معرفی رمزارزها

رمزارز کامپاند Compound COMP

سرویس وام دهی غیرمتمرکز با ارز دیجیتال Compound COMP

Compound  یک سرویس دیفای (Defi) است. این سرویس مالی، یک سرویس غیرمتمرکز وام دهی است . امور مالی غیرمتمرکز از یک شبکه همتابه‌همتا برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند. یعنی هم وام‌دهنده و هم وام گیرنده خود مردم هستند و با استفاده از این سرویس افراد می‌توانند با تامین وجه برای وام گیرنده‌ها به صورت ارز دیجیتال سود دریافت کنند و وام گیرنده‌ها هم با قرار دادن وثیقه، که آن هم از نوع ارزدیجیتال است، وامی کریپتویی دریافت کنند و در زمان تسویه حساب با بازگرداندن مقدار وام بعلاوه سود آن، وثیقه خود را آزاد کنند. این شبکه به همه امکان می‌دهد دارایی‌های خود را بدون درنظرگرفتن وضعیت و موقعیت به یکدیگر متصل و آنها را مدیریت کنند. هدف این شبکه فراهم‌آوردن یک فضای خدمات مالی متن‌باز(Open Source) ، شفاف و بدون نیاز به مجوز است.

Compound  در واقع با استفاده از قراردادهای هوشمند (Smart Contract)  اتریوم، مشکل اعتماد بین وام‌دهنده و وام گیرنده را به شیوه‌ای کاملا غیرمتمرکز حل کرده است. قراردادهای هوشمند  اساس امور مالی غیرمتمرکز هستند زیرا خودبه‌خود اجرا می‌شوند و نیازی به نظارت واسطه و شخص ثالث ندارند. از آنجا که اتریوم مفهوم دیفای را معرفی کرده است، اغلب اپلیکیشن‌های دیفای روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده‌اند. در حال حاضر ۶ ارز دیجیتال که همگی از نوع توکن‌های ERC20 هستند، برای تامین وجه (Supply) و وام گرفتن (Borrow) در دسترس هستند که سود وام و سپرده مربوط به هرکدام از آن‌ها متفاوت است. این ۶ توکن عبارتند از: ETH، Dai، BAT، USDC، REP و ZRX

وام دهی در دیفای چگونه است؟

ممکن است ارزش دارایی‌های دیجیتال شما افزایش یا کاهش یابد، اما با نگهداری آنها در کیف پول هیچ بهره‌ای به شما تعلق نمی‌گیرد. با صرفِ داشتن یک ارز دیجیتال درآمد خاصی عاید شما نمی‌شود.

اینجا است که وام‌های دیفای وارد صحنه می‌شوند.هدف پلتفرم‌های وام‌دهی در دیفای ارائه وام‌هایی در قالب دارایی‌های دیجیتال به روشی بدون نیاز به اعتماد و بدون نیاز به واسطه است.

علاوه بر این، پروتکل وام دهی در دیفای به کاربر اجازه می‌دهد تا از این طریق کسب سود کند. در میان تمام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps)، دیفای بالاترین نرخ رشد وام را دارد. کاربران زیادی در اپلیکیشن‌های DeFI دارایی‌های دیجیتال خود را وارد می‌کنند (به نوعی قفل می‌کنند) و در ازای مدت زمانی که دارایی‌شان نزد اپلیکیشن مسدود شده، سود دریافت می‌کنند.

روش‌های مختلفی برای توزیع سود بین سرمایه‌گذاران وجود دارد. از این رو بهتر است برای تحقیق در مورد روشی که مناسب شما است، اندکی زمان صرف کنید. همین امر در مورد وام‌گیرندگان نیز صادق است، زیرا هر استخر رویکرد متفاوتی در مورد نحوه وام‌گرفتن دارد. برای دریافت وام، وام‌گیرنده باید چیزی باارزش‌تر از مبلغ وام ارائه دهد. به این منظور، از قراردادهای هوشمند برای واریز این مقدار ارز با ارزشی حداقل برابر با مبلغ وام استفاده می‌شود. وثیقه‌ها انواع مختلفی دارند. از هر توکنی می‌توان برای تبادل ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا