مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

پروپوزال یا پیشنهاد بهبود بیتکوین چیست؟ (BIP)

پیشنهاد بهبود بیت کوین یا Bitcoin Improvement Proposal چیست؟

از زمانی که ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش بیت کوین را در سال 2009 استخراج کرد، بلاک چین بیت کوین به روز رسانی ها و تغییرات متعددی را با هدف رفع کاستی ها و بهبود عملکرد کلی پروتکل انجام داده است. این به‌روزرسانی‌ها و تغییرات به‌عنوان طرح‌های پیشنهادی مشخص شده‌اند و معمولاً به‌عنوان BIP (Bitcoin Improvement Proposal) شناخته می‌شوند ، که مخفف پیشنهادات بهبود بیت‌کوین است.

در اصل، BIPها اسناد طراحی هستند که ویژگی‌ها یا اطلاعاتی را که باید به پروتکل اضافه یا تغییر کنند، نشان می‌دهند. آنها توسط توسعه دهندگان طراحی شده و سپس توسط ماینرها به رأی گذاشته می شوند. اگر حداقل 95 درصد از جامعه ماینینگ بیت کوین به آن رأی مثبت دهند، یک BIP تصویب می شود و در پروتکل گنجانده می شود.

ضروریات BIP

 • پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) سندی است که ویژگی ها و اطلاعاتی را که باید در پروتکل بیت کوین ادغام شوند را مشخص می کند.
 • سه نوع BIP وجود دارد:
 1. استانداردها BIP ها را ردیابی می کنند – پروتکل یا تراکنش را تغییر می دهند و اعتبارسنجی بلوک را تغییر می دهند.
 2. BIP های اطلاعاتی – توجه را به مسائل طراحی و دستورالعمل های کلی جلب می کند.
 3. فرآیند BIP – تغییراتی را در فرآیند پیشنهاد می کند.
 • BIP ها برای فعال شدن باید مراحل زیر را طی کنند:
 1. بررسی توسط یک ویرایشگر؛
 2. تایید معدنچیان؛
 3. جامعه باید به نسخه جدید پروتکل ارتقا یابد تا از عملکرد جدید BIP بهره مند شود.

سه نوع BIP

سه نوع اصلی از پیشنهادهای بهبود بیت کوین وجود دارد که از نظر بهبودهایی که توصیف یا پیشنهاد می کنند با یکدیگر متفاوت هستند. سه نوع مختلف به شرح زیر است:

 1. BIP های ردیابی استاندارد، BIP هایی هستند که برای ایجاد تغییرات در پروتکل شبکه یا روش های تراکنش یا اعتبارسنجی بلوک استفاده می شوند. BIPهای ردیابی استاندارد همچنین با هدف بهینه سازی قابلیت همکاری بین دو نسخه از پروتکل بیت کوین که در صورت فورک وجود دارند، هستند. این نوع BIP ها همیشه نیاز به اجماع جامعه دارند.
 2. BIP های اطلاعاتی BIP هایی هستند که توجه را به مسائل طراحی، دستورالعمل های کلی و اطلاعات پشتیبانی جلب می کنند. BIP های اطلاعاتی، همانطور که از نام خود پیداست، فقط برای اطلاعات وجود دارند. فرقی نمی کند که جامعه آنها را جدی بگیرد یا به طور کلی نادیده بگیرد.
 3. BIP های فرآیندی، BIP هایی هستند که تغییر در فرآیند را توصیف یا پیشنهاد می کنند. آنها مشابه BIP های ردیابی استاندارد هستند و نیاز به اجماع جامعه دارند. آنها را نمی توان نادیده گرفت، اما بر خلاف استانداردهای Track BIP، آنها خارج از پروتکل بیت کوین اعمال می شوند.

BIP های سافت فورک و هارد فورک

مانند هر تغییر نرم‌افزار بلاک چین، BIP‌ها برای پیاده‌سازی نیاز به فورک کردن بلاک‌چین بیت‌کوین دارند. بسته به اینکه تغییر پیشنهادی سازگاری بین شاخه ها را حفظ کند، آنها را می توان با سافت فورک یا هارد فورک اجرا کرد. یک BIP که با استفاده از یک فورک سافت معرفی می شود، سازگاری متقاطع نسخه های مختلف بلاک چین را حفظ می کند، در حالی که BIP که به هارد فورک نیاز دارد، اینطور نیست.

با این حال، فورک های BIP را نباید با چنگال های فعال شده توسط کاربر اشتباه گرفت. در حالی که هر دو نوع فورک ارتقاء پروتکل را اجرا می کنند، روند پذیرش آنها بسیار متفاوت است. برای مثال، هارد فورک‌های BIP، کل اقتصاد بیت‌کوین را ملزم می‌کنند که این پیشنهاد را بپذیرند، در حالی که هارد فورک‌های فعال شده توسط کاربر (UAHF) چنین نیستند. می توان اشاره کرد که تا به امروز، هیچ BIP هارد فورکی اجرا نشده است، به همین دلیل است که این مقاله عمدتاً بر BIP های فورکی سافت تمرکز دارد.

و در حالی که تصمیم گیری در مورد اتخاذ یک هارد فورک BIP در دست اقتصاد بیت کوین است – یعنی همه دارندگان کیف پول بیت کوین و تاجرانی که از پرداخت های بیت کوین پشتیبانی می کنند – BIP های سافت فورک متفاوت عمل می کنند. پذیرش BIP های سافت فورک به عهده ماینرها است. آنها می توانند با گنجاندن داده های مربوطه در بلوک هایی که استخراج کرده اند، حمایت خود را از یک BIP خاص ابراز کنند. اگر حداقل 95 درصد ماینرها در بلاک چین بیت کوین این پیشنهاد را بپذیرند، یک BIP سافت فورک تایید شده است.

پس از تایید توسط ماینرها، یک سافت فورک اجرا می شود که مجموعه قوانین سخت گیرانه تری را معرفی می کند. برای اینکه بتوانید از عملکرد جدید پیشنهاد شده در BIP استفاده کنید، جامعه (این شامل ماینرها، گره های کامل، صرافی ها، ارائه دهندگان خدمات پرداخت و غیره می شود) باید نرم افزار خود را به نسخه جدید ارتقا دهند.

به هر BIP یک برچسب اختصاص داده می شود که وضعیت آن BIP را مشخص می کند. یک BIP اولین وضعیت خود را دریافت می کند، یعنی ” پیش نویس “، زمانی که توسط اولین ویرایشگر بررسی شود. سپس، نویسنده ممکن است برچسب “به تعویق افتاد ” یا ” پس گرفته شده” را اختصاص دهد . از طرف دیگر، یک BIP با برچسب “پیش نویس” نیز ممکن است برچسب ” رد شده ” یا ” تأیید شده” را از جامعه شبکه دریافت کند.

برای اینکه یک BIP چنگال نرم ” نهایی” برچسب گذاری شود، سه معیار زیر باید رعایت شود (طبق BIP-009):

 1. BIP از فرمت صحیحی که در BIP-1 مشخص شده است پیروی می کند.
 2. BIP شامل اجرای کد تغییرات پیشنهادی در پروتکل است.
 3. BIP از 95٪ ماینرهای گذشته 2016 پشتیبانی می کند (این دوره ها در دوره گذشته تقریباً 14 روز استخراج بلوک های 10 دقیقه ای را شامل می شود).

بیش از 130 BIP تا زمان نگارش این مقاله پیشنهاد شده است. کل تاریخچه در این لینک قابل دسترسی است.

نمونه های قابل توجه از BIP

اولین BIP که پیاده سازی شد BIP-1 بود. این برنامه توسط امیر تاکی در سال 2011 ارائه شد. ارائه دقیقی از اینکه BIPها باید چگونه باشند، شکل و ساختار همه BIPهای آینده را مشخص می کند.

شاید یکی از قابل توجه ترین پیشنهادات بهبود بیت کوین Segregated Witness یا SegWit باشد. اولین بار در کنفرانس مقیاس بیت کوین در دسامبر 2015 ارائه شد، SegWit در BIP-91، BIP-141 و BIP-148 تشریح شد. هدف آن رفع چکش‌خواری تراکنش و غیرممکن کردن تغییر شناسه‌های تراکنش بود. با آستانه سافت فورک در 95%، SegWit با موفقیت توسط جامعه استخراج بیت کوین در اواسط سپتامبر 2017 پذیرفته شد. با داشتن انعطاف پذیری تراکنش ثابت، Segregated Witness توسعه شبکه لایتنینگ را ممکن کرد ، یک راه حل لایه 2 که به طور خاص برای بیت کوین طراحی شده است. و بلاک چین های آلتکوین).

مثال قابل توجه دیگر ، درخت نحو انتزاعی Merkelized یا MAST است که در BIP-116 و BIP-117 تشریح شده است. MAST یک ابزار رمزنگاری است که مجموعه داده های پیچیده را قادر می سازد به داده های مرتبط با تراکنش های بیت کوین اضافه شود. در حالی که MAST امکان تعیین بیشتر داده ها را فراهم می کند، به طور همزمان میزان داده هایی را که باید در بلاک چین ثبت شوند کاهش می دهد.

با پیشرفت‌های مداوم در زمینه BIP، جامعه بیت‌کوین تلاش می‌کند تا پروتکل بیت‌کوین را تا حد امکان روان اجرا کند. علاوه بر این واقعیت که بیت کوین بزرگترین ارز رمزنگاری شده از نظر ارزش بازار است، این توسعه مستمر است که شبکه بلاک چین را که به سرعت در حال توسعه و گسترش است برای معامله گران ارزهای دیجیتال جذاب می کند.

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا