مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

ان‌اف‌تی NFT

توکن غیر مثلی یا ان‌اف‌تی NFT چیست؟

ارزهای رایجی که تاکنون از آنها استفاده می‌شد (همانند دلار، ریال یا حتی بیت‌کوین و اتریوم) قابل تعویض هستند و هر واحد از آنها می‌تواند با توکن مشابه دیگر، تعویض شود. به عنوان مثال شما می‌توانید یک واحد بیت‌کوین را با یک واحد بیت‌کوین دیگر معاوضه و جابه‌جا کنید. دسته‌ای دیگر از دارایی‌ها غیر قابل تعویض هستند. فرض کنید که شما مالک یک اثر هنری دیجیتال هستید و قصد دارید آن را توکنیزه کنید. این نوع توکن‌ها جزو توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT هستند و هیچ گاه قابلیت تغییر یا جابه‌جایی با اثر دیگری را ندارند. توکن‌های NFT به واحدهای کوچک‌تر تقسیم‌پذیر نیستند و به عنوان واحدی یکپارچه در نظر گرفته می‌شوند. همچنین با توجه به تکنولوژی بلاکچین، همه متوجه مالکیت شما نسبت به این اثر هنری هستند و در صورت لزوم شما می‌توانید مالکیت خود را اثبات نمایید.

همان‌طور که مشخص است، بیت‌کوین به واحدهای کوچک‌تر ساتوشی تقسیم‌پذیر است، اما شما نمی‌توانید یک توکن ‌NFT مربوط به یک اثر هنری دیجیتال را به واحدهای کوچک‌تر تقسیم کنید.

با توجه به اینکه این توکن‌ها تحت قراردادهای هوشمند و بر بستر بلاکچین ایجاد شده‌اند، امکان دست‌کاری، پاک شدن یا تولید مجدد آنها وجود ندارد.

شما می‌توانید توکن‌های خود را به صورت NFT ثبت نمایید. در این صورت به عنوان مثال اگر توکن شما مربوط به یک موسیقی باشد، مالکیت آن تحت اختیار شما است و کاربرانی که قصد خرید این موسیقی را داشته باشند می‌توانند با قراردادهای هوشمند مجوز استفاده از این موسیقی را خریداری ‌نمایند و این به معنی مالکیت کاربر نسبت به آن موسیقی نخواهد بود.

این تکنولوژی نوظهور این روزها مورد توجه بسیاری از گیمرها (Gamers) و جمع کنندگان امتیاز در بازی‌های دیجیتال قرار گرفته است. اما این امکان می‌تواند برای جلوگیری از قوانین کپی رایت نیز استفاده شود. بد نیست بدانید در اصطلاح فنی به تولید هر توکن ان‌اف‌تی، مینت (Mint) می‌گویند.

توکن غیر همگن یا توکن‌ غیرقابل تعویض چیست؟

توکن غیر مثلی به این صورت تعریف می‌شود: هر چیزی که برای شماست شامل این شکل از توکن می‌شود. اگر پولی از شما به عنوان قرض گرفته شود باید درست همان جنس یا کالا به شما بازگردانده شود. برای مثال تمامی وسایل شخصی شما توکن غیر مثلی هستند. در این بخش توضیح بیشتری می‌دهیم تا این موضوع بهتر درک شود.

شما می‌توانید از کسی پولی قرض کرده و بعد از مدتی مبلغ قرض گرفته شده را به او بازگردانید. در این حالت دیگر اسکناس‌ها موضوع اصلی نیستند بلکه بخش اصلی همان مبلغ پول قرض گرفته شده است. فرد می‌تواند هرگونه اسکناسی را برای پرداخت قرض خود به شما تقدیم کند این درحالی است که توکن غیر مثلی باید دقیقاً همان مورد قرض گرفته شده باشد.

 

ویژگی‌های توکن NFT

از جمله ویژگی‌های این توکن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. نادر بودن

ارزش NFTها از کمبود آنها ناشی می‌شود . اگر چه توسعه دهندگان NFT می‌توانند هر مقداری برای این توکن‌های غیر قابل تعویض ایجاد کنند، اما اغلب برای افزایش نادر بودن، توکن‌ها را محدود می‌کنند.

۲. غیر قابل تقسیم بودن:

از دیگر ویژگی‌های این توکن‌ها به شمار می‌رود و بییشتر توکن‌های غیر قابل تعویض در واحدهای کوچک‌تر قابل تقسیم نیستند. برای مثال شما یا کل یک قطعه ٔ هنری دیجیتال را خریداری می‌نمایید و یا اصلاً خریداری نمی‌کنید.

۳. منحصر به فرد بودن:

این شاید مهمترین ویژگی این توکن‌ها باشد. NFT ها یک تب اطلاعات دائمی دارند که منحصر به فرد بودن آنها را ثبت می‌کند. این به معنی می‌باشد که هرکدام از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار هستند.

 

مزایای توکن‌های NFT

۱. آنها قابل انتقال هستند

بر خلاف توکن‌های قابل تعویض در صرافی ، NFTها در بازارهای خاص خریداری یا فروخته می‌شوند . با این حال ارزش آنها به منحصر به فرد بودن آنها بستگی دارد.

۲. این توکن ها معتبر هستند

ناوری بلاکچین توکن‌های غیر قابل تعویضی را ارائه می‌دهد که شما می‌دانید NFTشما واقعی است ، زیرا ایجاد جعل با یک فناوری تغییرناپذیر و غیرمتمرکز تقریباً غیر ممکن است .

۳. توکن‌های غیر قابل تعویض حقوق مالکیت را حفظ می‌کنند

این موضوع باز هم، به استفاده NFTها از پلتفرم‌های غیرمتمرکز اشاره دارد که در آن هیچ مالکی نمی‌تواند داده‌ها را تغییر دهد .

موارد استفاده از توکن‌های غیر قابل معاوضه

گیمینگ

NFT-ها در صنعت گیمینگ محبوب هستند زیرا این توکن‌ها برخی از مشکلات ذاتی را حل می‌کنند، برای مثال بازی‌های برتر مانند فورتنایت فروش ویژگی‌ها (Trait) و لوازم جانبی مانند سلاح‌ها و اسکین‌ها را ممنوع کرده است. با داشتن توکن‌های غیر قابل معاوضه این امکانات می‌توانند به‌آسانی در بازی‌های مختلف منتقل شوند. NFT-ها این چنین به اقتصاد درون بازی‌ها کمک خواهند کرد.

سرمایه‌های دیجیتال

متاورس دیسنترالند Decentraland را در نظر بگیرید. در این بازی مشارکت‌کننده‌ها می‌توانند زمین مجازی داشته باشند. مثالی دیگر برای این مورد ENS (Ethereum Name Service) است که از NFT-ها استفاده می‌کند. دامنه‌های . ETH امر خرید و فروش را آسان‌تر می‌کنند

تشخیص هویت

توکن‌های غیر قابل معاوضه برای مقابله با جعل هویت ایده‌آل هستند. مثال‌های برای نشان دادن این مورد، دیجیتال کردن هویت شامل مدارک دانشگاهی، مدارک پزشکی و حتی ظاهر ما است.

همچنین هنرمندان دیجیتال می‌توانند به دلایل کپی‌رایت، آثار خود را به NFT تبدیل کنند. مثالی از کاربرد NFT-ها در تشخیص هویت شامل تبدیل کردن بلیت‌های فیزیکی بازی به توکن‌های غیر قابل معاوضه و یافتن آثار جعلی است .

آثار کلکسیونی

توکن‌های غیر قابل معاوضه شروعی تازه برای دنیای آثار کلکسیونی است، به همین دلیل کلکسیونرهای عادی وارد دنیای سرمایه‌های دیجیتال می‌شوند.

NFT‌های ایرانی یکی پس از دیگری، فرش المپیک ۲۰۲۰ ژاپن و نیمانی NIMANY

توکن ERC-۷۲۱

توکن ERC-۷۲۱ اصطلاحی برای توضیح توکن‌های غیر قابل معاوضه است. همانگونه که از اسم مشخص است این استاندارد، دستورالعملی برای ساخت NFT-ها روی بلاک‌چین اتریوم است.

NFT-ها علاوه بر اتریوم، روی بلاکچین‌های دیگری مانند ایاس (EOS) و نئو (NEO) و بیتکوین نیز می‌تواند وجود داشته باشد. بااین‌حال این پلتفرم‌ها باید توانایی قراردادهای هوشمند و جعبه‌ای پر از ابزارهای NFT را داشته باشند. قراردادهای هوشمند در این مورد امکان وجود توضیحات همراه با جزئیات مانند فراداده (متادیتا) را می‌دهد.

بهترین توکن‌های NFT کدامند وآینده آنها چگونه است

توکن‌های NFT توکن‌های غیرقابل تعویض هستند که منحصر به فرد بوده و روی بلاک‌چین ذخیره و جابه‌جا می‌شوند. ما در این گفتار، بهترین توکن‌های NFT را معرفی می‌کنیم.

توکن Non-fungible token که به اختصار به آن NFT نیز می‌گویند، توکنی است که قابلیت‌ تعویض شدن ندارد و یا به زبانی دیگر، ارزش هر توکن NFT با دیگری متفاوت است. اگر بخواهیم با مثال این موضوع را توضیح دهیم، می‌توان دو توکن NFT را به دو خانه متفاوت تشبیه کرد.

درست است که ماهیت هردو خانه یکی است ولی ارزش آنها بستگی به ابعاد و مکان آن دارد؛ امکان تعویض این دو خانه با یکدیگر وجود ندارد. توکن‌های NFT نیز همینطور هستند و به همین دلیل به آنها توکن‌های غیرقابل تعویض می‌گویند.

حال که به تفاوت ارزش بین هر توکن NFT با دیگری پی بردیم، دانستن لیستی از بهترین توکن‌های NFT برای سرمایه‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. بنابراین، در ادامهٔ این گفتار، به معرفی بهترین توکن‌های غیرقابل تعویض ۲۰۲۱ می‌پردازیم.

بهترین توکن‌های NFT در سال ۲۰۲۱

در این بخش قصد داریم به معرفی بهترین توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) بپردازیم. بعد از بررسی جزئیات مربوط به هر یک از این توکن‌ها، در نهایت این شما هستید که باید با بررسی پارامترهای مختلفی همچون نوع شخصیت خود، استراتژی استفاده شده در معاملات خود، هدفتان از سرمایه‌گذاری در یک پروژه و … برای ورود و سرمایه‌گذاری در یک پروژه تصمیم گیری کنید.

ارز دیجیتال تتا (Theta)

یکی از بهترین توکن‌های NFT، پروژه ارز دیجیتال تتا است. این پروژه، فضایی را برای اشتراک گذاری ویدیوها به صورت غیرمتمرکز فراهم نموده است. این شبکه، بیشتر بر محتوای ویدیویی تمرکز دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از شبکه تتا به اشتراک گذاری پهنای باند و توان محاسباتی خود به صورت همتا به همتا بپردازند.

پروژه ارز دیجیتال اینجین (Enjin)

پروژه ارز دیجیتال Enjin پلتفرمی است که بر بستر بلاکچین و برای محصولات بازی و سرگرمی (Gaming) ایجاد شده است. یکی از بهترین امکاناتی که این تیم به بازار ارائه داده است، شبکه اینجین است که به کاربران این امکان را می‌دهد که وبسایت ایجاد کنند، به گفتگوهای درون برنامه‌ای با یکدیگر بپردازند یا فروشگاه‌های مجازی راه بیندازند.

شبکه اینجین همچنین به کاربران خود این امکان را می‌دهد که امکانات داخل بازی‌ها را بر بستر بلاکچین اتریوم توکنیزه کنند. چنین امکانی (ایجاد توکن‌های ERC20) به این معنا است که افراد می‌توانند به خرید، فروش و حتی مبادله توکن‌های مربوط به دارایی‌های خود در بازی‌ها بپردازند؛ چراکه توکن‌ها اینجین کوین در دنیای واقعی نیز ارزش دارند. این ارزش توسط قانون عرضه و تقاضا ایجاد شده است. بنابراین می‌توان این توکن را نیز در لیست بهترین توکن‌های NFT در سال ۲۰۲۱ قرار داد.

پروژه ارز دیجیتال چیلیز (Chiliz)

چیلیز یک پلتفرم بلاکچین محور است و در زمینه ورزش و سرگرمی فعالیت می‌کند. این پلتفرم سال‌های متوالی در زمینه ایجاد توکن‌های هواداری برای باشگاه‌های مختلف فعالیت کرده است. این توکن سعی دارد که تعاملات هواداران را با حوزه ورزش و سرگرمی افزایش دهد. این پلتفرم به مؤسسات ورزشی و سرگرمی امکان می‌دهد که بر بستر بلاکچین و با استفاده از ابزارهای بر پایه تکنولوژی بلاکچین، به ترغیب و کسب درآمد از هواداران خود بپردازند. توکن اختصاصی این پلتفرم CHZ نام دارد که برای پرداخت‌ها و خدمات داخل این شبکه از آن استفاده می‌شود. بر اساس استقبال پروژه‌های بزرگ از این پلتفرم، به نظر می‌رسد که یکی دیگر از بهترین توکن‌های NFT برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ همین توکن خواهد بود.

پروژه ارز دیجیتال دیسنترالند (Decentraland)

Decentraland خود را به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است معرفی کرده است. این پلتفرم امکان ایجاد، کسب تجربه و کسب درآمد از محتوا و اپلیکیشن‌ها را فراهم کرده است. این می‌تواند یکی از دلایل محبوبیت این پروژه در میان کاربران و تبدیل آن به یکی از بهترین توکن‌های NFT باشد.

در دنیای مجازی داخل این پلتفرم، کاربران می‌توانند تکه زمین‌هایی را خریداری کنند و بعدتر در آن به ساخت و ساز، کاشت و برداشت و کسب درآمد بپردازند.

در این پلتفرم از دو توکن MANA و LAND استفاده می‌شود. توکن MANA یک توکن ERC20 است و توکن LAND یک توکن ERC721. توکن‌های MANA به منظور به دست آوردن توکن‌های LAND سوزانده می‌شوند. علاوه بر این از توکن‌های MANA می‌توان برای خرید امکانات مختلف موجود در فروشگاه‌های دیسنترالند استفاده کرد.

پروژه ارز دیجیتال فلو (Flow)

پروژه ارز دیجیتال فلو، با هدف فراهم کردن پلتفرمی بر بستر بلاکچین به صورت غیرمتمرکز، سریع و با محیط کاربری آسان برای نسل جدید بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و دارایی‌های دیجیتالی که در این زمینه‌ها از آنها استفاده می‌شود، روی کار آمده است. این پلتفرم با یک معماری خاص چند-نقشی ایجاد شده است. در این شبکه امکان افزایش مقیاس پذیری بدون نیاز به شاردینگ وجود دارد و این موضوع به افزایش سرعت می‌انجامد.

پروژه ارز دیجیتال WAX

پروژه ارز دیجیتال وکس، یک بلاکچین هدفمند و با هدف انجام تراکنش‌های سریع تر، امن‌تر و ساده‌تر در تجارت الکترونیک ایجاد نموده است. تیم ارز دیجیتال وکس با ایجاد امکانات و ابزارهایی مبتنی بر بلاکچین، امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، فروشگاه‌های مجازی و توکن‌های NFT را بر این بستر فراهم کرده است.

پروژه ارز دیجیتال اوریجین پروتکل (Origin Protocol)

زمانی که صحبت از بهترین توکن NFT برای سرمایه‌گذاری می‌شود می‌توان به پلتفرم ارز دیجیتال اوریجین پروتکل نیز اشاره کرد. این پروتکل با استفاده از بلاکچین اتریوم و IPFS روی کار آمده است. Origin به منظور ایجاد اقتصاد اشتراکی در میان فروشگاه‌های مختلف ایجاد شده است. این پلتفرم به توسعه دهندگان و کسب وکارها این امکان را می‌دهد که بتوانند بر بستر بلاکچین، فروشگاه‌های غیرمتمرکز ایجاد نمایند. پروتکل Origin ایجاد و مدیریت استفاده از دارایی‌ها و خدمات را برای کسب وکارها ساده می‌کند.

اوریجین به خریداران و فروشندگان این امکان را می‌دهد که یکدیگر را پیدا کنند، لیست محصولات و قیمت گذاری‌ها را بررسی نمایند، به ثبت سفارش بپردازند و نقطه نظرات و رأی‌های خود را به اشتراک بگذارند.

پروژه ارز دیجیتال ULTRA

پروژه ارز دیجیتال اولترا (Ultra) یک پلتفرم توزیع بازی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاکچین ایجاد شده است و برای گیمرها و توسعه دهندگان بازی، امکانات مختلف و جدیدی ارائه نموده است. در این پلتفرم گیمرها می‌توانند علاوه بر خرید و استفاده از بازی‌ها، به فروش بازی‌های استفاده شده خود نیز بپردازند. همچنین بازیکنان به دلیل مشارکت خود در شبکه Ultra، پاداش دریافت می‌کنند. توسعه دهندگان بازی‌ها نیز از امکاناتی همچون از جریان‌های مالی جدید، SDKها، تکنولوژی‌های جدید و ابزارهای مبتنی بر بلاکچین بهره می‌برند و از این طریق به بهبود عملکرد و توزیع بازی‌های خود می‌پردازند. با توجه به محبوبین توکن‌های NFT در میان بازیکنان و گیمرها، چنین پروژه‌هایی در لیست بهترین توکن‌های NFT برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ قرار می‌گیرند.

پروژه ارز دیجیتال سندباکس (SandBox)

پروژه ارز دیجیتال سندباکس با ایجاد یک دنیای مجازی، برای کاربران خود امکان ساخت، مالکیت و کسب درآمد از تجربیات و امکانات درون بازی‌ها را فراهم نموده است. برای این کار، کاربران از توکن اختصاصی این شبکه، توکن SAND، استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در این پلتفرم بازیکنان می‌توانند به ایجاد دارایی‌های دیجیتال و توکن‌های NFT بپردازند و با قرار دادن آنها در فروشگاه این شبکه، آنها را به فروش برسانند.

توجه داشته باشید که معرفی پروژه‌های بالا به منظور توصیه به سرمایه‌گذاری و خرید هیچ یک از آنها نیست. این مقاله صرفاً به منظور معرفی این توکن‌ها نوشته شده است.

اما چطور می‌توان با این توکن‌ها کار کرد و فایدهٔ آنها چیست؟

در حقیقت، آثار هنری سنتی مانند نقاشی از آن جهت ارزشمند هستند که در نوع خود تک هستند. اما فایل‌های دیجیتال را می‌توان به‌راحتی و به‌طور بی پایان تکثیر و کپی کرد.به همین خاطر NFT‌ها به‌وجود آمدند. با استفاده از NFT‌ها، می‌توان با ایجاد «توکن» کارهای هنری، یک گواهی یا سند مالکیت دیجیتالی ایجاد کرد که قابلیت خرید و فروش نیز دارد و درست همانند ارز رمزنگاری‌شده، سوابق مالکیت اشیاهای مجازی در یک دفتر مشترک به نام بلاک‌چین مشخص شده و ذخیره می‌شود.

مزیت آن در چیست:

مزیت این سوابق این است که قابل جعل نیستند زیرا این دفترچه (بلاک‌چین) توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان نگهداری می‌شود. NFT همچنین می‌تواند شامل قراردادهای هوشمندی باشد و به صاحب آن امتیاز فروش توکن در آینده را بدهد.

اما به‌نظر شما کاری می‌تواند مردم را از کپی کردن هنرهای دیجیتالی باز دارد؟

جوابه ما آن است که در واقع هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی کپی برداری مردم از کارهای هنری هنرمندان را بگیرد. برای مثال می‌‌توانیم به کار هنری Beeple اشاره کنیم.هنر Beeple به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخته شد و تصویر بارها و بارها کپی و به اشتراک گذاشته شده است. در بعضی موارد، هنرمندان حق کپی رایت را محفوظ نگه می‌دارند تا بتوانند کپی آن طرح را تولید کرده و بفروشند.اما خریداران NFT صاحب توکنی هستند که ثابت می‌کند صاحب اثر اصلی هستند و برخی مردم خریدن کار هنری از هنرمندان را مانند خریدن یک اثر هنری سنتی با امضای مخصوص هنرمند می‌دانند و حتی حاضرند برای آن میلیون‌ها دلار خرج کنند.

گران‌ترین توکن های NFT کدامند؟

از نظر تئوری، هرکس می‌تواند توکن NFT خود را تولید کرده و آن را بفروشد. ولی اخیرا فروش توکن‌های NFT چند میلیون دلاری بسیار خبرساز شده است و مردم را متعجب کرده است!

برای مثال، در ۱۹ فوریه، یک گیف کارتنی از نیان کت (Nyan Cat)، بیش از ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد. در واقع، نیان کت اسم انیمیشنی است که در سال ۲۰۱۱ اکران شد و اکنون تصویر آن در اینترنت وایرال شده است. تصویر این گیف که در فوریه با این قیمت فروخته شده، گربهٔ در حال حرکتی را نشان می‌دهد که حین حرکت از خود یک رد رنگین کمانی به جای می‌گذارد.

گربه نیان کت، گران ترین توکن NFT

موسیقیدان گرایمز (Grimes) که همسر فعلی ایلان ماسک نیز هست، چندین قطعه اثر هنری دیجیتالی را در حراج فروخته است و در مجموع ۶ میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. صاحبان جدید این قطعه‌های موسیقی اجازه داده اند که این قطعات بصورت آنلاین در دسترس همه قرار بگیرد.

البته این توکن‌های NFT مختص به کارهای هنری نیست و می‌تواند شامل هرچیزی باشد. چندی پیش مدیر عامل توییتر، جک دورسی، اعلام کرد که قصد دارد اولین توییت خود را به‌عنوان یک توکن غیرقابل تعویض به‌فروش بگذارد.

 

برخی از افراد معتقدند که داشتن این توکن می‌تواند بیشتر به‌عنوان یک یادگاری به‌جای بماند. این توکن با قیمت‌گذاری پایه ۲.۵ میلیون دلاری بسته شد و در نهایت یک ایرانی نخستین توئیت تاریخ را خرید. در واقع، سینا استوی، مدیر عامل شرکت بلاک‌چین بریج اوراکل این توکن را به قیمت ۲.۹ میلیون دلار از جک دورسی خریداری کرد.

علاوه بر این‌ها، اخیرا توکن نقاشی بیپل (Beeple) با قیمت سرسام‌آور ۶۹ میلیون دلار در حراج کریستی (Christie) به فروش رفت. این اثر که «همه روز: ۵۰۰۰ روز اول» نام دارد و خالق آن بیپل (Beeple) است، حاوی ۵۰۰۰ تصویر دیجیتالی است که بیپل در ۱۳ سال گذشته آنها را خلق کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا