مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

نصف شدن یا هاوینگ بیت‌کوین Bitcoin Halving

نصف شدن بیتکوین یا هَوینگ Halving

نصف شدن یا هاوینگ بیت‌کوین: یک چرخه چهار ساله

در بلوکِ پیدایش شبکه بیت‌کوین، ۵۰ بیت‌کوین در هر بلوک استخراج شد.

در توکنومیک بیتکوین به ازای هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک – تقریباً هر چهار سال – تعداد بیت‌کوین‌های جدید استخراج شده در هر بلوک به نصف کاهش می‌یابد. از سال ۲۰۲۱، تنها ۶.۲۵ بیت‌کوین جدید در هر بلوک استخراج می‌شود. زمانی در سال ۲۰۲۴، پاداش بلوک به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش می‌یابد.
این برنامه نصف شدن بیت‌کوین است که در نرم‌افزار، سپیدنامه و توکنومیکس رمزارز بیت‌کوین نیز موجود است:

 

نصف شدن یا هاوینگ بیت‌کوین: یک چرخه چهار ساله
نصف شدن یا هاوینگ بیت‌کوین: یک چرخه چهار ساله

هنگامی که عرضه بیت‌کوین به نصف کاهش می‌یابد، نرخ تورم آن نیز به طور موثر به نصف کاهش می‌یابد. این موضوع ما را به یاد مفاهیم اولیه عرضه و تقاضا می‌اندازد.

با گذشت زمان، با معرفی افراد بیشتری به شبکه بیت‌کوین و شروع به مشارکت در آن، تقاضا افزایش می‌یابد. در عین حال، رشد عرضه به دلیل نصف شدن (هاوینگ)، کاهش می‌یابد. در نتیجه، قیمت بیت‌کوین در هر چرخه چهار ساله بالاتر و بالاتر می‌رود.

یکی دیگر از دلایلی که ماینرها پاداش بیت‌کوین کمتری در هر چرخۀ نصف شدن دریافت می‌کنند، پیش‌بینی رشد شبکه است. با ورود کاربران بیشتری به شبکه بیت‌کوین، تراکنش‌های بیشتری انجام می‌شود. هر بلوک فقط می‌تواند تعداد مشخصی تراکنش را در خود جای دهد، بنابراین کاربران اساساً باید در آن زمان برای تأیید تراکنش‌شان «پیشنهاد بالاتری» برای کارمزدِ شبکه بدهند.

این بدان معنی است که ماینرها کارمزدهای بالاتری را از کاربران به عنوان مشوق برای گنجاندن تراکنش خود در بلوک بعدی دریافت می‌کنند. برای کاربران، این به معنای افزایش کارمزد یا زمان تراکنش کندتر است.

این موضوعی است که در مورد آن مدت‌ها فکر شده است و تحولات بیتکوین هنوز در مراحل اولیه خود است. اما، راه‌حل‌های قابل قبولی مانند شبکه لایتنینگ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا