مفاهیم و مبانی امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

حمله ۵۱ درصدی به بلاکچین بیتکوین

حمله 51 درصدی یا دو بار خرج کردن به شبکه و بلاک‌چین بیت‌کوین

دلیل اینکه شبکه بیت‌کوین به شدت غیرمتمرکز است، تعداد شرکت‌کنندگان در آن است. با هر ماینر و گرۀ اضافی که آنلاین می‌شود، امنیت کلی شبکه تقویت می‌شود و تلاش برای تصاحب شبکه برای برخی نهادها یا گروه‌های مخرب به طور فزاینده‌ای دشوارتر می‌شود.

اما اگر یک شبکه بلاکچین، قوی نباشد، مستعد حمله ۵۱ درصدی است، جایی که اگر ماینرها بتوانند بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش در شبکه را در اختیار بگیرند، می‌توانند به طور مؤثری رمزارز خود را در اختیار گرفته و «دو بار خرج کنند» (Double Spending). مشابه اسکناس‌های تقلبی، هکرها می‌توانند از «کپی‌های جعلیِ» یک ارز دیجیتال استفاده کنند، بنابراین عرضه را افزایش داده و ارزش پول را کاهش می‌دهند.

حمله ۵۱ درصدی به پروتکل‌های اثبات کار مانند بیت‌کوین می‌تواند با موفقیت انجام شود زیرا شبکه همیشه طولانی‌ترین زنجیره با بالاترین قدرت استخراج را به عنوان زنجیره اصلی به‌طور پیش‌فرض انتخاب می‌کند.

حمله 51 درصدی به بلاکچین بیتکوین
حمله ۵۱ درصدی به بلاکچین بیتکوین

اما در نهایت، این اتفاق در شبکه بیت‌کوین نمی‌افتد، زیرا الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین به قدرت زیادی نیاز دارد تا یک حمله ۵۱ درصدی رخ دهد (به اندازه انرژی مصرفی یک کشور کوچک همراه با بیش از ۲۳ میلیارد دلار سخت‌افزار). برای یک هکر منطقی نیست که این مقدار پول را در تلاش برای به دست آوردن یک ارز پر ریسک خرج کند. برخی نگران هستند که در آینده با تجاری شدن کامپیوتر‌های کوانتومی ممکن است از قدرت پردازش آنها برای حمله ۵۱ درصدی استفاده گردد. در هر صورت، شبکه بیت‌کوین زمان زیادی برای «ارتقا و به روز رسانی» دارد تا برای چنین شرایط وخیمی آماده شود تا بتواند در برابر هر نوع حمله‌ای که در راه است از خود محافظت کند. احتمالاً برای انجام این کار، بیت‌کوین به پروتکلی که ویژگی‌های امن کوانتومی را در خود جای می‌دهد، «هارد فورک» کند.

علاوه بر این، هکرها نمی‌توانند بیت‌کوین را از دیگران «بدزدند» بلکه فقط می‌توانند بیت‌کوینِ خود را «دو بار خرج کنند»، درست همانطور که جعل‌کنندگان به‌جای سرقت از بانک، اسکناس‌های دلار جعلی می‌سازند. اینجا نیز، انجام این کار احمقانه خواهد بود زیرا ارزش بیت‌کوین به سرعت کاهش می‌یابد چون شبکه تشخیص می‌دهد که بیت‌کوین دو برابر شده است و مردم اعتماد خود را به بیت‌کوین از دست می‌دهند.

محافظت از بیت‌کوین و رمزارزهای خود

 

تهدید رایانه‌های کوانتومی برای بلاکچین

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا