دیدگاه منمفاهیم و مبانی متاورس و وب3

آواتار و اهمیت آن در متاورس و دنیای واقعی!

همانطور که در پیام‌رسان‌های رایج مانند آی‌مِسِج، واتس‌اپ و تلگرام و شبکه‌های اجتماعی قدیمی مانند تیک‌تاک، اینستاگرام و فیسبوک یا حتی شبکه‌های مجازی غیرمتمرکز، می‌توانید یک تصویر پروفایل برای خود انتخاب کنید یا بسازید، در فضای متاورسی هم می‌توانید یک شخصیت سه‌بعدی که نسخه‌ای مجازی و سه‌بعدی از آنچه می‌خواهید باشید است را بسازید!در فرادنیا این پروفایل‌ها را، آواتار یا Avatar می‌نامند.

آواتار در حقیقت، نماد یا شکلی است که نشان‌دهنده یک شخص خاص در متاورس، بازی‌های ویدیویی، انجمن‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و… می‌باشد. مدتی‌است که در توپیتر و اینستاگرام می‌توانید به جای عکس پروفایل از یک آواتار استفاه نمائید. این آواتار را می‌توانید بهکمک همان اپ‌ها بسازید یا آن را به شکل NFT از بازارگا‌های مربوطه خریداری و به آن‌را جایگزین عکس پروفایل خود کنید.

ساخت شخصیت متاورسی

راه‌های گوناگونی برای ساخت یا خرید آواتارِ آماده به شکل ان‌اف‌تی وجود دارد که دو مورد از آن‌را (در توپیتر و اینستاگرام) توضیح دادم. اما شرکت‌ها و سرویس‌های آنلاینی در زمینه ساخت آواتار بوجود آمده‌اند که جای بهان‌ای برای شما باقی نگذارند!

فراقهرمان!

اسکن سه‌بعدی متاهیرو به کمک WDW برای ساخت آواتار
اسکن سه‌بعدی متاهیرو به کمک WDW برای ساخت آواتار

شرکت مِتاهیرو از این هم فراتر رفته‌است. این شرکت به کمک فناوری Wolf Digital World – WDW با اسکن سه‌بعدی از شخص خود شما، فایلِ آواتار سه‌بعدی شما را ظرف چند روز تحویل می‌دهد. اگر پول اضافه دارید، حتما به همین منظور، سفری به دوبی داشته باشید! لطفاً قبل از سفر، کمی پول نقد از نوع ارز دیجیتال هیرو HERO هم به کیف پول خود انتقال دهید!

بازیکنِ من آماده!

آواتارهای ساخته شده به کمک Ready Player Me
آواتارهای ساخته شده به کمک Ready Player Me

وبسایت Ready Player Me یکی از جذاب‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزارها را برای ساخت آواتار در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. در RPM می‌توانید شخصیت سه‌بعدی خود را بسازید و در متاورس‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند استفاده نمائید. در حقیقیت شما می‌توانید آواتار خود را بسازید و دنیاهای مجازی مختلف را با یک هویت ثابت کاوش کنید. این یعنی آواتار شما چیزی شبیه به پاسپورت برای متاورس‌های مختلف می‌گردد. کاربران می‌توانند صاحب ظاهری مخصوص به خود باشند و حتی آن را به صورت NFT در بازار مورد نظر خود معامله کنند یا بفروشند!

مراحل ساخت آواتار در Ready Player Me معمولا در سه مرحله انجام می‌پذیر:

  1. سلفی بگیر یا از میان مجموعه ای از آواتارهای ازپیش‌ساخته‌شده انتخاب کنید.
  2. آواتار خود را سفارشی کنید. از میان بیش از ۳۰۰ گزینه سفارشی‌سازی انتخاب کنید و NFT‌های خود را در آینده وارد کنید.
  3. فایل آواتار خود را دانلود کنید. از آواتار خود در بیش از ۱۰۵۰۰ برنامه و بازی پشتیبانی‌شده استفاده کنید.

 

شخصیت‌های مجازی حاضر در یک مراسم ازدواج مجازی در متاورس دیسنترالند:

آواتارهای حاضر در یک مراسم ازدواج مجازی
آواتارهای حاضر در یک مراسم ازدواج مجازی

اهمیت آواتار یا پروفایل متاورسی

آواتار قسمتی از هویت دیجیتال شما است که مطمئناً به خودِ واقعی شما متصل است. چون آواتار برای شما است و شما واقعی هستید!

کارشناسان، کل مجموعه اطلاعات فعالیت آنلاینِ یک فرد را نیز تحت عنوان هویت دیجیتال طبقه‌بندی می‌کنند. این موضوع شامل آواتارها، نام‌های کاربری، گذرواژه‌ها، تاریخچه جستجو، تاریخ تولد، شماره بیمه، کد ملی، و سابقه خرید می‌شود، به‌ویژه در مواردی که این اطلاعات به صورت عمومی در دسترس است و ناشناس نیست و می‌تواند توسط دیگران برای کشف هویت مدنی (هویت واقعی) آن شخص استفاده شود. به نظرم آدرس کیف پول ارز دیجیتال آواتار شما هم جزئی از هویت دیجیتال شماست.

آواتارهای H&M در جویتوپیا (متاورس BMW)
آواتارهای H&M در جویتوپیا (متاورس BMW)

شخصیت مجازی و دنیای واقعی

ممکن است زمانی فرارسد که در یکی از متاورس‌ها فعالیتی انجام دهید که برای برخی دیگر ازآواتارها ناخوشایند به‌نظر رسد. این احتمال وجود دارد که مخاطبین ناراضی از شما، سعی کنند از روی آواتارتان، شما را در دنیای واقعی پیدا کنند و با شما گفتگویی داشته باشند! باور کنید دنیای کوچکی داریم!

به یاد فیلم علمی و نه‌چندان تخیلیِ «بازیکن شماره یک آماده» افتادم که در آن آواتارهایی توانستند با شنود مکالمهٔ وِیْد و آرتمیس در متاورسِ اوآسیس، هویت واقعی او را شناسایی کنند و جهت انتقام، باعث مرگ اطرافیانش در دنیای واقعی شوند!

آواتارهای Wade و Art3mis‌
آواتارهای Wade و Art3mis‌

در نتیجه می‌بایست در ساخت نمایندهٔ سه‌بعدی خود کوشا و هوشیار باشید تا نه تنها در دنیای واقعی بلکه در دنیای مجازی نیز بتانید بهترین خود باشید. ضمناً می‌بایست مراقب آنچه در متاورس از خود بروز می‌دهید هم باشید. در این میان شاید از آواتاری دیگر خوشتان آید و بخواهید او را در دنیای واقعی هم ملاقات کنید. شاید هم آواتارهایی پیدا شوند که از آواتار و شخصیت مجازی شما خوششان بیاید.

فکر می‌کنید تا کی می‌توانید یک دوست مجازی آواتاری داشته باشید؟ آیا نهایتاً نمی‌خواهید با او یک قرار در کافی شاپ یا رستوران مجلل مد نظرتان بگذارید؟ یا نه، می‌خواهید قرار و مدارها و سایر تعاملات نیز مجازی باشد؟ تصمیم با خودتان است اما امروز برایتان حداقل تشریح کردم که چرا هویت واقعی و شخصیت دیجیتال شما به هم متصل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا