مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

استیبل کوین Stable Coin

منظور از اِستِیبِل کوین (Stable Coin) چیست‌؟

استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که به یک دارایی ذخیره “ثابت” مانند دلار آمریکا یا طلا متصل شده ‌است. استیبل کوین‌ها برای کاهش نوسانات نسبت به ارزهای رمزنگاری نشده مانند بیت‌کوین طراحی شده‌اند.

با وجود این که بیت‌کوین محبوب‌ترین رمز ارز است، اما نوسانات شدید قیمتی دارد؛ به حدی که ممکن است در عرض ۱۰ دقیقه، ۱۰ درصد قیمت خود را از دست بدهد و یا همین مقدار افزایش قیمت داشته باشد. این نوسانات شدید در کوتاه مدت، باعث می‌شود که BTC و دیگر رمز ارزهای محبوب برای استفاده در معاملات روزمره مناسب نباشند. در واقع، یک ارز باید به عنوان ذخیره ارزش و وسیله مبادله عمل کند و ارزش آن در بلندمدت ثابت بماند. مردم از پذیرش ارزهایی که از قدرت خرید فردای آنها مطمئن نباشند، خودداری می‌کنند.

انواع استیبل کوین

به دلیل این که ارزش استیبل کوین‌ها معادل ۱ ارز فیات یا مقدار مشخصی کالا است، به عنوان یک پناهگاه موقتی برای سرمایه‌گذارانی عمل می‌کنند که به دنبال امن کردن دارایی‌های خود در بازار خرسی هستند. بدین ترتیب، استیبل کوین‌ها نسخه دلار مبتنی بر بلاک‌چین هستند.

در مجموع، ۳ نوع پشتوانه برای استیبل کوین در دنیای رمز ارزها وجود دارد؛ ارز فیات، کریپتو و کالاها، که هر کدام از آنها می‌توانند در دسته بندی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیز قرار گیرند.

استیبل کوین‌ها با پشتوانه ارز فیات

این نوع رمز ارزهای باثبات، معمولا با یک ارز فیات مثل دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. دو نمونه از استیبل کوین‌های محبوبی که هم قیمت با دلار آمریکا هستند، تتر (USDT) و TrueUSD (TUSD) هستند. اما در کل چند ارز دیجیتال باثبات وجود دارند، که از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و در دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال موارد استفاده زیادی دارند.

 • مزایا
  • سادگی: ساختار این نوع از پشتوانه به راحتی قابل‌فهم و درک است.
  • ثبات: ارزهای فیزیکی، یک دارایی باثبات هستند چراکه دولت و اقتصاد یک کشور از آن پشتیبانی می‌کند. درنتیجه تضمینی ایجاد می‌شود که قیمت‌ها زیاد نوسان پیدا نکنند.
  • قابل اعتماد: استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز فیزیکی را می‌توان قابل اعتمادترین ارز دیجیتال برای کاربران معمولی دانست.
 • معایب
  • متمرکز است: ساختار متمرکز، مستعد آسیب‌پذیری و ریسک‌های مختلفی است مانند ورشکستگی نهاد مرکزی، رکود اقتصادی و …
  • نیازمند اعتماد به عملکرد نهاد مرکزی است
  • برای تأیید اعتبار حساب‌ها، نیازمند ممیزی خارجی است

استیبل کوین‌ها با پشتوانه کالا

پشتوانه برخی از استیبل کوین‌ها، کالاهایی مانند فلزات گرانبها (طلا، نقره و غیره) است. این ارزهای باثبات تورم کمتری نسبت به استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات دارند. به این دلیل که استخراج فلزات گرانبها دشوارتر از تولید اسکناس است. خصوصیات این نوع ارزهای دیجیتال باثبات به شرح زیر هستند:

ارزش آنها به نسبت یک یا چند کالا ثابت است و بر حسب تقاضا، قابل بازخرید هستند.

قابلیت پرداخت توسط افراد مختلف، شرکت‌ها و حتی سازمان‌های مالی قانونی وجود دارد.

مقدار کالایی که به عنوان پشتوانه این استیبل کوین‌ها در نظر گرفته شده است، در مقدار عرضه آن تاثیر می‌گذارد. یعنی به نسبت میزان موجود از کالای مورد نظر توکن تولید می‌شود.

دارندگان استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا، می‌توانند توکن‌های خود را طبق نرخ تبدیل برای دریافت دارایی واقعی بازخرید کنند. هزینه ثابت نگه داشتن این نوع ارزهای باثبات، همان هزینه ذخیره و محافظت از کالای مورد نظر است.

 • مزایا
  • پشتوانه آن دارایی‌های واقعی و ملموس است
  • ثبات: قیمت کالای پشتوانه آن نسبتاً پایدار است
  • دارای قابلیت نقدشوندگی
 • معایب
  • متمرکز است: وجود یک شخص ثالث برای تضمین عملکرد کامل سیستم موردنیاز است
  • نیازمند حسابرسی است که این فرآیند بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بر است

استیبل کوین‌ها با پشتوانه کریپتوکارنسی

این نوع از استیبل کوین ها توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند که این ارزها معمولاً کریپتوکارنسی‌هایی با سرمایه بازار عظیم مانند بیت‌ کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) هستند. به طور معمول، این نوع از استیبل کوین‌ها به جای اینکه فقط توسط یک ارز پشتیبانی شوند، ترکیبی از ارزهای دیجیتال پشتوانه آن‌ها هستند. این ویژگی امکان توزیع بهتر ریسک را فراهم می‌کند؛ چراکه ریسک نوسان یک کریپتوکارنسی خاص بسیار بیشتر از ریسک ترکیبی از کریپتوکارنسی‌ها است. علاوه بر این، استیبل کوینی که توسط یک ارز دیجیتال خاص پشتیبانی شود معنای چندانی ندارد زیرا کریپتوکارنسی‌ها به شدت دارای نوسان هستند و نمی‌توانند یک ذخیره‌کننده ارزش خوب به حساب بیایند.

 • مزایا
  • عدم تمرکز
  • کارآمد است: قابلیت نقدشونگی آن یا تبدیل از یک کریپتوکارنسی به کریپتوکارنسی دیگر، از طریق بلاک‌چین به سرعت اتفاق می‌افتد.
  • شفافیت: هر تراکنش در بلاک‌چین عمومی ثبت می‌شود و امکان شفافیت و قابلیت پیگیری کامل را فراهم می‌کند.
  • عدم نیاز به حساب رسی بیرونی برای کنترل تراکنش‌ها
 • معایب
  • نوسان: از آنجایی که دارایی پشتوانه این نوع از استیبل کوین‌ها کریپتوکارنسی‌ها است، این‌گونه از ارزها ذاتاً بسیار بی‌ثبات‌تر از سایر دارایی‌هایی مانند کالا یا پول فیزیکی هستند
  • انحلال آنی: اگر ارزش کریپتوکارنسی‌ها به زیر یک آستانه مشخص سقوط کند، این پشتوانه می‌تواند به طور آنی منحل شود.

 

 استیبل کوین ها بدون پشتوانه

این نوع از استیبل کوین‌ها تنها دسته‌ای هستند که از هیچ دارایی به عنوان پشتوانه استفاده نمی‌کنند و عملکردشان مانند سیستم بانک مرکزی است. درواقع از یک مکانیسم توافق برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کند که همانند فرآیند چاپ اسکناس بانک‌های مرکزی است. با افزایش تقاضای کل، عرضه جدیدی برای استیبل کوین‌ها ایجاد می‌شود تا قیمت به سطوح پایدار قبلی بازگردد. هدف اصلی این است که تا جایی که امکان دارد قیمت استیبل کوین به ۱ دلار نزدیک شود.

 • مزایا
  • غیرمتمرکز است: از آنجایی که هرگونه اصلاحات بر روی زنجیره انجام می‌شود، تمامی داده‌های مربوط به استیبل کوین‌ها در یک دفتر کل مطمئن و شفاف ذخیره می‌شود.
  • عدم نیاز به وثیقه: برای ایجاد استیبل کوین‌های جدید نیاز به هیچ وثیقه‌ای نیست. چراکه آن‌ها از طریق یک الگوریتم ایجاد و یا از بین می‌روند و تنها راهی که می‌توان استیبل کوین بدست آورد از طریق مبادله است.
  • پایدار است: از آنجایی که ارزش به طور خودکار بر اساس عرضه و تقاضای بازار تنظیم می‌شود، قیمت‌ها باثبات باقی می‌مانند.
 • معایب
  • پیچیدگی: یک سیستم مبتنی بر قانون با منطق پیچیده‌ای همراه است

استیبل کوین‌ها(Stable Coin) چگونه عمل می‌کنند؟

استیبل کوین‌ها توکن‌های ارز دیجیتال هستند، بنابراین همه آن‌ها روی یک بلاکچین غالبا اتریوم پردازش می‌شوند.از دیدگاه تکنیکی استیبل کوین‌ها به وسیله یک دارایی با ارزش دیگر حمایت می‌شوند. این جمله یعنی خودشان به خودی خود هیچ اعتباری ندارند و تنها در‌صورتی معتبر هستند که پشتوانه خود را بتوانند حفظ کنند.

فرض کنید در بازار ارزهای دیجیتال اگر ۱۰۰۰ عدد از کوینی که پشتوانه آن دلار باشد ایجاد کنیم، باید به اندازه ۱۰۰۰ دلار نیز موجودی حسابمان باشد تا از لحاظ قانونی آن کوین معتبر شود.حسابرسی‌های ماهیانه تضمین می‌کنند که همه آن دلارها برای حفظ این رابطه ۱ به ۱ در نظر گرفته می‌شوند. همه این پول‌ها به طور کامل توسط ارز فیات یا کالایی مانند طلا پشتیبانی نمی‌شوند و برخی حتی توسط ارز رمزنگاری‌شده دیگر پشتیبانی می‌شوند. که گفته می‌شود، این کلید انجام تکالیف شماست: بسیاری از این استیبل کوین‌ها هنوز هم به طور گسترده مورد داد و ستد قرار می‌گیرند.

برای رسیدن به ارزی که ترکیبی از ویژگی‌های ارز فیات و ارز رمزنگاری‌شده را داشته باشد، یعنی ثبات ارزهای فیات و مزیت‌های غیرمتمرکز بودن ارزهای رمزنگاری‌شده، سه راه مختلف وجود دارد. بدون رمز ارزهای پایدار، گرفتن وام برای خرید ارزهای رمزنگاری‌شده ریسک و خطر زیادی را به همراه دارد زیرا دارایی‌های شما در کوتاه ترین زمان ممکن می‌تواند کل ارزشش را از دست بدهد.

چرا استیبل کوین‌ها محبوب شدند؟

یکی از دلایل محبوبیت این ارزها از بین بردن ریسک عدم اطمینان کاربران است، بخصوص در هنگام تبدیل ارزها. آنها نوعی ثبات و پیش‌بینی پذیری را که بسیاری از کشورها در تلاش برای دستیابی آن هستند، پیشنهاد می‌دهند.

استیبل کوین‌ها برای صاحبانش مکان امنی را به ارمغان می‌آورد که در شرایط پرتلاطم بازار ارزهای رمزنگاری‌شده می‌توانند دارایی خود را آنجا ذخیره کنند. زمانی که کاربران نگران آینده بازار هستند، می‌توانند ارزهای رمزنگاری خود را سریع و راحت به رمز ارزهای پایدار تبدیل کنند و نیازی به تبدیل هرباره به پول فیات را ندارند. این تبدیل ارزان تر از تبدیل ارزهای رمزنگاری به پول فیات است زیرا هزینه تراکنش با بانک را را حذف می‌کند.

بخشی از محبوبیت روزافزون رمز ارزهای پایدار ممکن است به چگونگی کار و دسترسی کاربران به صرافی‌ها وابسته باشد. صرافی‌ها که نقطه اصلی دسترسی کاربران به این ارزها است می‌تواند باعث افزایش محبوبیت شود.

دلایل ثبات قیمت این ارز

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایر پشتیبان آنها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل‌کننده مانند بانک‌های مرکزی است، از آنجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی متصل هستند، مانند ذخایر طلا یا فارکس که به عنوان وثیقه عمل می‌کنند، ارزیابی آن‌ها بدون نوسانات وحشی باقی می‌ماند.

با استیبل کوین‌ها چه می‌توانید بکنید؟

برای خریدوفروش‌های روزمره

 امکان استفاده از استیبل کوین‌ها برای خریدوفروش‌های روزمره وجود دارد. با توجه به کنترل نوسان این ارز ساختار آن مشابه به ارز فیات بوده و درعین‌حال برخی از مزیت‌های کریپتوکارنسی‌ها را هم با خود همراه دارد.

به صورت بین‌‌المللی ارسال کنید

 پردازش سریع و هزینه‌های پایین معامله، کالا‌های انبار شده مانند USDC را انتخاب خوبی برای ارسال پول به هر جایی در جهان می‌کند.

امکان پرداخت‌های هوشمند

 یکی دیگر از کاربردهای استیبل کوین‌ها امکان ارضای پیش‌شرط‌های قراردادهای هوشمند با آن می‌باشد. از این طریق شرکت‌ها می‌توانند با تنظیم از قبل سیستم، پرداخت حقوق کارمندان خود را در هر گوشه‌ای از جهان به‌صورت خودکار و هوشمند در دست بگیرند.

معامله کنید و یا دارایی‌هایتان را ذخیره کنید

شما برای نگهداری استیبل کوین‌ها نیازی به حساب بانکی ندارید. انتقال آن‌ها آسان است، ارزش استیبل‌ها را می‌توان به راحتی به سراسر جهان فرستاد، از جمله به مکان‌هایی که دلار آمریکا به سختی به دست می‌آید یا اینکه پول محلی در آنجا ناپایدار است.

مزایا و معایب استیبل کوین ها

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید. به دلیل روشی که Stablecoin به طور معمول راه‌اندازی می‌شوند، آن‌ها نقاط حساس متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها دارند. به طور معمول، قیمت دلار بسیار پایدار است اما اگر آن تغییر کند هر گونه نوسانات در ارزش دلار در استیبل کوین‌ها نیز منعکس خواهد شد.

نکته دیگر در این رابطه این است که اگر این ذخایر در یک بانک یا با یک شخص ثالث دیگر ذخیره شوند، آسیب‌پذیری دیگری بوجود می‌آید. بسیاری از صادر کنندگان ارزهای دیجیتال با ثبات در مورد جایی که ذخایر آن‌ها نگهداری می‌شود اخبار شفافی ارائه نمی‌کنند، این اخبار می‌توانند به یک کاربر کمک کند تا مشخص کند چقدر استیبل کوین سرمایه‌گذاری شده ارزش دارد. 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا