مشاغل بلاکچینی – گام ۳

در گامهای قبل که در کنار هم گذراندیم متوجه شدیم که بلاکچین و بیت‌کوین چه هستند. در گام سوم می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا بسیاری از اهالیِ فناوری و عموم مردم و بانک‌ها و شرکت‌های بین المللیِ بزرگ، به سرمایه‌گذاری در مشاغل بلاکچینی، بیتکوین و سایر رمزارزها روی آورده‌اند. اولین دلیل، ویژگی‌های منحصر به فرد و خلاقانه‌ای است که فناوری دفترکل توزیع شده یا همان بلاکچین در اختیار مردم و موسسات و کاربرانِ بلاکچین قرار می‌دهد. در خصوص برخی از این ویژگی‌ها در گام ۱ توضیحاتی ارائه داده‌ام.

دلیل دوم این است که از سال ۲۰۰۸ تا کنون، سال‌هاست که کاربرد و کاراییِ این فناوریِ نوظهور توسط متخصصان و شرکت‌های بزرگِ فناوری، بانک‌ها، مؤسسات مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، و حتی تعدادی از کشورها و دولت‌ها آزموده شده و به اثبات رسیده است.

همانطور که برای زندگی و کار در دنیای امروز، عموم افراد جامعه و تمامی مدیران و صاحبان کسب‌وکار و مخصوصاً نوجوانان و والدین آنها، می‌بایست نسبت به اینترنت و کاربردهایش شناخت و دانش کافی داشته باشند، داشتن علم و آگاهی نسبت به فناوری و صنعت بلاکچین برای آیندۀ خانواده‌ها و کسب‌وکارها نیز امری ضروری و حیاتی است.مهدی بیک محمد لو

ظهور کسب‌وکارهای بلاکچینی

از آنجا که بلاکچین همانند اینترنت یک فناوریِ بنیادین و زیرساختی است، شرکت‌های پیشرو و خلاق را قادر ساخته که محصولات و خدمات بلاکچینی جدیدی را بر اساس این ویژگی ها برای مشتریان خود طراحی و پیاده‌سازی نمایند. از طرف دیگر، به خاطر ویژگی‌های بلاکچین، سازمان‌های خودگردانی (Decentralized Autonomous Organizations – DAO) متولد شده‌اند که مفهوم مالکیت و حکمرانی و ساز و کارِ تصمیم سازی و تصمیم گیری را به شکل انقلابی دستخوش تغییر کرده‌اند.

همچنین، مردمی که تا قبل از این، دسترسی به هیچ نظام بانکی و حساب بانکی نداشتند (Unbanked people)، می‌توانند به کمک برخی خدمات و محصولات بلاکچینی با سایر افراد دنیا، تبادلات مالی داشته باشند. در حقیقت، اگر اینترنت، دسترسیِ عمومی و آسان به محتوا را امکان پذیر نمود، بلاکچین، دسترسیِ مردم به ارزش را آسان می‌کند.

اکنون خانواده‌ها، جوامع و کسب‌وکارها در لحظۀ تصمیم گیریِ حساسی قرار دارند و اگر نتوانند اهمیت مشاغل بلاکچینی را به درستی درک کنند ممکن است از دیگران عقب بیفتند و دیگر هیچوقت نتوانند خود را به پیشتازان و اولین‌ها برسانند. همانطور که در سال ۲۰۰۰ گوگل و آمازون زودتر از سایرین اهمیت اینترنت را درک کردند و توانستند گوی سبقت را از سایرین بربایند.

کدام کسب‌وکارهای بلاکچینی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؟

همزمان با اینکه همه افراد جامعه می‌بایست برای زندگی و شغل بهتر در آینده، چگونگیِ استفاده از این فناوری را یاد بگیرند، کسب‌وکارهای صنایع و حوزه‌های مختلف از جمله:

  • صنعت بانکداری
  • حمل و نقل و لجستیک
  • بازاریابی
  • صنایع خلاق
  • سلامت و درمان
  • املاک و مستغَلات
  • و…

نیز می‌بایست هرچه سریعتر در جهت تطابقِ زیرساخت‌های خود با فناوری بلاک‌چین گام بردارند زیرا ویژگی‌های منحصر به فرد بلاک‌چین باعث شده است تحولات چشم گیری در مدل‌های کسب‌وکار فعلی ایجاد شود.

برخی از خدمات بلاکچینی در صنایع یاد شده عبارتند از:

از آنجا که خیلی از امور مالی فعلی در دنیا توسط بانک‌ها انجام می‌پذیرد، برای افزایش سرعتِ همگانی شدنِ این فناوریِ جدید، دولت‌ها و بانک‌ها نیز باید هرچه سریعتر با ابعاد مختلف این فناوری آشنا و به آن مسلط گردند. البته مثل همیشه مردم و مصرف کنندگان چابک تر و چالاک تر از حتی شرکت‌ها، در این مسیر قدم بر می‌دارند و نحوۀ به کارگیریِ ظرفیت‌های مشاغل بلاکچینی را درک و در زندگی روزمره خود عملیاتی می‌کنند.

دولت‌ها نیز در آینده پوست اندازی خواهند کرد و به واسطۀ به کارگیری فناوری بلاکچین و DAO، خودِ مفهموم «دولت» و «تمامیت ارضی» نیز دستخوش تغییرات بنیادین خواهد شد. مهدی بیک محمد لو

استخدام در مشاغل بلاکچینی و درآمد دلاری فرامرزی

همانطور که گفته شد بلاکچین متعلق به شخص یا شرکت خاصی نیست و از طرف دیگر به سادگی سانسور یا فیلتر نمی‌شود مگر آنکه ارتباط شما با اینترنت به کلی قطع گردد! به خاطر مجموع ویژگی‌های بلاک‌چین، مشاغل جدیدی به وجود آمده‌اند که می‌تواند برای شاغلینش، درآمد‌های فرامرزی و بین المللی داشته باشد. از جمله این مشاغل می‌توان به مواردی که در مطلب زیر به شکل جزئی تر به آن پرداخته‌ام اشاره کرد:

استخدام در مشاغل بازار کار بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال

 

برای شناساییِ به موقعِ فرصت‌های پیش روی خانواده، فرزندان، شغل یا کسب‌وکار خود می‌توانید با من در ارتباط باشید:

ask@mahdibml.com

در گام ۴، خلاصه‌ای از عملکرد و بازده سرمایه‌گذاری روی بیتکوین و بازار رمزارزها در مقایسه با بازار طلا و بازار بورس را با هم بررسی خواهیم کرد.

امتیاز کاربران: ۴.۷۳ ( ۳ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا