مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

ساتوشی ناکاموتو

در سال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷ شمسی)، نابغه‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو رسما بیت‌کوین را اختراع و در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ سپیدنامه آن را منتشر کرد. در حقیقت اولین بیت‌کوین در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استخراج شد.

این شخص یا گروه مرموز با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) هر کسی باشد، موفق شد اولین ارز رمزنگاری‌شده جهان را ایجاد کند که خیلی زود همه چیز را همانطور که امروز می‌شناسیم تغییر دهد.

بیتکوین مولودِ بلاکچین است و به ما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به واسطه، برای هر کسی، در هر کجای دنیا، پول بفرستیم.

چرا بیت‌کوین ایجاد شد؟

بیتکوین از بحران بزرگ مالی الهام گرفته شد، که نشان داد حتی بزرگترین بانک‌های جهان نیز می‌توانند شکست بخورند. شکنندگی سیستم مالی مدرن را برجسته کرد و خواستار تمرکززدایی از مبادلات مالی شد.

بیت‌کوین قصد ندارد کار نوآورانه‌ای انجام دهد – بلکه جایگزین بهبود یافته‌ای برای سیستم مالی ناعادلانه، غیرقابل دسترس و تورمی موجود است. بیتکوین با تمرکززداییِ مالی، به تدریج سیستمی پیچیده را به قدری ساده کرده است که نزدیک به دو میلیارد نفر را در سراسر جهان به هم متصل و بلاکچین را به شبکه‌ای بدون نیاز به مجوز تبدیل نموده که هر کسی می‌تواند بخشی از آن باشد.

بیت‌کوین منبع باز باقی می‌ماند، به این معنی که هیچ کس قدرت مالکیت یا کنترل کامل آن را ندارد. طراحی آن عمومی است و برای همه آزاد است.

هویت‌های احتمالی ساتوشی ناکاموتو

  • دوریان ناکاموتو
  • کریگ رایت
  • هال فینی
  • نیک سابو

دوریان ناکاموتو

در سال ۲۰۱۴، نیوزویک تلاش کرد هویت ناکاموتو را فاش کند و دوریان ناکاموتو را به عنوان خالق گریزان بیت‌کوین معرفی کرد. اما او هرگونه ارتباط با بیت‌کوین را رد کرد. او هرگونه نقل قول منتشر شده را به عنوان یک تفسیر نادرست از جانب خبرنگار رد کرد.

گریگ رایت

در سال ۲۰۱۶، کریگ رایت، دانشمند کامپیوتر استرالیایی، ادعا کرد که او مرد پشت این نام مستعار است. این شواهد شامل مقاله‌ای در مورد ارزهای دیجیتال بود که ظاهراً چند ماه قبل از انتشار سپیدنامه‌ای تحت عنوان بیت‌کوین در وبلاگ رایت منتشر شد. اما شواهدی به دست آمد که خلاف آن را ثابت می‌کرد.

ورودی‌های وبلاگ، همانند کلیدهای رمزگذاری عمومی فرضی مرتبط با ناکاموتو، دارای تاریخی قبلتر بودند.

نیک سابوس

یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای، متخصص رمزارز، نیک سابو نیز یکی از خبرسازها بود.
“مظنون به ساتوشی.”
رمزنگار و محقق حقوقی که آثاری منتشر کرده است که به شکل هماهنگی با ساتوشی ناکاموتو مرتبط بودند. سابو اتهامات مربوط به هویت مخفی خود را رد کرد.

هال فینی

یک دانشمند کامپیوتر، رمزگذار و علاقه مندان به رمزنگاری حتی قبل از رونق بیت‌کوین.

گزارش شده که اولین فردی است که روی اشکال زدایی و بهبود کد منبع باز بیت‌کوین ( BIP ) کار کرده است.

او همچنین اولین تراکنش بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۹ از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد.

ایشان چنین ادعاهایی را رد کرد و شواهدی ارائه کرد که ثابت کند ساتوشی ناکاموتو نیست. (ایمیل‌هایی که او و ناکاموتو رد و بدل کرده بودند).

نفر بعدی کیست؟

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا