مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

ولت خودحضانت و تفاوتش با ولت حضانتی چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال خودسرپرست و کیف پول رمزارزی حضانتی

در امور مالی مدرن، برای ارائه‌دهندگان خدمات مانند بانک‌ها، یک روشِ استاندارد شده این است که نگهبانی دارایی‌های شما را حفظ کنند. این بدان معناست که مثلاً وقتی می‌خواهید از حساب بانکی خود برداشت کنید، در حالی که ممکن است ادعای مالکیتِ قانونی برای پول داشته باشید، واقعیت این است که شما از بانک خود اجازه می‌خواهید. بانک‌ها می‌توانند و مرتباً چنین مجوزی را رد می‌کنند، و دلایل آنها برای انجام این کار همیشه با بهترین منافع مشتریان منطبق نیست. بعلاوه، حتی زمانی که ارائه دهندگان خدمات از حقوق حضانت مشتریان خود با حسن نیت حمایت می کنند، عوامل خارج از کنترل آنها ممکن است آنها را مجبور کنند که از دسترسی شما به پول خود جلوگیری کنند. به عنوان مثال، یک دولت ممکن است بانک‌ها را مجبور به محدود کردن برداشت‌ها در تلاش برای توقف تورم سرسام‌آور کند، همانطور که در یونان در سال 2015 اتفاق افتاد. نمونه دیگر، شاید موذیانه‌تر، عملیات Choke Point است که در آن دولت ایالات متحده بانک‌ها را تحت فشار قرار داد تا ارائه خدمات به افراد درگیر را که در انواع صنایع (قانونی) به عنوان فاسد شناخته شده بودند مسدود کنند.

با ظهور سیستم های غیرمتمرکز با پشتیبانی از بلاک چین (که بیت کوین نمونه بارز آن است) برای اولین بار امکان ارائه خدمات مالی خودسرپرست (self-custodial) در مقیاس بزرگ فراهم شد. در مدل خودسرپرستی، مشتری در تمام زمان‌ها حضانت کامل (تملک) دارایی‌های خود را حفظ می‌کند و از ارائه‌دهنده خدمات صرفاً به عنوان رابطی برای مدیریت راحت دارایی‌های خود استفاده می‌کند.

وقتی از یک کیف پول خودسرپرستی (مانند کیف پول تراست ولت یا سیف پل) استفاده می کنید، اول از همه، نیازی به درخواست مجوز برای استفاده از این سرویس ندارید. هیچ فرآیند تأیید حسابی وجود ندارد، به این معنی که هر کسی در جهان می تواند برنامه را دانلود کرده و بلافاصله شروع به استفاده از آن کند. ثانیاً فقط شما به وجوه خود دسترسی دارید. این امر تقریباً غیرممکن است که ارائه دهنده خدمات (شرکت سازنده و توسعه دهندۀ وَلِت)، دولت یا هر شخص دیگری از استفاده از وجوه شما جلوگیری کند.

البته، قدرت زیاد، مسئولیت بزرگ هم به همراه دارد! از آنجایی که شما تنها کسی هستید که به وجوه خود دسترسی دارید، باید کیف پول خود را با دقت مدیریت کنید. این شامل تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول خود و رعایت بهترین شیوه های مدیریت رمز عبور است.

تفاوت بین ولت خود حضانتی و ولت غیر حضانتی چیست؟

هیچ تفاوتی ندارند. خود حضانتی (Self-Custodial) همان غیر حضانتی (Non-Custodial) است.

آیا همه کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خودسرپرست هستند؟

قطعا نه. صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال (کوین‌بیس، بایننس و غیره) کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کنند (که گاهی اوقات به عنوان «کیف‌پول‌های تحت وب» (web wallets) شناخته می‌شوند). با وجود اینکه چنین صرافی‌هایی برای خرید، فروش و معاملات ارزهای دیجیتال مفید هستند، اما وقتی از این صرافی‌ها استفاده می‌کنید، ارز دیجیتال شما توسط صرافی نگهداری می شود. توجه داشته باشید که با برخی از کیف پول‌های خودسرپرستی مانند کیف پول تراست ولت و Bitcoin.com، می‌توانید ارزهای دیجیتال را نیز بخرید، بفروشید و معامله کنید.

خطرات مرتبط با کیف پول‌های رمزنگاری نگهبانی چیست؟

خطرات مشابه (و در بسیاری موارد بیشتر از) خطرات مربوط به نگهداری پول شما در بانک یا استفاده از یک برنامه پرداخت مانند PayPal است. خطرات از این واقعیت ناشی می شوند که اساساً کنترل کامل وجوه خود را ندارید.

اولاً، شما در معرض خطر ورشکستگی صرافی هستید. اگر این اتفاق بیفتد، بعید است که بتوانید رمز ارزی را که در صرافی نگه داشته اید بازیابی کنید.

دوم، از آنجایی که نگهداری از دارایی‌های مالی یک فعالیت قانونمند شده است، صرافی‌های متمرکز رمزارزها تابع تغییرات ناگهانی و دمدمیِ قانون‌گذاران در حوزه های قضایی ای هستند که در آن فعالیت می کنند. و از آنجایی که مقررات ارزهای دیجیتال در اکثر مناطق در حال تغییر هستند، این بدان معناست که همیشه این احتمال وجود دارد که از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که نمی توانید به دارایی های رمزنگاری شده خود دسترسی پیدا کنید.

در مرحله بعد، صرافی ممکن است هزینه های اضافی برای برداشتِ وجه دریافت کند (که معمول است)، روند برداشت شما را کند (این نیز معمول است)، یا مانع از برداشت کلی شما شود (نادر است اما غیرممکن هم نیست).

در نهایت، این خطر وجود دارد که صرافی هک شود. و از آنجایی که صرافی‌های ارزهای دیجیتال معمولاً بیمه نیستند و اغلب در خارج از کشور ثبت می‌شوند، به احتمال زیاد دارایی‌های رمزنگاری خود را از دست خواهید داد و به احتمال زیاد امکان اقدام عملی و قانونی نخواهید داشت.

آیا دلایل دیگری برای استفاده از کیف پول خودسرپرست وجود دارد؟

کیف پول های خودسرپرست، دسترسی مستقیم به بلاک چین های عمومی را برای شما فراهم می کند. بهترین کیف پول‌ها، به شما امکان می‌دهند هزینه‌هایی را که به استخراج‌کنندگان و اعتبارسنج های بلاکچین می‌پردازید (کارمزد شبکه)، تغییر دهید و آن را به دلخواه تنظیم کنید. این بدان معناست که، برای مثال، زمانی که عجله ندارید، می‌توانید هزینه کمتری برای تراکنش‌ها بپردازید (یا اگر عجله دارید، بیشتر هزینه کنید!). در نهایت، از آنجایی که کیف پول های خودحضانتی، دسترسی مستقیم به بلاکچین ها را فراهم می کنند، شما را قادر می سازند تا با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید. این بدان معناست که، برای مثال، می توانید به محصولات مالی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشید که به شما امکان می دهد درآمد غیرفعال به دست آورید.

چگونه بفهمم که از کیف پول خودحضانتی استفاده می کنم؟

تمام کیف پول‌های رمزارزیِ خودسرپرست به شما (و فقط شما) امکان می‌دهند که کلید خصوصی مرتبط با آدرس عمومی خود را در اختیار داشته باشید. این معمولاً به شکل یک فایل یا یک «عبارت یادآور» است که از 12 تا 24 کلمه به‌طور تصادفی تولید می‌شود. اگر کیف پول شما این گزینه را ندارد، حضانتی است (به این معنی که کنترل کامل دارایی های رمزنگاری خود را ندارید).

سلب مسئولیت

محتوای mahdibml.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا