معرفی رمزارزها

رمزارز هایو مپر – هانی (عسل) Hivemapper HONEY

رانندگی کن و عسل بگیر!

همانطور که در ارزاخبار اطلاع رسانی شده، به تازگی دوربینهای خودرویی به بازار آمده که می‌توانند برای شما به یک منبع درآمد تبدیل شوند. اما چگونه؟ در ادامه به بررسی کامل این فناوری بلاکچینی می‌پردازیم.

Hivemapper در حال ساخت یکی از اولین نقشه‌های جهانی غیرمتمرکز بلاکچینی است که به طور کامل توسط مردم قدرت گرفته است. از زمان راه‌اندازی در نوامبر ۲۰۲۲، شبکه Hivemapper به طور قابل توجهی پایگاه مشارکت‌کنندگان فعال و پوشش نقشه خود را افزایش داده است.

در ۳ ماه گذشته بیش از ۳۰۱۰۰۰ کیلومترِ منحصر به فرد به نقشه غیرمتمرکز شبکه اضافه شده است. بیشتر نقشه‌ها در اطراف مناطق شلوغ شهرهای بزرگی مانند لس آنجلس و سئول است. به‌علاوه، میانگین روزانه سهم نقشه‌برداری منحصربه‌فرد از ژانویه تا امروز ۴.۵ برابر افزایش یافته است، که عمدتاً به دلیل افزایش پیوسته تعداد مشارکت‌کنندگان شبکه است.

تعداد کل کاربران منحصر به فرد از نوامبر ۳۰ برابر افزایش یافته و به نزدیک به ۶۳۰۰ کاربر رسیده است. این معیار شامل ۳۰٪ مشارکت‌کنندگان نقشه برداری، ۶۹٪ مشارکت‌کنندگان تضمین کیفیت (QA) و کمتر از ۱٪ کاربران داده است. مشارکت‌کنندگان نقشه‌برداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، زیرا آنها به طور فعال جاده‌ها را با دوربین داشبوردیِ Hivemapper ردیابی می‌کنند. رشد این بخشِ کاربران مستقیماً با محصول داش‌کم تیم Hivemapper مرتبط است که به طور فزاینده‌ای به لیست انتظارِ در حال رشد این پروژه اضافه می‌شود.

مشارکت‌کنندگانِ تضمین کیفیت فیلم‌های ارسالی توسط دوربین‌ها را تأیید می‌کنند. هم مشارکت‌کنندگان در نقشه‌برداری و هم تضمین کنندگان کیفیت، توکن اصلی پلتفرم یعنی هانی HONEY (به معنای عسل) را در ازای مشارکت‌های خود دریافت می‌کنند. تلاش‌های ترکیبی این مشارکت‌کنندگان به طور ایده آل نقشه‌ای جامع، با کیفیت و به روز از جهان ایجاد می‌کند.

در نهایت، کاربران داده، API شبکه را برای مصرف خارجی استفاده می‌کنند. شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان می‌توانند اعتبار نقشه را خریداری کنند (با قیمت ثابت ۰.۰۲ دلار آمریکا) که می‌تواند برای جستجوی داده‌های نقشه استفاده شود. همانطور که کاربران تصاویر نقشه را مصرف می‌کنند، مقدار متناظری از توکن HONEY سوزانده می‌شود. سپس، تعداد معادلی از توکن‌های HONEY برای تکمیل مدل تولید Hivemapper اضافه می‌شود.

مورد استفاده کنونی

در حال حاضر کمتر از ۱ درصد از جاده‌های جهان به شبکه Hivemapper راه یافته‌اند. به این ترتیب، تعجب آور نیست که از زمان راه‌اندازی، استفاده بسیار کمی از داده‌های نقشه Hivemapper شده است. این شبکه باید قبل از اینکه بتواند توسعه برنامه‌های خارجی را تشویق کند، قلمرو نقشه برداری شده خود را گسترش دهد. بنابراین چقدر طول می‌کشد تا تیم Hivemapper یک مجموعه داده قابل استفاده داشته باشد؟

بیایید به لس آنجلس نگاه کنیم، یکی از فعال ترین شهرها از نظر مشارکت‌کنندگان در نقشه برداری. بر اساس معیارهای سهم جهانی در دو ماه گذشته، هر نقشه‌بردار به طور متوسط ​​۱۰ کیلومتر منحصر به فرد در روز نقشه برداری می‌کند. این شهر در حال حاضر دارای ۱۲۰ نقشه‌بردار است که حدود ۱۵ درصد از ۱۳۴۰۰۰ کیلومترِ کل را نقشه‌برداری کرده‌اند.

با فرض اینکه هیچ مشارکت‌کننده جدیدی اضافه نشده باشد و مشارکت‌کنندگان، نقشه برداری از مناطق دست نخورده قبلی را در اولویت قرار دهند، لس آنجلس ظرف مدت تقریباً ۳ ماه می‌تواند یک نقشه فعال و کاربردی داشته باشد. مسلماً، این جدول زمانی تقریبی است که چندین جزئیات کلیدی مربوط به نحوه تهیه، بررسی و تأیید تصاویر نقشه را نادیده می‌گیرد. با این حال، اگر بتوان منطق مشابهی را برای سایر مناطقِ شهریِ فعال در نظر گرفت، توسعه‌دهندگان می‌توانند به طور بالقوه ساخت اپلیکیشن‌های خود را روی شبکه Hivemapper تا یک سال دیگر آغاز کنند.

تحلیل فاندامنتال، وایت پیپر و توکنومیک هایومپر هانی Hivemapper Honey

اقتصاد نقشه برداری

میلیاردها نفر در سراسر جهان هر روز به نقشه‌ها وابسته هستند. نقشه‌ها توسط ارائه دهندگان بیمه، خدمات املاک و مستغلات، شرکت‌های تدارکات، برنامه‌های ناوبری و تحویل، و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود. نقشه‌ها بخش مهمی از زیرساخت‌های فناوری جهان هستند و بازار ۳۰۰ میلیارد دلاری را نشان می‌دهند.

مشکل

امروزه اغلب نقشه‌های جهانی تنها توسط چند شرکت کنترل می‌شوند زیرا ساخت آنها بسیار گران است. این منجر به مشکلات متعددی در نقشه‌های امروزی شده است:
 • هزینه‌های بالا برای کسب‌وکارها: هزینه API‌های نقشه برداری به دلیل عدم وجود رقابت همچنان در حال افزایش است.
 • به روز بودن و پوشش ناهمگون: این نقشه‌ها به دلیل هزینه‌های باورنکردنیِ مورد نیاز برای ساخت و نگهداری، آنقدر که باید به روز نیستند. بازارهای در حال توسعه نقشه‌های بسیار سطح پایین تری دارند زیرا هزینه بالای نقشه برداری، مدل‌های اقتصادی شان را در هم می‌شکند.
 • استفاده رایگان از داده‌های کاربر: نقشه‌های موجود از داده‌های موقعیت مکانی خصوصی و حساس ما برای بهبود نقشه‌های خود بدون پرداخت هزینه استفاده می‌کنند.
 • مستعد سانسور: شرکت‌های بزرگ فناوری مجموعه گسترده‌ای از کسب‌وکارها را در بسیاری از کشورها اداره می‌کنند و اغلب مجبور هستند نقشه‌های خود را سانسور یا اصلاح کنند تا سیاستمداران و صاحبان املاک و اراضی را راضی کنند.

مزایای ایجاد یک شبکه نقشه برداری بر روی بلاک‌چین

مشوق‌های بلاکچینی و از جنس رمزارز، این مشکلات را با کاهش چشمگیر هزینه نقشه برداری در مقیاس جهانی حل می‌کنند و در عین حال به ارتقای به روز بودن و کیفیت بدون سانسور کمک می‌کنند.
دوربینهای خودروییِ ۴K با کیفیت بالا تنها با چند صد دلار در دسترس هستند و می‌توانند به نرم‌افزار ویژه‌ای برای جمع‌آوری کارآمد تصاویر ۴K در سطح خیابان متصل شوند. بازبینان تضمین کیفیت نقشه، حاشیه نویسان و بررسی کنندگان تضمین کیفیت علائم با اعطای مالکیت، انگیزه کافی برای حفظ کیفیت نقشه را پیدا می‌کنند. علاوه بر این، به لطف کاهش هزینه محاسبات بصریِ کامپیوتری، اکنون امکان تبدیل تصاویر به داده‌های ارزشمند نقشه در مقیاس جهانی وجود دارد.
شبکه‌ای از مشارکت‌کنندگان و مصرف کنندگان نقشه را تصور کنید که به طور ویژه‌ای بر روی یک بلاکچین به هم متصل شده‌اند و در تبادل داده‌های ارزشمند نقشه مشارکت دارند. مشارکت‌کنندگان با گرفتن تصاویر ۴K در سطح خیابان، تضمین کیفیت، و حاشیه‌نویسی تصاویر، نقشه را می‌سازند و به‌روزرسانی می‌کنند. مصرف‌کنندگان نقشه از طریق مجموعه‌ای از APIها مانند تصاویر، مسیریابی، ژئوکدر و غیره از نقشه استفاده می‌کنند.

نقشه جهانی و ارز دیجیتال غیرمتمرکز Hivemapper

شبکه Hivemapper سیستمی است که پوشش، به روز بودن و کیفیت نقشه را با مشوقِ مالکیت محقق می‌کند. با نصب یک داش‌کم (دوربین داخل خودرویی که از نمای روبروی خودرو تصویربرداری می‌کند) ۴K روی خودرو یا کامیون، مشارکت‌کننده می‌تواند ارز دیجیتال کسب کند، بخشی از نقشه جهانی غیرمتمرکز را در اختیار داشته باشد و از زیرساخت‌های جغرافیایی حیاتی جهان به روشی مقرون‌به‌صرفه پشتیبانی کند.
نقطه قویت شبکه Hivemapper نقشه جهانی غیرمتمرکز روی بلاکچین و ارز دیجیتال آن یعنی HONEY (به معنای عسل) است. در حال حاضر توسط انحصارها و دولت‌ها کنترل می‌شود و داده‌های ما را رایگان می‌گیرند. اما با هایو مپر، یک نقشه پیشرفته از دنیا داریم که دائماً در حال به روزرسانی، با کیفیت بالا است، در حقیقت تمام جهان ما را پوشش می‌دهد و مجموعاً متعلق به مشارکت‌کنندگان آن است.
شکل 1 / شبکه Hivemapper
شکل ۱ / شبکه Hivemapper – این نمودار بازار دو طرفه بین مشارکت‌کنندگان نقشه و مصرف کنندگان نقشه را نشان می‌دهد که در شبکه Hivemapper با رمز ارز دیجیتال HONEY در تعامل هستند.
در بخش‌های بعدی نحوه طراحی شبکه Hivemapper را شرح می‌دهیم. ما نقاط عطف لازم برای راه‌اندازی و مقیاس‌بندی آن، توکن HONEY، سیستم توکن سوزی و تولید توکن را با یک مدل انتشار خالص، و اینکه چگونه سیستم، مشوقِ پوشش، به روزرسانی و کیفیت نقشه خواهد بود را بررسی خواهیم کرد.

بررسی اجمالی سیستم

کاشی‌های نقشه

نقشه جهانی به کاشی‌های شش گوش کوچک تقسیم می‌شود که به آنها کاشی‌های نقشه گفته می‌شود. کاشی‌های نقشه کوچکتربن واحد نقشه هستند. این سیستم عمداً از سلول‌های کوچک به‌عنوان پایه کاشی‌های نقشه خود (نشان داده شده در نمودار زیر) استفاده کرده تا شروع مشارکت را آسان و از مشکلات مربوط به کاشی‌های «ریز» جلوگیری کند.

شکل 2 / کاشی‌های نقشه
شکل ۲ / کاشی‌های نقشه – کاشی‌های نقشه کوچکترین واحد نقشه Hivemapper هستند که مشارکت‌کنندگان از آن برای ایجاد و تازه‌سازی پوشش استفاده می‌کنند. هر کاشی نقشه شش ضلعی شکل است. تریلیون‌ها عدد از این کاشی‌های شش گوش کل زمین را پوشانده‌اند.

تصاویر ۴K در سطح خیابان برای نقشه کاشی ها

تصاویر ۴K در سطح خیابان و متادیتای GPS مرتبط که با دوربین‌های داش‌کم تأیید شده و در برنامه Hivemapper جمع‌آوری شده‌اند، به‌عنوان مواد اولیه برای نقشه جهانی عمل می‌کنند. این داده‌ها پوششی را برای کاشی‌های نقشه فراهم می‌کند که در شکل ۳ زیر مشاهده می‌شود.

شکل 3 / کاشی‌های نقشه در امتداد یک مسیر
شکل ۳ / کاشی‌های نقشه در امتداد یک مسیر – کاشی‌های نقشه که روی خیابان گسترده‌اند، به رنگ صورتی نشان داده شده.

 

مشارکت‌کنندگان نقشه

کار جمعیِ از مشارکت‌کنندگان نقشه در شبکه Hivemapper منجر به یک نقشه جهانی با کیفیت بالا می‌شود. نمودار زیر انواع مختلف مشارکت‌کنندگان نقشه و نوع کاری که در شبکه نقشه برداری انجام می‌دهند را نشان می‌دهد.

مشارکت‌کنندگان کاری که باید انجام دهند
رانندگان تصاویر ۴K سطح خیابان را از طریق داش‌کم ۴K و برنامه Hivemapper جمع‌آوری می‌کنند.
بازرسان تضمین کیفیت تصاویر ۴K در سطح خیابان را که توسط رانندگان جمع آوری شده است اعتبارسنجی می‌کنند
حاشیه نویسان نقشه را با جزئیاتی مانند جهت خیابان و نام، حاشیه نویسی کنید. حاشیه نویسی را می‌توان به گونه‌هایی دیگر نیز تعریف کرد. به عنوان مثال، یک مشتری ممکن است برای اضافه کردن آثار هنری مرتبط به نقشه، هزینه پرداخت کند
بازرسان تضمین کیفیت حاشیه نویسی کار حاشیه نویسان نقشه را اعتبارسنجی می‌کنند
توسعه دهندگان نرم‌افزار پروتکل، محصول و کار بر روی ویژگی‌های نقشه برداری اصلی و برنامه Hivemapper را توسعه می‌دهند.

دوربین هایومپر

شکل 4 / دوربین هایومپر
شکل ۴ / دوربین هایومپر – دوربین هایومپر یک دوربین متن باز بر اساس مشخصات Open Dashcam است که برای جمع آوری تصاویر از یک وسیله نقلیه به منظور نقشه برداری بهینه شده است.

در تابستان ۲۰۲۲، Hivemapper فروش اولین داش‌کم مجهز به کریپتو در جهان را آغاز کرد. Hivemapper Dashcam یک داش کم منبع باز است که به طور بومی با شبکه نقشه برداری Hivemapper از طریق یک برنامه تلفن همراه یکپارچه ادغام می‌شود.
Dashcam Hivemapper بر اساس مشخصات Open Dashcam است که موارد زیر را تضمین می‌کند:

 • احراز هویت موقعیت مکانی: چندین لایه امنیتی برای اطمینان از اینکه داش‌کم موقعیت خود را به طور واقعی مکان یابی می‌کند.
 • انتقال خودکار داده ها: به طور خودکار داده‌های جمع آوری شده را از داش‌کم به شبکه Hivemapper از طریق ارتباط با برنامه Hivemapper Contributor برای iPhone و Android منتقل می‌کند.
 • جمع آوری داده‌های پویا: به صورت پویا داده‌های مورد نیاز نقشه را تعیین می‌کند و بقیه داده‌ها را نادیده می‌گیرد

 

این قابلیت‌ها آن را به داش‌کم ایده‌آل برای نقشه‌برداری در یک شبکه غیرمتمرکز تبدیل می‌کند.
سازندگان سخت‌افزار می‌توانند مشخصات Open Dashcam را در داش‌کم‌های خود بگنجانند و از بنیاد Hivemapper برای اجرای داش‌کم‌های سازگار خود در شبکه نقشه‌برداری تأییدیه بگیرند.

قسمت شیرین کار: عسل

 

HONEY (عسل) ارز رمزنگاری‌شده Hivemapper در شبکه نقشه برداری غیرمتمرکز است. شبکه Hivemapper بر روی بلاک‌چین سولانا Solana ساخته شده است.
مشارکت‌کنندگان نقشه، هانی را با مشارکت در شبکه Hivemapper استخراج می‌کنند. تعداد ثابتی از توکن‌های HONEY در طول زمان به طور کاهشی ضرب می‌شوند. حداکثر تعداد توکن‌های HONEY که وجود خواهد داشت ۱۰ میلیارد است.

خدمات API نقشه

APIهای ساخته شده برای نقشه جهانی به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا نقشه‌ها و خدمات موقعیت جغرافیایی را به طور موثر در برنامه‌های خود ادغام کنند. امروزه Hivemapper Inc. به افراد و سازمان‌ها API قدرتمند Map Image ارائه می‌دهد. مجموعه APIهایی که Hivemapper Inc. و سایر سازمان‌ها می‌توانند روی نقشه جهانی بسازند و تجاری کنند، شامل مسیرهای رانندگی، جستجوی جغرافیایی، ترافیک و غیره است.
بنیاد Hivemapper تضمین می‌کند که هر شرکت یا سازمانی می‌تواند خدمات API را روی نقشه جهانی ایجاد و تجاری کند.

مصرف کنندگان داده‌های نقشه

مشتریانی که می‌خواهند API‌های نقشه Hivemapper را در برنامه‌های خود ادغام کنند، می‌توانند تماس‌های API را با Map Credits خریداری کنند. اعتبار نقشه با سوزاندن توکن‌های HONEY، قبل از هر گونه استفاده از API نقشه ایجاد می‌شود. سپس این توکن‌های سوخته، تعداد توکن‌های مورد نیاز برای ضرب (تولید) و پرداخت به مشارکت‌کنندگان نقشه را افزایش می‌دهند.

معادلۀ ضرب-سوزاندن توکن

هر زمان که مصرف کنندگان نقشه برای دسترسی به شبکه، توکن‌هایی را می‌سوزانند، همان طور که در شکل ۵ در زیر نشان داده شده است، تعداد معادلی از توکن‌ها به مخزن پاداش برای مشارکت‌کنندگان نقشه اضافه می‌شود.

شکل 5 / معادلۀ ضرب-سوزاندن توکن
شکل ۵ / معادلۀ ضرب-سوزاندن توکن – هنگامی که مصرف کنندگان نقشه از API‌های نقشه استفاده می‌کنند، این تراکنش توکن‌ها را می‌سوزاند و تعداد معادلی از توکن‌ها برای پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان دوباره به مجموعه اضافه می‌شود.

 

در سطح بالا، مشارکت‌کنندگان، از جمله رانندگان، حاشیه نویسان، و بازبینان تضمین کیفیت (QA)، پایگاه داده‌ای از داده‌های نقشه جدید و دقیق را در ازای دریافت HONEY ایجاد می‌کنند. مصرف‌کنندگان داده، پرداختِ خود را با خرید و سوزاندن توکن‌ها انجام می‌دهند تا جبران کار مشارکت‌کنندگان باشد.

حوزه‌های آینده

امروزه، شبکه نقشه برداری بر روی نقشه‌های سطح خیابان تمرکز می‌کند. در مرحله بعد، شبکه حاشیه نویسی نقشه را معرفی می‌کند که به ویرایشگران نقشه امکان می‌دهد نقشه را در کنار الگوریتم‌های یادگیری ماشین لایه‌های جدیدی از داده‌ها را به نقشه اضافه کنند.
با این حال، این تازه آغاز راه است. جمع‌آوری داده‌های جهانی برای یک نقشه جهانی، با مشوق‌هایی از جنس توکن و پروتکل ارز دیجیتال HONEY، رویکرد درستی برای ساختن یک نقشه جهانی است. با در نظر گرفتن این موضوع، فناوری‌های متعددی وجود دارد که توسعه‌دهندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار می‌توانند از آن‌ها برای افزودن لایه‌های اضافی به نقشه جهانی برای رفع نیازهای مشتریان استفاده کنند:

 • سنسورهای تصویر اضافی مانند دوربین‌های ۳۶۰ از سطح خیابان
 • پشتیبانی از جمع آوری تصاویر از اسکوترها و دوچرخه‌ها برای پشتیبانی از نقشه‌های با کیفیت بالا برای روش‌های حمل و نقل جایگزین
 • استفاده از سنسورهای کیفیت هوا برای گنجاندن داده‌های کیفیت هوا در نقشه
 • استفاده از سنسورهای RGB-D، رادار و LiDAR کم‌هزینه‌تر برای ساختن نقشه‌های سه‌بعدی و نقشه‌برداری اشیاء سطح خیابان
 • جمع آوری داده‌های هوابرد از طریق هواپیماهای بدون سرنشین برای ارائه چشم انداز هوایی با دقت بالا
 • استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای چشم انداز هوایی در مقیاس وسیع
منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا