطر داشته باشید که هیچ کیف پولی از کلاهبرداری‌های سایبری یا سهل‌انگاری‌های کاربران در امان نیست. به جای اعتماد به دوستان یا اعضای خانواده، کلید خصوصی خود را با استفاده از یک تکه کاغذ یا کیف پول سخت‌افزاری، ایمن نگه دارید.

قانون ۵

کالا و خدمات خود را با کوین‌های خود خریداری کنید و در صورتی که تصمیم به فروش کوین‌های خود گرفتید، فروشندگانی را پیدا کنید که به جای فروش یا استفاده کارت‌های مبتنی بر ارز فیات، مانند کارهای اعتباری ویزا، مستقیماً کوین‌های شما را خرید کنند. مواظب باشید که در خرید کالا و خدمات زیاده‌روی نکنید و تمامی کوین‌های خود را خرج نکنید.

قانون ۶

سعی کنید خانواده و دوستان خود را تشویق به خرید رمز ارز و هودل کردن کنید. آن‌ها را در این مورد آموزش دهید و از مزایای هودل کردن برای آن‌ها صحبت کنید.

قانون ۷

هنگامی که قیمت رمز ارزهای دیگر بالا می‌رود نباید نگران شوید و یا از انتخاب خود پشیمان شوید. کوین‌ها شما نیز صعود خواهند کرد یا قیمت کوین‌های دیگر به حالت عادی باز خواهد گشت.

خود را تسلیم وسوسه خرید رمز ارز دیگر یا فروش کوین‌های خود نکنید. اگر در هر صورتی تصمیم به خرید رمز ارزی جدید گرفتید، توان خرید خود و ارزش بازار را با هم مقایسه کرده و سعی کنید ریسک انجام این کار را تا حد ممکن کاهش دهید.

قانون ۸

برای اطمینان از امنیت کوین‌ها و شرکت در پروتکل‌های اجماع، گره کامل خود را اجرا کنید. با شرکت در پروتکل‌های اجماع رمز ارز خود را به دور از سانسور و محدودیت مدیریت خواهد کرد.

اثر هودل HODL چیست؟

وقتی فردی سرمایه رمزارزی خود مانند بیت‌کوین را برای طولانی مدت نگه‌داری می‌کند به این معناست که وی به بیت‌کوین به چشم یک دارایی با ارزش نگاه می‌کند و سود واقعی را در سرمایه‌گذاری بلند می‌بیند و نه در تریدهای روزانه. این نگاه اثرات مختلفی بر زندگی کریپتویی فرد می‌گذارد. این افراد به دنبال ترید روزانه نیستند، درنتیجه آرامش بیشتری در زندگی خود دارند. از سویی دیگر افرادی که هودل می‌کنند به خوبی با نوسانات بیت‌کوین آشنا هستند و دچار تصمیم‌گیری‌های احساسی نمی‌شوند.

هودل کنندگان به دلیل تعداد خرید و فروش محدود خود کمتر اسیر نوسانات بازار می‌شوند و همین امر ریسک از دست دادن سرمایه آنها را بشدت کاهش می‌دهد. همچنین با کاهش تعداد معاملات، هزینه کارمزد معاملات آنها نیز کاهش یافته و از این طریق ذخیره رمزارزی خود را حفظ می‌کنند.

چگونه می‌توانیم به یک HODLER نیز تبدیل شویم؟

اگر بخواهید هودلر شوید باید ۶ نکته مهم را بررسی کنید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱مفهوم کسب کار

به عنوان یک سرمایه‌گذار مجبور هستیم که پشت تکنولوژی آن را نیز درک کنیم. بسیاری از رمز ارزها با شعار‌های مثل “بیت‌کوین بعدی” وارد بازار می‌شوند. برای این که یک ارز دیجیتال با ارزش تولید کنید تنها دانش فنی کافی نیست، بلکه باید عملکرد بازار را هم نیز بررسی کنیم و آن را نیز درک کنیم. قبل از این که بخواهید پول خود را وارد یک ارز دیجیتال کنید ابتدا باید وایت پیپر آن‌ها را نیز بررسی کنید. ببینید چه افرادی و چه تیمی آن ارز را تولید کرده است، چه هدف‌های برای آینده کوین خودشان چی است و چه راه حلی برای چه مشکلی دارند و غیره. اما مهم ترین نکته باید از خود بپرسید که آیا مفهوم این ارز دیجیتال برای شما مهم است یا خیر.

اگر ارز دیجیتالی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید تنها درباره تکنولوژی صحبت می‌کند تا اینکه درباره بیزینس صحبت کند پس می‌توانید در مورد آن ارز نیز شک کنید. همیشه در ذهن داشته باشید که شما در تکنولوژی آن ارز سرمایه‌گذاری نمی‌کنید، بلکه در کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری می‌کنید که انتظار دارید در آینده برای شما سود داشته باشد و هیچ کسی دوست ندارد در جایی سرمایه‌گذاری کند که باعث ضرر به  سرمایه‌اش شود. تکنولوژی باید مکمل بیزینش باشد نه جایگزین آن.

۲اعضای تیم سازنده

چند سال قبل یک شرکت ارز دیجیتال با هدف پیشرفته کردن صنعت بازی با فناوری بلاکچین به وجود آمد. مدیر عامل این شرکت در صنعت گیمینگ افراد برجسته‌ای هستند و سرمایه‌گذار‌های آنها در صنعت بلاکچین، استارتاپ‌ها و شرکت‌های چند ملیتی افرادی بزرگ و حرفه‌ای هستند.

با وجود وعده‌های شیرین درباره آینده این رمز ارز و پروژه، مردم بسیار شتاب زده دست به خرید این ارز دیجیتال زدند.

۳موارد استفاده

با این که می‌توان گفت این مورد همه چیز نیست، اما می‌توانیم دید خوبی از عملکرد پلتفرم به شما بدهد. شما نمی‌توانید از رمز ارزها انتظار داشته باشید که به عنوان یک درگاه پرداخت تنها استفاده شوند، درحالی که قوانین برخی از کشورها مانع از این کار نیز می‌شوند.

۴ویژگی ها

هر رمز ارز مقداری مشخص دارد که چه میزان تولید شده است؛ یعنی مقدار محدودی از آن ارز دیجیتال وجود دارد، که این می‌تواند باعث ارزش ذاتی آن شود. بررسی کنید که چه تعداد از ارز دیجیتال مورد نظر شما وجود دارد، چقدر از آن وارد چرخه شده است، حجم بازار آن چقدر است و کشش قیمتی آن در طول زمان چقدر است

۵مدیریت ریسک

در اصل، یک ارز دیجیتال عدد و رقم است و ارزش آن را بازار مشخص می‌کند. بنابراین ما نیاز به مقابله با ریسک در زمان معکوس شدن روند بازار داریم. در بیشتر رمز ارزها مثل بیت‌کوین، این حرکات توسط عرضه و تقاضا انجام می‌شوند و می‌توانیم از لحاظ حرس و طمع خرید‌های خود را انجام دهیم.

۶شفافیت

در صنعت رمز ارزها اعدادها را اگر بخواهند می‌توانند خیلی راحت تغییر دهند. ممکن است شما با پروژه‌هایی روبرو شوید که ۵۰ درصد از توکن‌های خود را در طی ۲ ساعت به فروش رسانده‌اند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا