مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین Bitcoin Halving

نصف شدن بیتکوین یا هَوینگ Halving

نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین: یک چرخه چهار ساله

در بلوکِ پیدایش شبکه بیت کوین، 50 بیت کوین در هر بلوک استخراج شد.

به ازای هر 210000 بلوک – تقریباً هر چهار سال – تعداد بیت کوین های جدید استخراج شده در هر بلوک به نصف کاهش می یابد. از سال 2021، تنها 6.25 بیت کوین جدید در هر بلوک استخراج می شود. زمانی در سال 2024، پاداش بلوک به 3.125 بیت کوین کاهش می یابد.
این برنامه نصف شدن بیت کوین است:

 

نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین: یک چرخه چهار ساله
نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین: یک چرخه چهار ساله

هنگامی که عرضه بیت کوین به نصف کاهش می یابد، نرخ تورم آن نیز به طور موثر به نصف کاهش می یابد. این موضوع ما را به یاد مفاهیم اولیه عرضه و تقاضا می اندازد.

با گذشت زمان، با معرفی افراد بیشتری به شبکه بیت کوین و شروع به مشارکت در آن، تقاضا افزایش می یابد. در عین حال، رشد عرضه به دلیل نصف شدن (هاوینگ)، کاهش می یابد. در نتیجه، قیمت بیت کوین در هر چرخه چهار ساله بالاتر و بالاتر می رود.

یکی دیگر از دلایلی که ماینرها پاداش بیت کوین کمتری در هر چرخۀ نصف شدن دریافت می کنند، پیش بینی رشد شبکه است. با ورود کاربران بیشتری به شبکه بیت کوین، تراکنش های بیشتری انجام می شود. هر بلوک فقط می‌تواند تعداد مشخصی تراکنش را در خود جای دهد، بنابراین کاربران اساساً باید در آن زمان برای تأیید تراکنش‌شان «پیشنهاد بالاتری» بدهند.

این بدان معنی است که ماینرها کارمزدهای بالاتری را از کاربران به عنوان مشوق برای گنجاندن تراکنش خود در بلوک بعدی دریافت می کنند. برای کاربران، این به معنای افزایش کارمزد یا زمان تراکنش کندتر است.

این موضوعی است که در مورد آن مدت ها فکر شده است و تحولات بیتکوین هنوز در مراحل اولیه خود است. اما، راه‌حل‌های قابل قبولی مانند شبکه لایتنینگ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا