معرفی رمزارزها

رمزارز اپتوس Aptos APT

ارز دیجیتال آپتوس Aptos APT یا قاتل سولانا چیست؟

آیا Aptos جانشین بلاکچین دیم متاست؟


نکات کلیدی:

  • Aptos توسط کارمندان سابق متا برای حل مشکلاتی که در حال حاضر سیستم‌های غیرمتمرکز با آن مواجه هستند، توسعه داده شده است.
  • این شرکت ادعا می‌کند که یک سیستم مقیاس پذیر با رویکرد سرعت محور ارائه می‌دهد که پخش تراکنش‌ها، ترتیب داده‌های بلوک و ذخیره داده‌ها را به صورت موازی برای صرفه جویی در زمان انجام می‌دهد.
  • Aptos قراردادهای هوشمند ایمن‌تری را با استفاده از یک سیستم تشخیص ارائه می‌کند که آسیب‌پذیری‌ها را بررسی می‌کند و به کاربران در مورد قراردادهای هوشمند مخرب و ضعیف هشدار می‌دهد.
  • قبل از راه‌اندازی کامل، Aptos قبلاً جذابیت زیادی پیدا کرده بود و توسط VCهای برجسته پشتیبانی می‌شد و انتظار می‌رود با شبکه‌های بلاکچینی موجود رقابت کند.

حتی قبل از اینکه بلاک‌چین Aptos شبکه اصلی خود را در ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی کند هم یک چهره برجسته در فضای رمزنگاری بود. حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی ناشی از بحث‌های گسترده در مورد وعده‌های بی‌نظیر آن درباره «ایمن‌ترین و مقیاس‌پذیرترین بلاک‌چین لایه ۱» باعث شد تا در توییتر رسمی خود بیش از ۱۹۰ هزار دنبال‌کننده جذب کند. تعامل رسانه‌های اجتماعی با میلیون‌ها بازخورد از صدها پست رسانه‌های اجتماعی در مورد “قاتل سولانا“ی بالقوه به اوج خود رسید.

راه‌اندازی بلاک‌چین Aptos واقعاً دیدنی نبود . آن را با مشکلاتی مانند داشتن تعداد فقط ۷ تراکنش در ثانیه (پایین تر از بلاکچین بیت‌کوین) به جای ۱۶۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه وعده داده شده همراه با توکنومیک غیرشفاف مواجه کرد.

منبع این توییت را اینجا ببینید.

با وجود این، صرافی‌های متمرکز سطح بالا از جمله Binance، OKX، Huobi و MEXC متعهد شده‌اند که حمایت خود را انجام دهند و برنامه‌های مشترکی را برای فهرست کردن کوین اصلی اپتوس (APT) به اشتراک بگذارند.

در حالی که Aptos روی رفع مشکلات راه‌اندازی خود کار می‌کند، بیایید ببینیم Aptos چیست و چرا دل VC‌ها (سرمایه‌گذاران خطر پذیر) را ربوده است.

اپتوس چیست؟

Aptos ادعا می‌کند که زیرساخت Web3 ایمن، مقیاس پذیر و قابل ارتقا را ارائه می‌دهد. این یک رقیب در بین بلاکچین‌های لایه ۱ برای دستیابی به هدف یک بلاکچین “عالی” است.

در یک بلاکچین بی‌نقص انتظار می‌رود در حالی که مقیاس‌پذیری را از طریق پایداری، تراکنش‌های سریع و کارمزد پایین ارائه می‌دهد، بتواند تمرکززدایی را حفظ کند و امنیت درجه یکی را ارائه دهد. این به عنوان سه‌گانه بلاکچین نیز شناخته می‌شود و بیشتر بلاک‌چین‌ها تنها به دو مورد از این موارد دست می‌یابند و دیگری را قربانی می‌کنند. بلاک‌چین‌های موجود نظیر سولانا و اتریوم ۲.۰ و … به طور مداوم در تلاش برای رفع این مشکل هستند و Aptos تلاش دیگری برای یک بلاکچین کامل است.

Aptos بسیار مورد توجه است و موضوع بحث‌های بسیاری نه تنها به دلیل فناوری که وعده ارائه آن را می‌دهد، بلکه به دلیل تیمی که بر روی این راه حل‌ها کار می‌کند.

چه کسی Aptos را تأسیس کرد

Aptos توسط تیمی به سرپرستی کارمندان سابق متا (فیسبوک سابق) تاسیس شد: مو شیخ Mo Shaikh به عنوان مدیر عامل Aptos و اوری چینگ Avery Ching به عنوان CTO (مدیر ارشد فناوری Chief Technology Officer). قبل از اینکه پروژه آنها برجسته شود، شیخ و چینگ در نظر داشتند یک بلاک‌چین ارائه دهند که با تمرکز بر تجربه کاربر به جامعه کریپتو (و جمعیت بزرگتر) خدمت می‌کند.

برای انجام این کار، Aptos سعی خواهد کرد راه حل‌های موجود را بهینه کند و راه حل‌های انقلابی را نیز معرفی کند. نتیجه نهایی مطلوب، یک شبکه بلاک‌چین مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز، با امنیت بالا و فوق‌العاده ارزان و بدون خرابی است.

با شروع پیشرفت‌ها از اوایل سال ۲۰۱۸، تیم Aptos بیش از سه سال را صرف توسعه کدهای خود و ایجاد امکانات اضافی کرده است تا نه تنها راه‌اندازی موفقیت‌آمیز، بلکه یک بلاک‌چین توانمند در سطح سازمانی را تضمین کند. این تیم ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه از یک سری کمپین‌های سرمایه‌گذار به رهبری Andreessen Horowitz و FTX Ventures جمع آوری کرده است.

ارتباط با متا توجه زیادی را برای Aptos به خود جلب کرده است، اما این اولین ارز دیجیتال در ارتباط مستقیم با شرکت محبوب رسانه‌های اجتماعی (فیسبوک) نیست. البته دیم فیس بوک (Facebook Diem) نیز سر و صدای بسیاری را در این فضا و فراتر از آن ایجاد کرد. چه نسبتی بین این دو وجود دارد؟

Aptos: جانشین دیم؟

اگر شرایط برای مارک زاکربرگ به صخره مقررات مالی نرسیده بود، او و تیمش با پروژه‌ای که امیدوار بود «بانکدار کردنِ افرادِ بدون بانک» را انجام دهد بسیار جلو می‌رفتند. متا (در آن زمان فیس بوک) Diem (که قبلا “Libra” نام داشت) را به عنوان یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز معرفی کرد که جهان را از طریق یک زیرساخت مالی یکپارچه و “بدون مجوز” به هم متصل می‌کند. اعضای تیمی که این کار را دنبال کردند Avery Ching و Mo Shaikh بودند که در آن زمان در فیس بوک نیز فعالیت داشتند.

پروژه زاکربرگ با وجود مشارکت پرقدرت با برخی از بزرگ‌ترین نام‌های فین‌تک، در برابر قوانین مالی سخت‌گیرانه شکست خورد. البته جامعه کریپتو نیز به دلیل برخی کاستی‌ها مانند سرعت پایین، تمرکز، و این واقعیت که Diem صرفاً یک استیبل کوین بود که توسط ارزهای فیات و اوراق قرضه پشتیبانی می‌شد، از این پروژه قطع امید کرده بود.

Diem در طول سال ۲۰۱۹ تا سه ماهه اول ۲۰۲۲ موج ایجاد کرد، اما بلاک‌چین Aptos قبلاً توسعه یافته بود. برخلاف دیم، اپتوس به‌عنوان یک بلاکچین قرارداد هوشمند ساخته می‌شد که توسط یک ارز دیجیتال (APT) که تحت تأثیر نیروهای بازار قرار دارد، تولید می‌شد.

شباهت در تیم‌های توسعه تنها چیزی است که در Diem و Aptos مشترک هستند. Shaikh، Ching و سایر کارمندان سابق متا که به پروژه Aptos می‌پیوندند امیدوارند از تجربیات خود برای پیشبرد رشد یک پلتفرم ارزان و مقیاس‌پذیر استفاده کنند که از برنامه‌های غیرمتمرکز از طریق فناوری قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند.

بلاک‌چین Aptos چگونه کار می‌کند؟

بلاک‌چین Aptos از یک زبان برنامه نویسی انعطاف پذیر (Move)، فناوری به اشتراک گذاری داده‌های اصلاح شده، مکانیسم اجماع و ماشین حالت برای دستیابی به یک سیستم مقیاس پذیر، سریع و ایمن استفاده می‌کند.

زبان برنامه نویسی موو Move به طور ویژه توسط تیم Diem توسعه یافته و توسط توسعه دهندگان Aptos برای بلاک‌چین Aptos استفاده شده است. Move یک زبان برنامه نویسی پیشرفته است که از Rust (زبان برنامه نویسی) با توانایی‌های ویژه در توسعه پروتکل و الگوریتم توسعه یافته است. درست مانند Solidity بلاک‌چین اتریوم، هسته بلاک‌چین Aptos با استفاده از پروتکل‌های الهام گرفته از Move طراحی شده است.

ماشین حالت Aptos ماشین مجازی موو (MVM) است. MVM مشابه EVM اتریوم (ماشین مجازی اتریوم) است. MVM ماژول‌های Move را به بایت کدهایی تبدیل می‌کند که توسط بلاک‌چین Aptos قابل درک باشد. ماژول‌های Move در این مسیر درست مانند قراردادهای هوشمند اتریوم عمل می‌کنند. ماژول‌های Move قطعات کدی هستند که حاوی دستورالعمل‌هایی برای بلاک‌چین Aptos هستند. این ماژول‌ها، بلاک‌چین Aptos را به یک دستگاه فروش خودکار با قابلیت تحریم تراکنش‌های آزاد تبدیل می‌کنند. این تنها در صورتی امکان پذیر است که دارنده کلید خصوصی درخواست(های) مجوز را تحریم کند.

می‌توانید تراکنش‌های بلاک‌چین و تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای Aptos را با Aptoscan کاوش کنید.

Aptos چگونه داده‌های بلوک را مدیریت می‌کند

علاوه بر انعطاف‌پذیری و پروتکل‌های ذاتی Move، Aptos داده‌های بلوک را با رویکرد سرعت گرا مدیریت می‌کند که از مجموعه‌های نوشتن حافظه به عنوان کش برای اجرای بلوک بعدی استفاده می‌کند. انتظار می‌رود این یک سیستم چابک ایجاد کند. یکی از راه‌هایی که این کار را انجام می‌دهد از طریق مکانیسم پردازش داده‌های همزمان و دسته‌ای آن است. بلاک‌چین Aptos مخابره تراکنش‌ها، سفارش داده‌های بلوک و ذخیره داده‌ها را در یک زمان مدیریت می‌کند. این فرآیندها به صورت موازی اجرا می‌شوند و سیستم را تا حد زیادی در زمان صرفه جویی می‌کنند. مدیریت همزمان داده‌های موازی، بلاک‌چین Aptos را حداقل ۱۶ برابر سریعتر از بلاک‌چین‌هایی که از فناوری مشابه استفاده می‌کنند، می‌کند.

علاوه بر این، تراکنش‌ها به صورت دسته‌ای پردازش می‌شوند. برای انجام این کار، بلاک‌چین Aptos مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در مراحل بسته بندی می‌کند و هر یک از این مراحل را به یکباره پردازش می‌کند. تراکنش‌هایی که به آستانه‌های مشخصی نرسند (مانند کارمزدهای ناکافی) به سرعت از صف اجرا حذف می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تراکنش‌های واجدِ شرایط، سریعتر اجرا می‌شوند.

اپتوس PoW است یا PoS؟

بلاک‌چین Aptos الگوریتم اجماع Proof-of-Stake (PoS) را اجرا می‌کند. الگوریتم PoS به طور کلی به عنوان یک سیستم اجماع با قابلیت پشتیبانی از مقیاس پذیری استفاده می‌شود. مانند سایر بلاک‌چین‌های PoS، اعتبار سنجها (تایید کنندگان – Validators) در شبکه Aptos یکپارچگی بلوک‌های داده اضافه شده به بلاک‌چین را تأیید می‌کنند. اعتبار سنجها اطمینان می‌دهند که بلوک‌های داده مخرب از زنجیره خارج می‌شوند تا شبکه امن بماند. اجرای یک گره اعتبار سنجی در Aptos اساساً طبق همان فرآیند مرسوم است یعنی هر اعتبارسنج میبایست یک حداقل تعدادِ از پیش تعیین شده‌ای از توکن‌های Aptos را سپرده گذاری کند.

اما Aptos این پارادایم را به شیوه‌ای خاص تغییر می‌دهد. گره‌های Aptos دو نوع هستند. گره‌های کامل و گره‌های ساده. هر دو گره در اعتبارسنجی بلوک داده شرکت می‌کنند و به پایدار نگه داشتن زنجیره کمک می‌کنند، اما نقش‌های متفاوتی دارند.

منبع: سپیدنامه اپتوس

گره‌های کامل برای انجام وظایف محاسباتی نسبتا فشرده تر مورد نیاز هستند. گره‌های ساده نقش نگهداری را ایفا می‌کنند، سیستم را تحت کنترل نگه می‌دارند و بنابراین وظایف سبک تری را انجام می‌دهند.

گره‌های کامل کل تراکنش شبکه را تأیید می‌کنند و همچنین وضعیت‌های شبکه را تأیید می‌کنند. آنها می‌توانند تاریخچه یا بلوک داده شبکه را کوتاه کنند، جایی که می‌توانند یک رشته یا داده را از حافظه زنجیره حذف کنند. این اندازه بلوک را در محدوده‌های مقیاس پذیر نگه می‌دارد. «سنگین شدن» بلاکچین‌ها با اضافه شدن بلاک‌های بیشتر، دلیل اصلی مقیاس پذیری ضعیف در بسیاری از بلاک‌چین‌ها است. Aptos این مشکل را از طریق این فناوری به اشتراک گذاری داده حل می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که داده‌های کوتاه شده از بین نمی روند و در صورت نیاز می‌توانند با بقیه بلاک‌چین همگام شوند. کاربرانی که مایل به زنجیره‌ای سریعتر و سبک تر هستند می‌توانند حافظه کوتاه شده را نادیده بگیرند و با یک زنجیره سبک تر و مقیاس پذیر کار کنند.

تراکنش دسته‌ای، اجرای موازی، مکانیزم اجماع چابک و اشتراک گذاری اعتبار سنجی هسته عملکرد بلاک‌چین Aptos را تشکیل می‌دهد. اما تعداد دیگری از ویژگی‌های منحصر به فرد نیز وجود دارند که اپتوس را متمایزتر هم می‌کنند.

اکوسیستم آپتوس

در حالی که اکوسیستم Aptos هنوز در مراحل اولیه خود است، در حال حاضر توجه پروژه‌های متعددی را به خود جلب کرده است و جای پای خود در آینده را محکم می‌کند.

منبع: Coin98

ویژگی‌های منحصر به فرد Aptos

در اینجا برخی از ویژگی‌های باورنکردنی بلاکچین Aptos آورده شده است. تعدادی از این ویژگی‌ها با پروتکل‌های اصلی کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ویژگی‌های اضافی در بلاکچین هستند که تجربه و ایمنی بهتری را برای کاربر ایجاد می‌کنند.

حریم خصوصی چند حسابه را منتقل کنید

Aptos می‌تواند چندین حساب ایجاد کند و از آنها استفاده کند که توسط یک حساب واحد کنترل می‌شوند و همزمان مستقل (خودگردان) هستند. کیف پول‌های متعدد را نمی‌توان به حساب‌های کنترل‌کننده مرتبط کرد و مالک می‌تواند بدون اینکه هیچ  ردی از خود به جا بگذارد، از حساب‌ها استفاده کند.

اثباتگرِ موو (Move Prover)

قراردادهای هوشمند توابع محاسباتی سطح بالایی هستند و مستعد آسیب پذیری‌های قابل سوءاستفاده هستند. علاوه بر این، به راحتی می‌توانند به طور کامل از کار بیفتند. موج اخیر بهره برداری از قراردادهای هوشمند در دنیای کریپتو، اثباتی بر اهمیت یک سیستم حسابرسی کارآمد است.

بلوک‌های Aptos دارای یک سیستم ممیزیِ داخلی ویژه هستند. همانطور که از نام آن پیداست، Move Prover ماژول‌های مووِ مستقر در بلاک‌چین Aptos را بررسی می‌کند و صحت آنها را تأیید می‌کند، امنیت و امکان‌سنجی یک ماژول را ثابت می‌کند و در عین حال تأیید می‌کند که آیا این ماژول‌ها واقعاً مطابق انتظار عمل می‌کنند یا خیر.

تفویض کلید خصوصی

اگر به هر دلیلی بخواهید کنترل کیف پول خود را (حتی به طور موقت) به شخص ثالثی بسپارید، بلاک‌چین Aptos ممکن است تنها پاسخ به این خواسته شما باشد. عملکرد تفویض کلید خصوصی به صاحبان کیف پول اجازه می‌دهد تا کیف پول خود را به یک طرف خارجی واگذار کنند. نماینده (تفویض شده)، سطح خوبی از کنترل بر کیف پول خواهد داشت، اگرچه این کنترل می‌تواند توسط صاحب کیف به میل خود پس گرفته شود.

آپتوس در مقابل اتریوم در مقابل سولانا

Aptos به لیستی از بلاکچین‌های لایه ۱، از جمله اتریوم، شناخته شده ترین و فعال ترین بلاکچین از لحاظ توسعه، و Solana که یکی از سریع ترین بلاک‌چین‌های مورد استفاده است، می‌پیوندد. بنابراین چگونه Aptos در مقابل این مدعیان فعلی قرار می‌گیرد؟

 

Apt در مقابل eth در مقابل sol

Aptos در مقابل Mysten Labs’ Sui

بزرگترین رقابت Aptos در حال حاضر بلاک‌چین‌های موجود است، اما بحث نزدیک تر، بلاکچین Sui آزمایشگاه Mysten است. درست مانند اپتوس، سوی نیز توسط بنیانگذاران سابق Meta با استفاده از زبان برنامه نویسی Move توسعه می‌یابد و یکی دیگر از پروژه‌های سطح اول بلاک‌چین لایه ۱ است. هر دو پروژه همچنین بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای دنبال کردن هدف خود برای بلاک‌چین مقیاس پذیر و ایمن با هزینه کم جمع آوری کرده‌اند.

بیایید ببینیم این دو پروژه چگونه با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

APT Tokenomics

رمزارز Aptos (APT) معرفِ زنجیره بلوکی Aptos و اکوسیستم آن است و به عنوان توکن کاربردی و حاکمیتی عمل می‌کند.

Aptos همچنین به عنوان کارمزد برای بلاک‌چین Aptos عمل می‌کند، که در آن هزینه تراکنش‌ها با رمزارز APT دریافت می‌شود.

رمزارز Aptos همچنین برای تشویق مشارکت‌های جامعه و خدمات امنیتی اعتبارسنجها در شبکه استفاده خواهد شد. دارندگان موجودی که دارایی‌های خود را به‌عنوان اعتبارسنج در اختیار می‌گیرند، برای محافظت از شبکه Aptos، با APT پاداش می‌گیرند. مقدار پاداش بسته به نرخ درصد سالانه (APR) و تعداد توکن‌های قفل‌شده توسط سپرده گداران خواهد بود.

APT همچنین نشانه حاکمیت بلاک‌چین Aptos است. دارندگان Aptos می‌توانند در مورد پیشنهادهای بهبود رای دهند و همچنین پیشنهادات خود را برای بحث در جامعه ارسال کنند. انتظار می‌رود یک دولت غیرمتمرکز به کاربران بلاک‌چین Aptos قدرت دهد و APT در راس این هدف قرار گیرد.

داده‌های توکنومیک منتشر شده برای APT گزارش می‌دهد که یک میلیارد Aptos در زمان راه‌اندازی ضرب شده است. این عرضه بین سرمایه‌گذاران، اعضای جامعه و تیم پروژه توزیع خواهد شد. انتظار می‌رود کل عرضه در ده سال آینده به بیش از ۱.۵ میلیارد توکن افزایش یابد.

منبع: CoinGecko Aptos (APT) Tokenomics

۱۳ درصد از توکن‌های اولیه برای سرمایه‌گذاران اولیه توزیع می‌شود، در حالی که ۵۱ درصد از ۱ میلیارد توکن برای جامعه Aptos رزرو می‌شود. این توکن‌ها توسط بنیاد Aptos (که ۱۶ درصد از عرضه را نیز دریافت کرده است) نگهداری می‌شود و برای کمک‌های مالی و مشوق‌های اجتماعی و همچنین برای تأمین مالی طرح‌های رشد استفاده می‌شود.

تیم اصلی ۱۹ درصد از این عرضه را دریافت خواهد کرد که در طول یک سال، تخصیص و به مرور زمان برای ایشان آزاد می‌شود.

منبع: CoinGecko Aptos (APT) Tokenomics

بحث و جدل در خصوص اقتصاد APT

قبل از راه‌اندازی، خبری از توکنومیک برای APT وجود نداشت. این عدم اطلاع، منجر به نگرانی‌هایی در جامعه شد که تیم با افشای توکنومیک‌های خود سعی در خاموش کردن آن داشتند. متأسفانه، جامعه کریپتویی در توییتر از عرضه ۴۹ درصد از توکن‌ها به سرمایه‌گذاران، مشارکت‌کنندگان اصلی و بنیاد اپتوس استقبال نکرد.

Aptos را از کجا بخریم

در آستانه راه‌اندازی شبکه اصلی، صرافی‌های سطح بالا و بسیاری دیگر، APT را برای معامله فهرست کرده‌اند، از جمله  Binance, Huobi Global, MEXC, OKX و FTX که APT را در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۲ فهرست کرده‌اند.

کیف پول‌های پشتیبانی شده Aptos

به این فکر می‌کنید که کوین APT خود را کجا نگه دارید؟ تعداد انگشت شماری کیف پول در حال حاضر برای سرمایه‌گذاران Aptos وجود دارد. در اینجا چند گزینه کیف پول برای ایمن نگه داشتن APT شما آورده شده است.

کیف پول Pontem

شبکه Pontem در حال ساخت اولین صرافی غیرمتمرکز روی بلاک‌چین و کیف پول Aptos برای حفظ دارایی دارایی‌ها است. سوآپ شبکه Pontem نیز در برنامه کیف پول ادغام خواهد شد

اپ Petra

پترا در حال توسعه کیف پولی برای Aptos است. کیف پول پترا هنوز در حال توسعه است و عملکردهای اصلی آن هنوز تأیید نشده است. با این حال، حالت نمایشی برای آزمایش کنندگان اولیه در دسترس است.

کیف پول Martian

کیف پول Martian در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰۰۰ بار دانلود را در کیف پول افزودنی کروم خود برای Aptos ثبت کرده است. ادعا می‌کند که دروازه‌ای به Aptos است. Martian را می‌توان در کیف پول‌های دسکتاپ برای تعاملات Web3 در شبکه Aptos استفاده کرد.

کیف پول Fewcha

کیف پول Fewcha توسط Apps Cyclone توسعه یافته است. برای کاربران iOS و همچنین به عنوان افزونه کروم در دسترس است.

آیا می‌توانم Aptos را به کیف پول MetaMask خود اضافه کنم؟

شما نمی‌توانید Aptos را به کیف پول MetaMask خود اضافه کنید زیرا بلاک‌چین Aptos با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار نیست.

دیدگاه پایانی

اگر می‌خواهیم یک بلاک‌چین واحد داشته باشیم که به عنوان پلتفرم آماده به کار برای ساخت و استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز عمل کند، آن‌وقت آن بلاک‌چین باید مهم‌ترین مسائلی را که کاربر معمولی با آن مواجه است حل کند. بلاک‌چین‌های کنونی درخشان هستند، با این حال از کامل بودن فاصله زیادی دارند. حتی در مواجهه با چالش‌های پی در پی، توسعه‌دهندگان این بلاک‌چین‌ها وقتی با رقبایی مانند Aptos روبرو هستند، از بهبود سیستم‌های خود چشم‌پوشی نمی‌کنند.

Aptos در حال تلاش برای توسعه یک سیستم جدید است که همه این مشکلات را یکجا حل کند. در حالی که این یک کار دشوار است، فناوری‌اش امیدوارکننده است. برخلاف برخی دیگر از بلاک‌چین‌های قرارداد هوشمند، Aptos چرخ را دوباره اختراع نمی‌کند. آنها در حال توسعه نسخه‌های بسیار اصلاح شده از فناوری‌های موجود هستند و راه‌های کاملاً جدیدی را برای تحقق همزمانِ امنیت، تمرکززدایی و مقیاس پذیری معرفی می‌کنند.

این نوع فن آوری‌های «یکجا در یک سیستم» ممکن است پاسخ یا گام خوبی به سوی آن باشد. هر کدام که محقق شود؛ یک گام در مسیر درست برای کل فضای رمزارزها و بلاکچین است. Aptos حتی قبل از راه‌اندازی خود توجه زیادی را به خود جلب کرده است و هجوم کاربران در هنگام راه‌اندازی، آزمایش خوبی برای مقیاس‌پذیریِ وعده داده شده و کل زیرساخت آن است.

به لطف شروع نسبتاً بی‌نظیر، قابلیت‌های آن در حال حاضر قابل تامل هستند، اما با گذشت زمان، هنوز می‌توانیم شاهد رشد آن به سمت یک فناوری و اکوسیستم غبطه‌انگیز باشیم. با توجه به آنچه گفته شد، به خاطر داشته باشید که سیستم‌های Aptos هنوز به شدت در حال توسعه هستند و مستعد اختلالات و آسیب پذیری. به عنوان یک قانون کلی، هنگام تعامل با پروتکل‌های پیچیده محاسباتی احتیاط کنید و قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، تحقیقات شخصی خود را انجام دهید

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)
منبع
coingecko

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا