مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

مشتقات سپرده گذاری نقدینگی liquid staking derivatives LSDs

مشتقات سهام گذاری یا استیکینگ نقدینگی (ال اس دی) liquid staking derivatives LSDs

محبوبیت مشتقات استکینگ نقدینگی (LSD) در ماه‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته و منجر به افزایش جریان نقدی در DeFi شده است. LSD نوع نسبتا جدیدی از توکن است که به سهامداران امکان می‌دهد تا با باز کردن نقدینگی برای ارز رمزنگاری‌شده خود، مانند ETH، بازده بالقوه خود را افزایش دهند.

ال اس دی‌ها در سراسر اکوسیستم اتریوم محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و این پتانسیل را دارند که به همان اندازه در بین شبکه‌های لایه ۱ دیگر مانند Polygon و Avalanche گسترش پیدا کنند.

ال اس دی‌ها در حال حاضر نقش مهمی در DeFi بازی می‌کنند و بیش از ۲۰ درصد از کل TVL را در پروتکل‌های استکینگ نقدینگی تشکیل می‌دهند. تسلط Lido به تنهایی – در حال حاضر بزرگترین پروتکل استیکینگ نقدینگی – از فوریه ۲۰۲۳ بیش از ۱۷٪ از کل ارزش قفل شده در DeFi است .

ال اس دی‌ها ممکن است یک جهش قوی در فعالیت DeFi داشته باشند، زیرا این روند احتمالاً با استقرار ارتقاء شانگهای اتریوم تسریع می‌یابد و انتظار می‌رود سهامگذاران و سپرده گذاران بیشتری را جذب کند و در نتیجه تقاضا برای ال اس دی‌ها را افزایش دهد.

چگونه ال اس دی را وارد کار کنیم؟

سهامگذارانی که از ال اس دی استفاده می‌کنند می‌توانند از فرصت‌های بازدهی مختلف در فضای رو به رشد DeFi استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند با سپرده گذاری توکن‌های مشتقه خود یا استفاده از آنها به عنوان وثیقه برای استقراض دارایی‌ها برای فعالیت‌های بیشتر بازار، فرصت‌های بازدهی سخاوتمندانه‌ای را در پلتفرم‌های وام دهی دنبال کنند.

چندین پروتکل وام دهی DeFi، LSD‌ها را در بازارهای وثیقه ادغام کرده‌اند. از جمله آنها Euler Finance است . این پروتکل وام‌دهی غیر حضانتیِ مبتنی بر اتریوم به کاربران اجازه می‌دهد تا چندین LSD مانند cbETH و stETH، مشتقاتی که توسط Lido و Coinbase صادر می‌شوند، قرض دهند و قرض بگیرند.

ممکن است سهم بازار ال اس دی در DeFi افزایش یابد

رونق دی‌فای در سال ۲۰۲۰ بدون استیبل کوین‌ها که بیش از ۳۰ درصد از کل بازار دی‌فای را در اوج خود تشکیل می‌دادند، امکان‌پذیر نبود. ال اس دی‌ها به لطف توانایی منحصر به فرد خود در افزایش مزایای سهامگذاری (Staking) می‌توانند تأثیر مشابهی داشته باشند.

براساس پاداش سهام گذاری‌ها، درصد اتریوم سهام گذاری شده تنها ۱۴ درصد است که در مقایسه با ۷۱ درصدی Cardano،  ۶۲ درصدی Avalanche و نزدیک به ۴۰ درصدی Polygon بسیار پایین تر است. یکی از دلایلی که دارندگان ETH هنوز برای سهام گذاری مردد هستند، مربوط به شرایط محدود قفل کردن توکن‌های ETH هنگام سهام گذاری (استیکینگ) است.

اما خبرهای خوبی هم هست. ارتقای آتی شانگهای شامل کدی به نام EIP 4895 می‌شود که برداشت‌های ETH استیک شده را فعال می‌کند. این امر باعث می‌شود که اتریوم بیشتر از طریق استخرهای استیکینگ نقدینگی به اشتراک گذاشته شود، که تقاضا برای LSDها را افزایش می‌دهد و به طور بالقوه باعث رشد سریع کل ارزش قفل شده در دیفای می‌شود.

در نهایت، سایر بلاک‌چین‌ها، مانند Polygon و Avalanche، می‌توانند از ال‌اس‌دی‌های خود بهره ببرند که به آنها کمک می‌کند با اتریوم رقابت کنند و به تعادل سالم در فضای DeFi کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا