مفاهیم و مبانی امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

حمله 51 درصدی به بلاکچین بیتکوین

حمله 51 درصدی یا دو بار خرج کردن به شبکه و بلاک چین بیت کوین

دلیل اینکه شبکه بیت کوین به شدت غیرمتمرکز است، تعداد شرکت کنندگان در آن است. با هر ماینر و گرۀ اضافی که آنلاین می شود، امنیت کلی شبکه تقویت می شود و تلاش برای تصاحب شبکه برای برخی نهادها یا گروه های مخرب به طور فزاینده ای دشوارتر می شود.

اما اگر یک شبکه بلاکچین، قوی نباشد، مستعد حمله 51 درصدی است، جایی که اگر ماینرها بتوانند بیش از 50 درصد از قدرت پردازش در شبکه را در اختیار بگیرند، می توانند به طور مؤثری رمزارز خود را در اختیار گرفته و «دو بار خرج کنند» (Double Spending). مشابه اسکناس‌های تقلبی، هکرها می‌توانند از «کپی‌های جعلیِ» یک ارز دیجیتال استفاده کنند، بنابراین عرضه را افزایش داده و ارزش پول را کاهش می‌دهند.

حمله 51 درصدی به پروتکل‌های اثبات کار مانند بیت کوین می‌تواند با موفقیت انجام شود زیرا شبکه همیشه طولانی‌ترین زنجیره با بالاترین قدرت استخراج را به عنوان زنجیره اصلی به‌طور پیش‌فرض انتخاب می‌کند.

حمله 51 درصدی به بلاکچین بیتکوین
حمله 51 درصدی به بلاکچین بیتکوین

اما در نهایت، این اتفاق در شبکه بیت‌کوین نمی‌افتد، زیرا الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین به قدرت زیادی نیاز دارد تا یک حمله 51 درصدی رخ دهد (به اندازه انرژی مصرفی یک کشور کوچک همراه با بیش از 23 میلیارد دلار سخت‌افزار). برای یک هکر منطقی نیست که این مقدار پول را در تلاش برای به دست آوردن یک ارز پر ریسک خرج کند.

علاوه بر این، هکرها نمی‌توانند بیت‌کوین را از دیگران «بدزدند» بلکه فقط می‌توانند بیت‌کوینِ خود را «دو بار خرج کنند»، درست همانطور که جعل‌کنندگان به‌جای سرقت از بانک، اسکناس‌های دلار جعلی می‌سازند. اینجا نیز، انجام این کار احمقانه خواهد بود زیرا ارزش بیت کوین به سرعت کاهش می یابد چون شبکه تشخیص می دهد که بیت کوین دو برابر شده است و مردم اعتماد خود را به بیت کوین از دست می دهند.

محافظت از بیت کوین و رمزارزهای خود

دیدگاهتان را بنویسید

نوشتن نام، ایمیل یا وب سایت در قسمت پایین دیدگاه، اختیاری است.

دکمه بازگشت به بالا